‘Zaboravljena djeca rata’: Ajni Jusić, Alenu Muhiću i Lejli Damon uručena Nagrada za ljudska prava
Nagrada im je uručena u glavnom gradu Norveške u okviru početka programa Mirovni dani u Oslu, koji traju do 10. decembra kada je dodjela Nobelove nagrade.
Ajna Jusić, Alen Muhić i Lejla Damon, članovi Udruženja “Zaboravljena djeca rata”, koji su rođeni kao posljedica seksualnog nasilja tokom rata u Bosni i Hercegovini, dobitnici su Nagrade za ljudska prava Univerziteta u Oslu, javlja Anadolija.
Nagrada im je uručena sinoć u glavnom gradu Norveške u okviru početka programa Mirovni dani u Oslu, koji traju do 10. decembra kada je dodjela Nobelove nagrade.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKo su muškarci koji su silovali Gisele Pelicot i hoće li stari slučajevi biti ponovo otvoreni
Najmanje 20 muškaraca, uključujući supruga, proglašeni krivima za silovanje Gisele Pelicot
SAD će isplatiti gotovo 116 miliona dolara zatvorenicama zlostavljanim u zatvorima
“Imali smo čast otvoriti panel i razgovarati o temama u BiH, posebno temi o djeci rođenoj kao posljedice raznog silovanja u proteklom ratu, te su uručene nagrade za ljudska prava Ajni, Lejli i meni, ispred Univerziteta u Oslu. Ovo je prva nagrada ovog tipa koja dolazi u naš herojski grad Goražde. Hvala Goražde na velikoj podršci koju pružate meni i udruženju Zaboravljena djeca rata. Moje Goražde je zaslužno za ovu nagradu”, naveo je Alen Muhić na svom Facebook profilu.
Ova nagrada, dodijeljena kroz Fondaciju Lisl i Leo Eitinger, od 1984. godine prepoznaje izuzetne lične napore i aktivno zalaganje za ljudska prava širom svijeta. Troje dobitnika predstavlja organizaciju Zaboravljena djeca rata, kroz koju se bore za prava, dostojanstvo i pravnu zaštitu djece rođene zbog rata i podizanje globalne svijesti o njihovim specifičnim izazovima.
Njihova hrabrost i posvećenost osnažuju međunarodnu zajednicu u razumijevanju teških situacija s kojima se susreću ratna djeca, ne samo u BiH nego i u sukobima širom svijeta. Priznanje nagrade naglašava njihovu borbu za pravo na identitet i dostojanstvo te je ključan korak ka ravnopravnosti i oslobađanju ratne djece od stigmatizacije.