O'Brien: Sankcije djeluju, Dodik je usamljen
Američki diplomata kaže da je čelnik RS-a Milorad Dodik pod velikim pritiskom i da se u BiH mogu početi mijenjati političke inicijative.
Na senatskom pododboru za Europu i regionalnu stabilnost svjedočio je pomoćnik državnog tajnika SAD-a za Europu i Euroaziju James O`Brien. Jedna od tema bio je Zapadni Balkan i Bosna i Hercegovina, javio je Al Jazeerin novinar Ivica Puljić.
“Na Zapadnom Balkanu posljednje dvije godine je velika, nova, mogućnost da se neke zemlje pridruže Europskoj uniji, to je velika novost, nadam se da će za tri članice NATO saveza, pogotovo za Crnu Goru i Albaniju, to biti korisno”, rekao je O`Brien, dodajući da bi to bi promijenilo političku sliku drastično.
Nastavite čitati
list of 3 itemsEntitet RS je čedo Dejtona
Rušenjem Daytona nestalo bi entiteta, a Bosna i Hercegovina bi itekako opstala
Isti američki diplomat podsjetio je da je u Bosni i Hercegovni Daytonski sporazum označio prekid vatre između tri strane, tri etnonacionalističke grupe. Ali, rekao je da čelnik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik sada ne želi biti dio jedinstvenog tržišta i vladavine zakona.
Senatorica Jeannen Shaheen također je rekla da je u Bosni i Hercegovini situacija najopasnija još od Daytona, te da Dodik nastavlja odbijati podržati ujedinjenu vladu, da želi odvojiti RS i da negira genocid u Srebrenici.
“[Dodik] nema političku potporu kada govori o secesiji”, rekao je O`Brien. “Hrvatska neće podržati secesiju, to su otvoreno rekli, Srbija kaže: ‘nećemo mijenjati granice, ostajemo uz originalni Dayton’, [Aleksandar] Vučić javno kaže da podržava Dayton”.
Sankcije
“Dodik je usamljen […] Sankcije uznemiravaju njegove financije. Sve je manje novca. Ono što je primoran raditi, zato što odbija biti dio mehanizma središnje vlade, on pokušava posuditi novac od Rusije, Kine, Mađarske i Srbije … što postaje sve teže. Nekada je mogao dobiti novac od nekih banaka kroz prodaju obveznica što sada ne može zbog naših sankcija. Ovo sve treba biti dio političke strategije koja može dovesti do pomjeranja BiH naprijed kako EU”.
Prema O`Brienu, BiH nije usvojila reforme o jedinstvenom tržištu, kako traži EU, “zato što je jedna grupa mislila da može nešto dobiti i nije potpisala traženi paket”.
“Dodik je pod velikim pritiskom i mislim da možemo, koristeći naše sankcije, bonske ovlasti i kretanja o pristupanju EU, početi mijenjati političke inicijative”, rekao je O`Brien.