Hiljade boraca koje podržava Iran nude da se pridruže Hezbollahu
Ako trenutni sukob eskalira u sveobuhvatni rat, hiljade boraca iz proiranskih frakcija spremne su doći u Liban.
Associated Press je citirao zvaničnike u Iranu i grupama koje podržava Teheran, koji su rekli da su hiljade boraca iz frakcija, koje podržava Iran na Bliskom Istoku, spremne doći u Liban kako bi se pridružile Hezbollahu u njegovoj borbi s Izraelom ako trenutni sukob eskalira u sveobuhvatni rat.
Izraelski zvaničnici zaprijetili su da će pokrenuti vojni napad na Liban ako se ne postigne dogovor o udaljavanju Hezbollaha s granice.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHezbollah tvrdi da su se dvije ključne bitke odigrale tokom noći
Kako su nastale palestinske oružane grupe
Izrael kaže da će žestoko odgovoriti Iranu
Generalni sekretar Hezbollaha Hasan Nasralah rekao je – u govoru u srijedu – da su vođe frakcija iz Irana, Iraka, Sirije, Jemena i drugih zemalja ranije ponudili da pošalju desetke hiljada boraca u pomoć Hezbollahu, ali je rekao da sama grupa već ima više od 100.000 boraca.
Iran kaže da će mu se pridružiti borci iz cijelog regiona ako izbije rat na libansko-izraelskoj granici, jer su hiljade takvih boraca već raspoređene u Siriji i lako se mogu infiltrirati preko porozne granice.
Neke od tih frakcija već su pokrenule napade na Izrael i njegove saveznike nakon početka izraelskog rata u Gazi 7. oktobra.
Zvaničnik frakcije koju podržava Iran u Iraku – ne otkrivajući svoj identitet – rekao je za Associated Press u Bagdadu: “Borit ćemo se rame uz rame s Hezbollahom ako izbije sveopći rat.”
Zvaničnik jedne libanske grupe koju podržava Iran – koji je, također, insistirao da ostane anoniman – rekao je da bi borci iz Iračkih narodnih mobilizacijskih snaga, afganistanskih Fatemiyoun brigada, pakistanskih Zainabiyoun brigada i grupe Husi u Jemenu mogli stići u Liban radi uzimanja učešća u ratu.
Rat na više frontova
Qasim Kassir, stručnjak za pitanja Hezbollaha, rekao je da se sadašnje borbe uglavnom oslanjaju na naprednu tehnologiju poput lansiranja projektila i da ne zahtijevaju veliki broj boraca, ali je istakao da, ako izbije ovakav rat i potraje dugo, Hezbollahu će, možda, biti potrebna podrška izvan Libana.
Izrael je, također, svjestan potencijalnog priliva stranih boraca, a Eran Ecion, bivši šef Odjela za planiranje politike u Izraelskom ministarstvu vanjskih poslova, na panel-diskusiji koju je u četvrtak organizirao Institut za Bliski Istok sa sjedištem u Washingtonu rekao je da postoji velika vjerovatnoća rata na više frontova.
Dodao je da bi moglo doći do intervencije jemenskih Husa i onih iz Iraka, osim priliva velikog broja boraca iz Afganistana i Pakistana u Liban i u sirijska područja koja graniče s Izraelom, prenio je AP.
Zauzvrat, glasnogovornik Izraelske vojske Daniel Hagari u prošlosedmičnom saopćenju rekao je da je Hezbollah, otkako je počeo napade na Izrael 8. oktobra, lansirao više od 5.000 raketa, protivtenkovskih granata i dronova prema Izraelu.
“Sve veća agresivnost Hezbollaha dovodi nas na rub šire eskalacije, što bi moglo imati razorne posljedice po Liban i cijeli region”, dodao je Hagari.
Od 8. oktobra prošle godine palestinske i libanske vojne frakcije u Libanu – predvođene Hezbollahom – svakodnevno razmjenjuju bombardovanja s izraelskom vojskom, što je rezultiralo stotinama ubijenih i ranjenih, većinom na libanskoj strani.