Koliko je značajan napad Husa dronom na Tel Aviv
Ovo je prvi put da je jemenska grupa pogodila Tel Aviv, signalizirajući svoj sve veći domet.
Jemenska grupa Husi preuzela je odgovornost za napad dronom na Tel Aviv, u kojem je jedna osoba ubijena, a osam ih je ranjeno.
Izraelski mediji su ubijenog čovjeka identifikovali kao 50-godišnjeg Jevgenija Ferdera, koji se na početku rusko-ukrajinskog rata iz Bjelorusije preselio u Izrael.
Nastavite čitati
list of 3 itemsHusi dronovima napali Tel Aviv
Prihodi od Sueckog kanala pali jer brodari izbjegavaju Crveno more
Ovaj napad je jedinstven – to je prvi put da je grupa pogodila Tel Aviv, iako Husi – od početka tekućeg razornog rata u Gazi – vode kontinuiranu kampanju protiv ciljeva za koje tvrde da su povezani s Izraelom.
Šta se dogodilo?
Dron je rano jutros pogodio centar Tel Aviva. U blizini mjesta napada nalaze se brojni hoteli u kojima odsjedaju raseljenici sa sjeverne izraelske granice s Libanom. Ured Ambsade SAD-a također se nalazi blizu mjesta napada.
“Preliminarna istraga pokazuje da je do eksplozije došlo nakon pada drona, a sirene se nisu oglasile. U toku je istraga”, saopćila je izraelska vojska, pripisujući nemogućnost detektovanja drona ljudskoj grešci, a ne kvaru sistema.
Glasnogovornik izraelske vojske Daniel Hagari je u videu objavljenom u petak navečer rekao da je letjelica pogodila stambenu zgradu. Rekao je da se radi o dronu Samad-3, letjelici iranske proizvodnje koja je modifikovana kako bi povećala svoj domet. Iran još uvijek nije komentarisao napad, niti izraelske optužbe.
“We are fighting a multi front war.
Hamas in Gaza, Hezbollah in Lebanon, the militias in Iraq and Syria, as well as the Houthies in Yemen, all the Iranian proxies, and Iran itself.”Watch IDF Spokesperson RAdm. Daniel Hagari’s statement on the UAV attack in Tel Aviv earlier… pic.twitter.com/cUqqDJwCAW
— Israel Defense Forces (@IDF) July 19, 2024
Prema glasnogovorniku grupe Husi Yahyai Sareeu, riječ je o novoj vrsti drona nazvanom “Jaffa”, koji je sposoban da leti bez da ga izraelski protuzračni odbrambeni sistemi detektuju.
بيان القوات المسلحة اليمنية بشأن تنفيذ عملية عسكرية استهدفت هدفا مهماً في منطقة يافا المحتلة ما تسمى إسرائيليا "تل أبيب" بطائرة مسيرة جديدة تحمل اسم " يافا" قادرة على تجاوز المنظومات الاعتراضية ولا تستطيع الرادارات اكتشافها. 19_07_2024م pic.twitter.com/MxTc88ud4W
— العميد يحيى سريع (@army21ye) July 19, 2024
Koliko je ovo neobično?
Uprkos tome što se nalazi samo 80 kilometara od Gaze, Tel Aviv je gotovo netaknut krvoprolićem koje se od oktobra odvija unutar enklave. Više od 38.000 Palestinaca ubijeno je u nemilosrdnom izraelskom ratu protiv Gaze.
Napad dronom na Tel Aviv, centar većine izraelskih diplomatskih funkcija, ukazuje na sve veći domet arsenala grupe Husi, kažu analitičari.
Grupa Husi je uveliko koristila dronove tokom svoje posljednje kampanje. Međutim, gotovo sve rakete i dronovi koje je lansirala protiv Izraela su presretnuti. Nijedan nije stigao do Tel Aviva.
“Husi su i ranije preuzimali odgovornost za mnoge napade na Izrael, ali malo je dokaza da su stizali blizu cilja, a sigurno je da nije bilo mrtvih ili ranjenih kao u ovom napadu”, rekao je za Al Jazeeru nezavisni jemenski analitičar Nick Brumfield. “Evidentno je da je ovo prvi javno potvrđeni napad Husa u Sredozemnom moru, a ne na Crvenom moru ili Adenskom zaljevu.” Duž ovih vitalnih pomorskih ruta, Husi su gađali brojne brodove koji su, kako kažu, povezani s Izraelom.
Osim toga, “tvrde da su napade na Haifu izveli u saradnji sa grupama koje podržava Iran u Iraku, ali do sada je izgledalo kao da na taj način privlače pažnju”, rekao je Brumfield. “Ovo je velika stvar.”
Je li ovo nešto novo?
Ne baš. Husi već neko vrijeme intenzivno koriste dronove, kako zračne, tako i vodene.
Dronovi Husa također su bili česta meta zapadnih napada, a vojska Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Sjedinjenih Američkih Država je izvijestila da je uništila bespilotne ciljeve prije njihove eventualne upotrebe.
“Vjerujem da je sinoćnji napad dio kontinuirane eskalacije Husa”, rekla je Maysaa Shuja al-Deen iz jemenskog Centra za strateške studije Sana'a, sugerišući da će incidenti s dronovima Husa koji dosežu udaljene ciljeve postati sve češći. “Ono što je zanimljivo je meta i veliki domet”, rekla je za Al Jazeeru.
Može li ovo potaknuti eskalaciju u regiji?
Kratkoročno gledano, to je malo vjerovatno.
Od sukoba Irana i Izraela u aprilu, dvije nacije i njihovi saveznici su pokazali da su i te kako svjesni rizika od širenja izraelskog rata protiv Gaze na šire područje Bliskog istoka.
Uprkos tome, izraelski ministar odbrane Yoav Gallant je već zaprijetio osvetom. Osim jačanja odbrambenih sistema zemlje, rekao je da će se “obračunati sa svakim ko našteti državi Izrael ili izvrši terorizam protiv nje”.
“Izrael će se najvjerovatnije osjećati primoranim da uradi nešto, s obzirom na to da je ubijena jedna osoba”, rekao je Brumfield, referirajući se na ranije slučajeve izolovanih, ali neodgovorenih izraelskih napada na Jemen. “Sada ste mogli vidjeti kako Izrael radi nešto tako.”
Teško je reći hoće li Izrael pokrenuti “odmazde, poput ubistva komandanta Husa, kao što smo vidjeli da Izraelci rade s Hezbollahom u Libanu”, rekao je. Razlog je “nejasni status izraelskih obavještajnih sposobnosti u Jemenu”, rekao je Brumfield.
Jesu li Husi zaista iranska ‘posrednička’ snaga?
Poznato je da su Husi u savezu s Iranom. Međutim, to ne znači da je Iran naredio sinoćnji napad.
Uprkos tome, mnogi sumnjaju da se podrška Teherana grupi proteže na oružje i njegove komponente.
Međutim, u najboljem slučaju je neizvjesno koliko je precizna kontrola Teherana nad pobunjeničkom grupom koja se pokazala dosljedno nepredvidivom.
“Iran već dugo vremena ima strategiju omogućavanja nedržavnim saveznicima da izgrade vlastite projektile. Postoje jake indikacije da i Husi vrlo vjerovatno imaju domaću proizvodnju”, rekao je Fabian Hinz s Međunarodnog instituta za strateške studije.