Pyatt: Narod u Srbiji odlučuje o rudniku litija, SAD podržavaju stav vlade
Jeffrey Pyatt, pomoćnik američkog državnog sekretara za energetske resurse istakao je da je ovaj projekat prilika da se unaprijede odnosi između EU i Srbije, kao i da se ubrza energetska tranzicija.
Rudnik litija je prilika da Srbija produbi veze sa Evropskom unijom i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, ali da li će rudnika biti, treba da odluči narod Srbije, rekao je u intervjuu za Glas Amerike Jeffrey Pyatt, pomoćnik američkog državnog sekretara za energetske resurse.
Dodao je i da zapadne zemlje traže alternativu u opskrbi litijem, jer u velikoj mjeri zavise od Kine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠef diplomatije Mađarske: Dodik je regionalni lider stabilnosti
Hoće li klimatske promjene spriječiti potapanje Kosinjske doline?
Koliko je rast desnice u Evropi opasan za provođenje zelenih politika
Pyatt je odgovorio i na tvrdnje iz Moskve da Zapad ruši vlast u Srbiji protestima protiv litija, ističući da je situacija suprotna – da Amerika podržava vlast u Srbiji u vezi sa projektom “Jadar” i Rio Tintom.
On je istakao da je ovaj projekat prilika da se unaprijede odnosi između EU i Srbije, kao i da se ubrza energetska tranzicija.
‘Smanjenje zavisnosti Zapada od Kine ključno’
Odgovarajući na pitanje da li je ovo pitanje važno ne samo važno zbog jačanja veza Srbije i EU, ali za Srbiju, Pajat je istakao da će o tome odlučivati građani Srbije.
“O tome treba da odluči narod Srbije. Mislim da je ovo generacijska prilika da Srbija zauzme lidersku poziciju u industriji, što će biti veoma, veoma važno u budućoj konkurentnosti u SAD, Evropi i šire“, rekao je on.
Napomenuo je da je smanjenje zavisnosti Zapada od Kine ključno, te da postoji sistematski pokušaj u EU, SAD-u da diverzifikuju lanac snabdijevanja.
“Još uvijek je otvoreno pitanje odakle će ta diverzifikacija. Ali Srbija, zbog svoje geologije, ima jedinstvenu priliku da igra globalno važnu ulogu u tom procesu”, istakao je on.
Payatt je rekao da je litij također neophodan za postizanje klimatskih ciljeva, a da bi se svijet pridržavao zelenih planova tranzicije, zalihe litija moraju se povećati 42 puta do 2040. godine.
On je istakao da se litij kopa i u Nevadi, dok Kalifornija prednjači u vađenju litija iz slane vode.
„Kako će Srbija razvijati svoje resurse treba da odluči narod Srbije. Ovdje sam da vam kažem da, sa američke tačke gledišta, vidimo generacijsku priliku da Srbija zauzme lidersku poziciju, ne samo u rudarstvu litija. Moramo razvijati preradu ovih minerala i obezbijediti dodatnu vrijednost“, rekao je.
‘Srbija treba da počne da proizvodi vrednije stvari’
Payatt je naglasio da se Evropa i SAD kreću ka elektrifikaciji transporta, što zahtijeva mnogo više minerala za baterije.
“Srbija može da odigra značajnu ulogu u svemu tome, posebno u evropskom lancu snabdijevanja”, zaključio je on.
Payatt je odbacio kritike na račun projekta “Jadar” u kojem se navodi da je uloga Srbije da bude “rudarska kolonija bogatih zemalja”, budući da rudarenje litija nije počelo ni u jednoj drugoj evropskoj zemlji.
“Srbija treba da počne da proizvodi vrednije stvari, to je ono što pokušavamo da radimo ovde u SAD i tu se naši interesi poklapaju”, rekao je zvaničnik.
On je istakao da je Rio Tinto predmet revizije svojih dioničara i da mora poštovati propise na svim tržištima na kojima posluje, održavajući tako bolje ekološke standarde od kineskih kompanija.
Payatt je navode Rusije da Zapad protestima protiv Rio Tinta želi da destabilizuje situaciju i sruši vlast u Srbiji okarakterisao kao “besmislene”, navodi Glas Amerike.
“Podržavamo vladu u Srbiji i njenu poziciju u ovom projektu. Zašto bismo, pobogu, bili zainteresovani za njegovanje opozicije?”, rekao je Payatt.