Hoće li Kina eliminirati monopol američkog dolara?
Kineski juan je sa sedam posto udjela najbrže rastuća valuta na deviznom tržištu, što ukazuje na njegovu sve veću prihvaćenost.
Globalni finansijski krajolik je prošao kroz tihu, ali značajnu transformaciju, a u srcu ove promjene leži koncept “dedolarizacije”, koji se odnosi na postepeno smanjenje dominacije dolara u međunarodnoj trgovini i njenim finansijama.
Iako ovaj proces polako uzima zamaha tokom godina, nedavno je ubrzan, potaknut sve većim oslanjanjem Kine na svoju valutu, juan, u prekograničnim transakcijama, prema nedavnom izvještaju koji je objavila platforma za cijene nafte.
Nastavite čitati
list of 4 itemsReuters: Milijarde dolara i eura stižu u Rusiju uprkos sankcijama
Za pet mjeseci kosovska dijaspora poslala kući pola milijarde eura
Članice G20 žele što više različitih deviza u rezervama
Kina se udaljava od dolara
Cijena nafte govori da su se Kina, kao i mnoge druge zemlje, historijski, u velikoj mjeri, oslanjala na dolar u međunarodnoj trgovini.
Platforma pokazuje da je u 2010. godini manje od jedan posto prekograničnih plaćanja u Kini završeno u juanima, dok je 83 posto njih bilo u dolarima.
Vremenom – konkretno u martu 2023. godine – juan je po prvi put premašio dolar u kineskim trgovačkim poslovanjima, a do marta 2024. udio kineskog plaćanja u juanima premašio je 52,9 posto, što predstavlja primjetan porast u samo pet godina, prema “Oil Price”.
Ovaj pomak se, prema platformi, može pripisati nekolicini faktora, uključujući i rastuću želju stranih kompanija da trguju juanom kako bi smanjile svoju ovisnost o dolaru.
Zemlje kao što su Brazil i Argentina također su počele da prihvataju juan za valutu u trgovini, navodi platforma, povećavajući njegovu međunarodnu upotrebu.
Kineska vlada i kineska centralna banka (Narodna banka Kine) odigrale su ključnu ulogu u ovoj transformaciji, provodeći politiku olakšavanja upotrebe juana u prekograničnoj trgovini i investicijama.
Strateški izazovi i transformacije
Uprkos porastu juana, put da se oslobodi dominacije dolara nije bio bez prepreka. Kina se 2015. i 2016. godine suočila sa organiziranim špekulacijama sa svojom valutom, što je primoralo Narodnu banku Kine da interveniše kako bi podržala stabilnost juana.
Ova kriza je dovela do preispitivanja strategije nastojanja da se riješi dominacije dolara u Kini, tako da je prešla sa agresivnije ekspanzije na oprezniji pristup, navodi Oil Price.
Vlada je dala prioritet sistemima trgovanja u juanima i naglasila postojanje kontrole kapitala kako bi spriječila prekomjerne odlive gotovine, čime je na bolji način zaštitila privredu nego ranije, ali je i usporila globalni doseg juana.
Globalni utjecaj i buduće težnje
Iako se trend eliminacije dominacije dolara postepeno odvija, on ipak ima velike reperkusije na globalni finansijski sistem, navodi platforma za cijene nafte.
Svijet koji je manje ovisan o dolaru može dovesti do preraspodjele ekonomske moći i utjecaja, međutim, uprkos rastu juana, dolar ostaje dominantna valuta na deviznom tržištu, čineći 88,5 posto svih deviznih transakcija u 2022. godini.
Međutim, juan je sa sedam posto udjela najbrže rastuća valuta na deviznom tržištu, što ukazuje na njegovu sve veću prihvaćenost, posebno u trgovini sa Kinom.
Platforma kaže da, iako se potpuna eliminacija dominacije dolara čini malo vjerovatnom u bliskoj budućnosti, porast juana predstavlja fundamentalni pomak u globalnim finansijama.
Trenutni napori Kine da promoviše upotrebu juana u međunarodnim transakcijama i izgradi potrebnu infrastrukturu, pokazuju da će juan igrati sve veću ulogu u globalnoj trgovini i finansijama.
Međutim, i dalje su prisutni izazovi kao što su stroga kontrola kapitala i zabrinutost za dugoročnu stabilnost juana.