The Times: Lažna vijest izazvala val bijesa protiv muslimana u Velikoj Britaniji
Neki od učesnika u nasilju uzvikivali su parole poput: ‘Dvoje britanske djece je danas musliman izbo nožem i ubio zato što su naše granice otvorene. Dosta više’.
Britanski list The Times izvijestio je da je lažna tvrdnja na opskurnoj informativnoj web stranici izazvala val bijesa koji je brzo zahvatio britanski grad Southport (na sjeverozapadu zemlje), u pozadini masovnog incidenta uboda nožem koji se dogodio u gradu u ponedjeljak kasno ujutro, što je za posljedicu imalo smrt tri maloljetne djevojčice.
Southport, u blizini grada Liverpoola, istog dana je svjedočio nasilnim sukobima između grupe pristalica krajnje desnice i britanske policije ispred džamije Islamske organizacije u Southportu, kada je u utorak navečer izbilo nasilje. Lokalna džamija je bila ograđena kada je u utorak navečer izbilo nasilje, a više od 50 policajaca je povrijeđeno dok su izgrednici uzvikivali antiislamske parole.
Nastavite čitati
list of 3 itemsMože li Netanyahu podnijeti posljedice prisjećanja na 11. septembar u SAD-u?
Britanski premijer sazvao hitan sastanak nakon nasilnih protesta krajnje desnice
Neki od učesnika u nasilju uzvikivali su parole poput: “Dvoje britanske djece je danas musliman izbo nožem i ubio zato što su naše granice otvorene. Dosta više”.
Tri mlade djevojčice koje su izbodene na smrt u napadu su: Bebe King (6 godina), Elsie Dot Stancombe (7 godina) i Alice DaSilva Aguiar (9 godina) i ubijene su dok su bile na zabavi.
Lažna web stranica
The Times je u svom izvještaju spomenuo da je “Channel 3 Now”, lažna ruska informativna stranica, objavila dezinformaciju na internetu u kojoj je “lažno” okrivila izmišljenog tražioca azila za masovno ubadanje djevojčica, a koji se nalazi na sigurnosnoj listi.
Ova “laž” brzo se proširila, za manje od 24 sata, i pokrenula val nasilja, koju je list opisao kao jednu od najbržih i najefikasnijih kampanja lažnih vijesti u Britaniji u doba društvenih medija.
Britanska mreža BBC News javila je da je osumnjičeni rođen u Cardiffu od roditelja iz Ruande i da je doselio na područje Southporta 2013. godine.
Budući da je osumnjičeni mlađi od 18 godina, njegov identitet se zakonski ne može otkriti. Policija nije dala nikakve detalje o njemu osim da je rođen u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Lažne optužbe
Tommy Robinson, bivši vođa Engleske odbrambene lige (krajnje desnice), pozvao je vladu da “zatvori granice i deportuje sve ove prestupnike”, dodajući kasnije: “Šta još treba da se desi što bi vas natjeralo da nešto poduzmete u vezi s ovim što se dogodilo”?
List je istakao da je bivši britanski olimpijski bokser Anthony Fowler dobio četiri miliona pregleda kada je optužio “sirijskog čovjeka” da je počinio incident masovnim ubadanjem nožem.
The Times je ismijao Channel 3 Now koji je za sebe “ustvrdio da je pouzdan izvor tačnih vijesti”, zbog objavljivanja lažnih tvrdnji da je optuženi bio tražilac azila na sigurnosnoj listi MI6, samo nekoliko sati nakon što je policija Merseysidea potvrdila da se dogodio veliki incident.
U zažarenoj atmosferi na internetu – prema izvještaju lista – vijest se naširoko proširila, čemu su doprinijeli i izvještaji u medijima, uključujući Rusku državnu radiodifuznu korporaciju (RT), a također je objavljena i na Facebooku i Twitteru, kao i na Telegram kanalu ekstremne desnice.
The Times je opisao porijeklo “Channel 3 Now” kao intrigantno, napominjući da su dvojica pakistanskih državljana vlasnici e-mail adrese kanala Internet Protocola (IP).
Sistematska obmana
Prije 12 godina, kanal je imao samo nalog na YouTubeu, tokom kojeg je emitovao snimke ruskih sportista koji su učestvovali u automobilskim ili motociklističkim trkama.
Onda je, prije pet godina, prerastao u stranicu koja emituje senzacionalne ili obmanjujuće naslove koji privlače klikove na objavljene sadržaje.
Kanal je koristio naziv “Fox 3 Now”, prije nego što je poznata novinska kompanija “Fox Media” podnijela tužbu protiv njega zbog koje je morao promijeniti ime u “Channel 3 Now” registrovan u Republici Litvaniji.
Inicijativa “Tehnologija protiv terorizma”, koju podržavaju Ujedinjeni narodi u borbi protiv terorističkih aktivnosti u oblasti tehnologije na internetu, upozorila je da bi lanac događaja koji uključuje niz akcija i njihovih efekata koji su međusobno povezani i koji su doveli do određenih reperkusija “mogao biti rezultat djelovanja jedne nacionalne države s namjerom da podstakne ekstremizam u Ujedinjenom Kraljevstvu s ciljem njegove destabilizacije”.
Prema The Timesu, “Channel 3 Now” se izvinio i izbrisao objavu koju je ranije emitovao na X platformi (bivši Twitter), ali ime “muslimana”, za kojeg je ustvrdio da je počinilac zločina, još uvijek kruži društvenim mrežama.