Dva stručnjaka: Vojne i regionalne promjene mijenjaju tok sirijske krize
Rusija je zaokupljena ratom u Ukrajini, a pojačani izraelski pritisci na Iran doprinose slabljenju podrške Sirijskoj vladi, omogućujući opozicijskim snagama napredovanje.
Istraživač Al Jazeerinog Centra za studije dr. Chafic Choucair te vojni i strateški stručnjak pukovnik Hatem Karim al-Falahi saglasni su da posljednja vojna dešavanja u Siriji odražavaju duboke regionalne promjene.
Obojica su rekli da su zaokupljenost Rusije ratom u Ukrajini i pojačani izraelski pritisci na Iran uzrok slabljenja podrške Sirijskoj vladi, što je omogućilo opozicijskim snagama napredovanje na nekoliko frontova.
Nastavite čitati
list of 4 itemsEvropska unija voljna razmotriti ukidanje sankcija Siriji
EU dogovorio sastanak o ukidanju sankcija Siriji
Nove sirijske vlasti završile veliku operaciju protiv Assadovih lojalista u Homsu
Prema riječima pukovnika Al-Falahija, vojna operacija koja je počela na sjeveru Halepa brzo je napredovala nakon kolapsa sirijske vojske.
Dodao je da je opozicija uspjela preuzeti kontrolu nad strateški važnim lokacijama, uključujući grad Khattab i sjedište 25. divizije, na svom putu prema gradu Hami, koji predstavlja raskrsnicu između Damaska, Homsa i Halepa.
Zreli diskurs
Istakao je da uspjeh opozicije u ujedinjavanju pet glavnih frakcija pod „jednim krovom za oslobođenje“ predstavlja kvalitativan napredak u vojnom djelovanju i te frakcije izvode vojne operacije, a ne isključivo Hay'at Tahrir al-Sham (HTS).
Choucair je istakao da je sirijska opozicija usvojila novi politički diskurs koji odražava zrelost u razmišljanju. U svojim izjavama tvrdi da ono što se dešava nije sektaški rat, nego borba za promjene te obećava zaštitu svih sekti i manjina.
Prema medijskim izvještajima, o sirijskom pitanju odvija se intenzivna diplomatska aktivnost na političkom nivou. Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqchi najavio je samit u Dohi, na kojem će učestvovati Katar, Turska, Rusija i Iran.
Choucair smatra da bi ovaj sastanak mogao predstavljati priliku za vraćanje arapske uloge u sirijskom pitanju, posebno jer se problem transformirao iz regionalnog sukoba u unutrašnju krizu koja zahtijeva rješenje.
Kada je riječ o ulozi Irana, Choucair kaže da se Teheran suočava s pravom dilemom. S jedne strane, Siriju smatra svojom prvom linijom odbrane. „Halep je prva linija odbrane Teherana“, rekao je iranski savjetnik za nacionalnu sigurnost. S druge strane, Iran sputavaju povećani pritisci Izraela i poteškoća u pružanju vojne podrške zbog strogog nadzora ruta snabdijevanja, dodaje Choucair.
Opcije za pregovore
Kada je riječ o poziciji Rusije, pukovnik Al-Falahi tvrdi da ruska zračna podrška sama po sebi neće biti dovoljna da promijeni odnos snaga na terenu, posebno jer su resursi Moskve iscrpljeni usljed ukrajinskog rata.
Dodaje da je za svaku zračnu podršku potrebna kopnena, koja trenutno nije moguća zbog konstantnih kolapsa u redovima sirijske vojske.
Choucair se osvrnuo na postojeće opcije za pregovore, objašnjavajući da bi Sirijska vlada mogla preferirati pregovore u Astani jer se fokusiraju samo na susjedne zemlje, dok proces u Ženevi predstavlja sveobuhvatnije međunarodno rješenje koje uključuje prijelaznu vlast i novi ustav. Upozorio je da svaki prekid vatre mora odražavati novi odnos snaga na terenu.
Obojica stručnjaka istakla su da uspjeh sastanka u Dohi zahtijeva uzajamno priznanje između vlasti i opozicije kao osnov za bilo kakvo političko rješenje. Istovremeno, upozoravaju na opasnost od niza neučinkovitih sastanaka te naglašavaju da je nužno prvo riješiti nesuglasice između zemalja u regiji kako bi se osigurao uspjeh bilo kojeg pregovaračkog procesa.