Zatvorske kazne za uhapšene aktiviste u Beogradu

Uhapšeno je troje aktivista koji su odbili napustiti željezničku stanicu, zbog čega ekološka udruženja protestiraju ispred policijske stanice i traže njihovo oslobađanje.

Uhapšenim aktivistima u Beogradu određena je mjera zatvorske kazne, jednom 40 dana, drugoj dvojici po 30, javio je Al Jazeerin reporter Petar Alimpijević.

Policija je u Beogradu rastjerala je ranije demonstrante koji su od sinoć blokirali glavnu željezničku stanicu.

Tokom akcije, uhapšeno je troje aktivista koji su odbili napustiti stanicu.

Nekoliko desetaka ljudi ponovo se okupilo u nedjelju u Pionirskom parku u centru Beograda, dan nakon velikog protesta protiv iskopavanja litijuma održanog na beogradskim Terazijama, dok je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio da zauzimanje željezničkih stanica u Beogradu nakon protest predstavlja nasilje manjine.

Okupljeni u parku ispred Predsjedništva Srbije opremljeni su zastavama Srbije i transparentima protiv rudarenja litijuma.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić saopštio je da je nakon sinoćnjeg protesta, privedeno 14 osoba zbog postojanja osnovane sumnje da su izvršili krivična djela.

Vlada podržava iskopavanje lutijima

Predsjednik Srbije ocijenio je ranije na konferenciji za novinare da događaji nakon skupa na Terazijama nisu bili doprinos demokratiji već izvrgavanje ruglu i nasilje manjine nad većinom.

Vučić je kazao da su neutemeljeni strahovi za zdravlje zbog rudarenja litijuma koje bi trebala voditi međunarodna kompanija Rio Tinto.

“Biću najgori mogući policajac za Rio Tinto. Gori ću im biti ja, nego svi oni koji su se tobože borili protiv njih, a u stvari su se želeli bez izbora dočepati vlasti”, rekao je tom prilikom Vučić.

Vlasti u Srbiji suočavaju se sa sve žešćim otporom rudarenju litija nakon što je Beograd 19. jula s Evropskom unijom potpisao memorandum o strateškom partnerstvu u održivim sirovinama, pokrenuvši tim dokumentom novi val skoro svakodnevnih protesta diljem zemlje.

Ako se implementira projekt Jadar multinacionalne kompanije Rio Tinto, vrijedan 2,4 milijarde dolara, mogao bi pokriti 90 posto trenutnih potreba Evrope za litijem, a Rio Tinto učini jednim od vodećih svjetskih proizvođača tog minerala, ključne komponenta u baterijama za električna vozila i mobilne uređaje.

Srbijanski dužnosnici tvrde da bi rudnik litija potaknuo privredu i donio značajan rast BDP-a, ali ekolozi tvrde da bi ta cijena bila previsoka u usporedbi sa nemjerljivim štetama po okoliš i lokalnu zajednicu u poljoprivredno razvijenom području Jadar na zapadu zemlje.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama