Je li Biden povlačenjem ‘okrenuo ploču’ protiv Netanyahua?
Michael Mulroy, bivši zamjenik pomoćnika američkog ministra odbrane za Bliski istok, vjeruje da je Biden sada oslobođen izbornih briga i da bi se mogao fokusirati na neka pitanja vanjske politike
Dvojica političkih analitičara smatraju da je povlačenje američkog predsjednika Josepha Bidena iz predsjedničke utrke poremetilo proračune izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, te da on sada mora razmišljati i o mogućnosti da će ponovo imati posla s demokratskim predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država.
U tom kontekstu, dr. Hassan Ayoub, profesor političkih nauka na Univerzitetu An-Najah u Palestini, rekao je da Bidenova ostavka nije dobra vijest za Netanyahua ili američku Republikansku stranku, napominjući da Netanyahuove nedavne izjave odražavaju njegove kalkulacije o mogućnosti promjena u percepciji američkih izbora i istraživanja javnog mnijenja koja republikanskom kandidatu Donaldu Trumpu daju jasnu prednost.
Nastavite čitati
list of 3 itemsHarris ima dovoljan broj glasova delegata za nominaciju
Kako Kamala Harris gleda na svijet: Od Gaze i Rusije do Kine i Indije
Palestinski akademik je naglasio da Netanyahu nije u prikladnoj situaciji da igra na kartu unutrašnjih političkih kontradikcija u Washingtonu, te da je primoran da se nosi sa “ženskom verzijom bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame”, koja je uvijek glasala protiv republikanske politike na Bliskom istoku.
Shodno tome, Netanyahu će održati svoj predstojeći govor u američkom Kongresu, prema Ayoubu, u novim okolnostima koje će utjecati na sam sadržaj govora, ističući da će on sada biti adresiran na obje stranke, iščekujući njihovu čvrstu podršku Izraelu.
Ayoub je svoju analizu sadržaja Netanyahuovog govora povezao s Bidenovom tvrdnjom da će se tokom preostalog predsjedničkog mandata fokusirati na svoje dužnosti, očuvanje političkog naslijeđa i insistiranje na postizanju primirja u Gazi.
Biden će se fokusirati na naslijeđe koje će ostaviti iza sebe
S druge strane, Michael Mulroy, bivši zamjenik pomoćnika američkog ministra odbrane za Bliski istok, vjeruje da je Biden sada oslobođen izbornih briga i da bi se mogao fokusirati na neka pitanja vanjske politike, kao što je to učinio i bivši američki predsjednik Bill Clinton prije kraja svog predsjedničkog mandata.
Mulroy je naglasio da će se Biden fokusirati na naslijeđe koje će ostaviti iza sebe, a ne na izborne kalkulacije, želeći da Kamala Harris postane predsjednica kako bi nastavila taj put.
Prema američkom govorniku, Netanyahu pokušava da osmisli političku jednadžbu koja će mu pomoći u određivanju identiteta novog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, napominjući da se on ranije kladio na Trumpa, ali se sada jednadžba promijenila i mora uzeti u obzir identitet i drugog mogućeg predsjednika.
Upozorenje na Trumpov dolazak
S druge strane, Ayoub je podsjetio na Trumpovu kritiku Netanyahua koji je neuspjeh Izraela u Gazi vidio ličnim neuspjehom potonjeg, te ga je pozvao da se povuče, vjerujući da bi pobjeda prvog bila avantura bez zajamčenih rezultata za Netanyahua, dok se Bidenova administracija više ne vodi politikom direktne konfrontacije s izraelskom vladom.
Ipak, očekuje da će Trump povratiti istu politiku podrške Izraelu iz svog prvog predsjedničkog mandata ukoliko republikanci pobijede na predsjedničkim i izborima za Kongres.
Međutim, palestinski akademik smatra da odnos s Netanyahuom ne zauzima prvo mjesto u američkim unutrašnjim poslovima i nalazi se tek na trećem ili četvrtom mjestu, jer se povećava strah od stepena polarizacije u SAD-u i delegitimizacije suparničke strane.
No, Mulroy upozorava na Trumpov dolazak. On uopće ne slijedi zvaničnu politiku Republikanske stranke, već zauzima lični stav i moguće je da će se sukobiti s Netanyahuom u budućnosti, dok bi pobjeda Harris značila nastavak Bidenove vanjske politike, predviđajući da bi Netanyahu ipak bio izložen većem pritisku administracije pod njenim vođstvom.
Razgovori o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika
Što se tiče elemenata pritiska koje američka administracija ima na Netanyahua, Ayoub smatra da rizici širenja sukoba u regionu više nisu opsesija, već realnost i da utiču na američke interese i aranžmane bezbjednosti i normalizacije koje Washington traži u regionu.
Osim toga, Washington zna balansirati između izraelskih unutarnjih odnosa i svjestan je postojanja i snaga koje žele postići sporazum o razmjeni zatvorenika, kao i onih koje se tome protive, ističući da se Sjedinjene Američke Države fokusiraju na aranžmane nakon postizanja sporazuma na kojima trenutno rade zajedno sa Dohom i Kairom, prema Ayoubu.
Na nivou odnosa, Mulroy je priznao postojanje personalnih problema na relaciji Biden – Netanyahu, ali je odbacio mogućnost da prvi rizikuje američko-izraelske odnose, jer na njih gleda iz perspektive obostranih interesa. Potvrdio je da će razgovori o prekidu vatre i razmjeni zarobljenika u Gazi zauzimati ključno mjesto tokom Netanyahuove posjete Washingtonu, istovremeno ističući da se obje stranke u Sjedinjenim Američkim Državama protive ideji širenja rata u Gazi na rat sa Hezbollahom i Husima.