Cijena, vrsta i isporuka: Prezentacija detalja američko-izraelskog ugovora o oružju
Odobrenje ogromnog ugovora dolazi u svjetlu suočavanja Izraela s egzistencijalnim izazovima, jer nije u stanju da postigne sve ciljeve u Pojasu Gaze nakon više od deset mjeseci neprekidnog zračnog bombardiranja i žestokih borbi na terenu.
Sjedinjene Američke Države odobrile su ogroman vojni ugovor za Izrael, usljed nastavka njegove agresije na Gazu i upozorenja na izbijanje totalnog rata na Bliskom istoku.
Prema saopćenju Pentagona, američki državni sekretar Antony Blinken odobrio je prodaju oružja i vojne opreme Izraelu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHezbollahovi pejdžeri: Ovako je izvršeno hakiranje, postavljanje eksploziva i ‘pritisak na dugme’
Napad dronom na Jabaliju, ubijen spasilac i njegova trudna supruga
Palestinka pobacila štiteći djecu tokom napada izraelskih doseljenika
Izraelska vlada izrazila je zahvalnost američkoj administraciji na odobrenju sporazuma, koji “doprinosi jačanju Države Izraela”.
U nastavku su detalji ugovora:
- Trošak transakcije
Cijena ugovora je više od 20 milijardi dolara. Kongres je obaviješten o odluci o prodaji oružja Izraelu.
- Vrste oružja koje uključuje ugovor
Ugovor o naoružanju uključuje američke lovce tipa F-15, koji se opisuju kao “Kraljevi neba”. To je lovac s više misija, koji djeluje u svim vremenskim uvjetima i ofanzivni je presretač, a zemlje saveznice Sjedinjenih Američkih Država najčešći su njegovi korisnici.
Uz sve to, ovaj tip lovca ima elektronske sisteme, sisteme upravljanja i naoružanja koji mu omogućavaju praćenje i napad na neprijateljske avione u vazdušnom prostoru, osim superiornih sposobnosti manevrisanja i brzine kroz svoje tehničke karakteristike.
Ugovor o naoružanju uključuje i tenkovsku municiju kalibra 120 mm, taktička vozila, protivavionske projektile AMRAAM i visokoeksplozivne minobacače.
- Datum isporuke pošiljke
Očekuje se da će se taktička vozila i oko 50.000 minobacačke municije isporučivati početkom 2026. godine.
Godinu kasnije u Izrael će stići više od 32.000 komada tenkovskih granata kalibra 120 mm.
Očekuje se da će se gotovo 50 borbenih aviona F-15, osim zaliha potrebnih za modifikaciju izraelskih borbenih aviona, što će koštati oko 18,82 milijarde dolara, početi isporučivati 2029. godine.
Nije jasno kada će protivvazdušne rakete AMRAAM stići, ali je Ministarstvo vanjskih poslova saopćilo da će “biti novije proizvodnje”.
Značaj ugovora u sadašnjim okolnostima
Odobrenje ovog ogromnog ugovora dolazi u svjetlu suočavanja Izraela s egzistencijalnim izazovima, jer nije u stanju da postigne sve ciljeve u Pojasu Gaze nakon više od deset mjeseci neprekidnog zračnog bombardiranja i žestokih borbi na terenu.
Ugovor, također, dolazi u vrijeme izraelskog iščekivanja snažnih napada Irana i Hezbollaha, kao odgovora na ubistvo šefa Političkog biroa Hamasa Ismaila Haniyeha dok je bio u Teheranu i vojnog komandanta Hezbollaha Fouada Shukra u Bejrutu.
Izrael je naglasio da sporazum odražava posvećenost Washingtona njegovoj sigurnosti i vojnoj superiornosti u regionu.
“Pomoć Sjedinjenih Američkih Država Izraelu u njegovim nastojanjima da se naoruža je važna, posebno u postojećim okolnostima”, rekao je izraelski ministar odbrane, Yoav Gallant.
Gostujući istraživač na Internacionalnom institutu Illinois Mohammad Darawshe smatra da Sjedinjene Američke Države ovim sporazumom potvrđuju svoje strateške odnose s Izraelom. Kaže i da se, uprkos svim njihovim pritužbama na Izrael, i dalje oslanjaju na njega kao glavnog vojnog saveznika u regionu Bliskog istoka.
Američki State Department je u saopćenju naveo da su “Sjedinjene Američke Države posvećene sigurnosti Izraela i da je pomoć Izraelu u razvijanju i održavanju sposobnosti i spremnosti na samoodbranu, veoma važna za američke nacionalne interese”. Pojasnio je da je ugovor o naoružanju u skladu s ovim ciljevima.
Apsolutna američka podrška
U međuvremenu, generalni direktor Centra za studije Zaytouna Mohsen Saleh vjeruje da “Sjedinjene Američke Države ovim sporazumom šalju poruku da daju implicitno pokriće, čak i u praktičnom smislu, za izraelske vojne aktivnosti na terenu i čini se da je ovaj ugovor nagrada za zločine koje čini i agresiju na zemlju, ljude, na naše svetinje i dostojanstvo arapske i islamske nacije”.
Važno je napomenuti da Sjedinjene Američke Države pružaju apsolutnu podršku izraelskom ratu u Gazi, koji je do sada doveo do smrti gotovo 40.000 Palestinaca, od kojih su većina žene i djeca.
Američki zvaničnici su priznali da je administracija predsjednika Josepha Bidena, od početka rata u Gazi od oktobra 2023. godine, dostavila Izraelu više od 10.000 visoko destruktivnih bombi, od kojih je svaka teška 2.000 funta (907 kilograma) te hiljade projektila Hellfire.