Evropska unija spremna na obustavu isporuke ruskog plina kroz Ukrajinu
Glasnogovornica Komisije je objavila da je evropska plinska infrastruktura dovoljno fleksibilna da plinom, koji nije ruskog porijekla, opskrbi centralnu i istočnu Evropu alternativnim putevima.
Evropska komisija je objavila da je Evropska unija spremna na obustavu isporuke ruskog plina kroz Ukrajinu nakon kritika slovačkog premijera Roberta Fica, piše dpa, prenosi Hina.
Glasnogovornica Komisije je objavila da je evropska plinska infrastruktura dovoljno fleksibilna da plinom, koji nije ruskog porijekla, opskrbi centralnu i istočnu Evropu alternativnim putevima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsMallinson: Osim sile, Rusija ima druge forme utjecaja na okruženje
Je li čaša polupuna ili poluprazna | Al Jazeera Business
Astronomske cijene stanova u Sloveniji, mnogim kupovina nedostižna
“Učinak okončanja tranzita kroz Ukrajinu na evropsku sigurnost je ograničen”, rekla je.
Prema Komisiji, evropska plinska infrastruktura je ojačana značajnim uvozom ukapljenog zemnog plina, a sigurnost opskrbe je proteklih godina, također, pojačana mjerama energetske efikasnosti i proširenjem obnovljivih izvora energije.
Ukrajina, koja se gotovo tri godine odupire ruskoj invaziji, zaustavit će tranzit ruskog plina početkom iduće godine.
Postojeći ugovor o tranzitu ističe, a Kijev je unaprijed objavio da ga neće produžiti.
Fico zaprijetio Ukrajini
Prekid isporuke predstavlja posebne poteškoće za Slovačku.
U pismu Komisiji Fico je u nedjelju napisao da je “prešutno prihvatanje unilateralne odluke [ukrajinskog predsjednika Volodimira] Zelenskog” da blokira tranzit ruskog plina pogrešno i iracionalno te će dovesti do “pojačanih napetosti i recipročnih mjera”.
Prema njegovom mišljenju, prekid tranzita će naškoditi Uniji više nego Rusiji.
Fico je u petak zaprijetio Ukrajini da bi njegova zemlja zauzvrat mogla prekinuti opskrbu električnom energijom, a Zelenski je njegovu prijetnju nazvao naredbom iz Kremlja.
Slovački premijer je prošle sedmice posjetio ruskog predsjednika Vladimira Putina u Moskvi, zbog čega su ga Evropska unija i Ukrajina oštro kritikovale.