Međunarodni pozivi na zaustavljanje vojne eskalacije u Libiji
Posljednji potezi u Libiji mogli bi obnoviti sukobe i ugroziti sporazum o prekidu vatre iz 2020. godine.
Misija Ujedinjenih naroda u Libiji pozvala je na “zaustavljanje vojne eskalacije” i “izbjegavanje daljnjih tenzija”, a ambasade Francuske, Njemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država objavile su zajedničko saopćenje u kojem su pozvale na “maksimalnu suzdržanost” nakon primjetnih pokreta snaga lojalnih penzionisanom general-majoru Khalifi Haftaru na jugozapadu zemlje. Libija je pod kontrolom međunarodno priznate vlade Tripolija.
Misija UN-a pozvala “sve strane da pokažu krajnji nivo suzdržanosti i izbjegnu bilo kakvu provokativnu vojnu akciju koja bi mogla ugroziti krhku stabilnost u Libiji i sigurnost njenog stanovništva”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD: Moguće suđenje Haftaru na federalnom sudu
Rusi neće napustiti Libiju uprkos ratu u Ukrajini
Odbačena kandidatura Saifa al-Islama Gaddafija
Zauzvrat, pet zemalja je – u svojoj izjavi u vezi s “trenutnim vojnim kretanjima na jugozapadu Libije” – naglasilo da “u kontekstu političkog procesa koji je još uvijek u zastoju, takvi pokreti predstavljaju rizik od eskalacije i nasilnih sukoba koji bi mogli ugroziti zaključeni sporazum o prekidu vatre 2020. godine.
Vrhovni državni savjet – sa sjedištem u Tripoliju – saopćio je ranije u četvrtak da “sa velikom zabrinutošću prati nedavne vojne pokrete Haftarovih snaga u jugozapadnoj regiji u posljednja dva dana, sa očiglednim i jasnim nastojanjima da povećaju uticaj i kontrolu nad važnim strateškim područjima u odnosu na susjedne zemlje”.
Vijeće je u saopćenju dodalo da “ovi potezi mogu rezultirati povratkom oružanom sukobu koji prijeti sporazumu o prekidu vatre” zaključenom 2020. godine, te potkopati “napore za ujedinjenjem vojske i dovesti do kolapsa političkog procesa”.
Stanje iščekivanja
Generalštab snaga Vlade nacionalnog jedinstva stacioniranih u glavnom gradu Tripoliju saopćio je u četvrtak da je svoje jedinice stavio “u pripravnost” i naredio im “da budu spremne za odbijanje bilo kakvog mogućeg napada”.
Lokalni mediji i analitičari izvijestili su da je potencijalni cilj pokreta snaga lojalnih Haftaru kontrola vitalnog pograničnog grada Ghadamesa, koji posjeduje međunarodni aerodrom i kopnenu luku, a koja ga povezuje s Alžirom. Ghadames, koji se nalazi 650 kilometara jugozapadno od glavnog grada, trenutno je pod kontrolom vlade u Tripoliju.
S druge strane, kopnene snage predvođene Sadamom Haftarom, najmlađim sinom Khalife Haftara, najavile su u utorak provedbu “velike operacije” s ciljem “osiguranja južnih granica zemlje”.
Haftarove snage su u saopćenju od četvrtka navele da samo osiguravaju područja pod svojom kontrolom na jugozapadu, bez toga da su spomenule namjeru da napreduju prema gradu Ghadames.
Libija pati od podjela još od pada režima pokojnog pukovnika Muammara Gaddafija 2011. Njenim poslovima upravljaju dvije vlade: prva je međunarodno priznata u Tripoliju, na čijem je čelu Abdul Hamid Dbeibeh, a druga je u Benghaziju, na istoku zemlje, koja daje podršku Haftaru.
Haftar je, od aprila 2019. do juna 2020. godine, pokrenuo masivan napad u pokušaju da uspostavi kontrolu nad Tripolijem. Na periferiji grada, zaustavile su ga snage Vlade nacionalnog jedinstva, prije nego što su se njegove snage potpuno povukle u Al-Jufru i Sirte u centralnoj Libiji.