Al Jazeera opovrgava ‘neutemeljene’ izraelske optužbe protiv Al-Ghoula
Od početka rata u Gazi Izrael tvrdi da su njegova bombardiranja novinara i civilnih ciljeva udari protiv Hamasa.
Al Jazeera je “snažno” odbacila “neutemeljene” izraelske optužbe da je dopisnik te mreže Ismail al-Ghoul, koji je ubijen u izraelskom napadu u Gazi, bio operativac Hamasa.
Mreža sa sjedištem u Dohi rekla je da je optužba, koju je Izrael iznio bez dokaza, pokušaj da se opravda “namjerno ubistvo” Al-Ghoula i njegovog saputnika, snimatelja Ramija al-Rifija.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSvijet obilježava godišnjicu Ženevske konvencije u vrijeme njenog najvećeg kršenja
Jablaničani gube nadu u pomoć Vlade FBiH
Dokumentarac Al Jazeere English osvojio ‘novinarski Oscar’
Dva novinara ubijena su u srijedu u direktnom izraelskom zračnom napadu na njihovo vozilo u izbjegličkom kampu Shati na sjeveru Gaze.
Medijska mreža Al Jazeera rekla je da optužba protiv Al-Ghoula “naglašava dugu historiju izraelskih izmišljotina i lažnih dokaza korištenih za prikrivanje njegovih gnusnih zločina”, naglašavajući da je ta zemlja zabranila međunarodnim novinarima ulazak u Gazu.
Poziv na nezavisnu istragu
“Dalje, izraelske okupacijske snage su prethodno otele Ismaila 18. marta 2024, tokom napada na bolnicu Al-Shifa, zadržavši ga neko vrijeme prije nego što je pušten, što razotkriva i opovrgava njihovu lažnu tvrdnju o njegovoj povezanosti s bilo kojom organizacijom”, dodala je mreža.
Ubijeni dopisnik tada je ispričao da su ga izraelske snage zatočile s ostalim novinarima i natjerale ih da leže potrbuške s povezima na očima i rukama nekoliko sati.
“Ismail se pridružio Al Jazeeri u novembru 2023. godine, posvetivši sve svoje vrijeme i trud pokrivanju rata u Gazi, dokumentiranju zločina izraelskih snaga u gradu Gazi i izvještavanju o neizrecivoj patnji Palestinaca u Gazi”, objavila je u četvrtak Al Jazeera Media Network.
“Al Jazeera Media Network poziva na nezavisnu međunarodnu istragu o brutalnim i gnusnim zločinima koje su počinile izraelske okupacijske snage nad svojim novinarima i osobljem od početka rata u Gazi.”
Čini se da je u svojoj izjavi izraelska vojska potvrdila da je namjerno gađala Al-Ghoula, hvaleći se da je novinar “eliminiran”.
“Kao dio svoje uloge u vojnom krilu, Al-Ghoul je davao upute drugim operativcima kako snimati operacije i bio je aktivno uključen u snimanje i objavljivanje napada na [izraelske] trupe”, rekla je izraelska vojska.
“Njegove aktivnosti na terenu bile su vitalni dio vojnih aktivnosti Hamasa.”
Kontradiktorna opravdanja za ubistva novinara
Od izbijanja rata u Gazi Izrael tvrdi – uglavnom bez dokaza – da su njegovi napadi na Palestince dio kampanje protiv Hamasa.
Izraelska vojska bombardira škole, bolnice i kampove za raseljene osobe, tvrdeći da cilja borce Hamasa. U napadima na Gazu ubila je najmanje 39.480 Palestinaca i pretvorila velike dijelove opkoljene enklave u ruševine.
Kada je Izrael u januaru ubio Hamzu Dahdouha, najstarijeg sina šefa Ureda Al Jazeere u Gazi i također novinara, optužio ga je da je dio Hamasa – što su optužbe koje su Mreža i grupe za slobodu medija odbacile.
Hamza Dahdouh ubijen je zajedno s kolegom novinarom Mustafom Thurayom.
Izrael je dao kontradiktorna opravdanja za taj napad. U početku je tvrdio da je pogodio Dahdouha i Thurayu jer su koristili dron s kamerom, pretpostavljajući da predstavljaju prijetnju izraelskim snagama. Dahdouh i Thuraya nosili su prsluke koji su ih jasno identificirali kao novinare.
Ponovno u februaru, Izrael je bez dokaza tvrdio da je dopisnik Al Jazeere Arabic Ismail Abu Omar bio operativac Hamasa nakon što je teško povrijeđen u napadu.
‘Novinari i civili nikada ne smiju biti meta’
Tada je Al Jazeera odbacila i osudila optužbe, podsjećajući na dugu izraelsku historiju napada na Mrežu i njene novinare.
Izraelske snage ubile su dopisnicu Al Jazeere Shireen Abu Akleh na Zapadnoj obali 2022. i snimatelja te mreže Samera Abudaqu u Gazi u decembru 2023.
Izrael, koji je ranije ove godine zabranio Al Jazeeru u zemlji, također je bombardirao toranj u kojem su se nalazili uredi Mreže u Gazi 2021. godine.
Izrael je ubio 165 novinara u Gazi od početka rata, prema Uredu za medije Vlade Gaze.
Komitet za zaštitu novinara (CPJ) i Reporteri bez granica osudili su ubistva Al-Ghoula i Al-Rifija.
“Novinari su civili i nikada ne bi smjeli biti meta. Izrael mora objasniti zašto su još dva novinara Al Jazeere ubijena u, kako se čini, direktnom napadu”, izjavila je izvršna direktorica CPJ-a Jodie Ginsberg u izjavi u srijedu.