Picula: Jedna od prvih inozemnih posjeta Zorana Milanovića treba biti Sarajevo

Boško Picula kaže da bi Zoran Milanović trebao odabrati Sarajevo za jedan od prvih posjeta inozemstvu jer HDZ-ov Dragan Primorac neće moći sustići njegovu prednost u drugom krugu.

Drugi krug predsjedničkih izbora održat će se 12. janaura (REUTERS/Antonio Bronic)

Profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Boško Picula rekao je da bi Zoran Milanović trebao odabrati Sarajevo za jednu od prvih inozemstvo posjeta, pošto je malo vjerovatno da ga HDZ-ov Dragan Primac može sustići u drugom krugu predsjedničkih izbora 12. februara.

„Nekako mi je logično da predsjednik hrvatske države, naravno i premijer, kao prvi vanjskopolitički porez naprave odlazak u Bosnu i Hercegovinu, s obzirom da je to zemlja s kojom Hrvatska dijeli i najdulju granicu“, rekao je Picula Al Jazeeri.

„Ti odnosi sa Bosnom i Hercegovinom svakako trebaju biti suradnički, trebaju ući u nekakvom pravcu zajedničke evropske budućnosti, i mislim da bi Zoran Milanović trebao izabrati Sarajevo za jedan od prvih odlazaka u inozemstvo“.

Zoran Milanović (SDP) pobjednik je prvoga kruga predsjedničkih izbora s osvojenih 49,11 posto glasova nakon prebrojanih više do 99 posto glasačkih mjesta te će se u drugom krugu suočiti s kandidatom HDZ-a i partnera Draganom  Primorcem koji je osvojio 19,36 posto glasova.

Drugi krug predsjedničkih izbora održat će se 12. janaura.

Odnosi Milanovića sa susjednim zemljama u njegovom dosadašnjem mandatu nisu bili najbolji.

„Zoran Milanović bi trebao otvoriti puteve prema susjednom državama“, rekao je Picula. „Jer, kada pogledamo što je Zoran Milanović kao predsjednik Hrvatske [uradio] u odnosima prema Bosni i Hercegovini, prema Srbiji, prema, primjerice, Italiji, Sloveniji, Mađarskoj … mislim da su to rezultati koji ga ne trebaju i ne smiju zadovoljiti.“

„Sljedećih pet godina je prilika da se Hrvatska u tom smislu, u prvom redu prema svojim susjedima predstavi kao zemlja koja nudi, koja daje inicijative, koja surađuje, koja rješava probleme.“

Prema mišljenju Picule, cijeli Zapadni Balkan, koji je najveći neintegirani dio evropskog kontinenta u Evropskoj uniji, sljedećih pet do sedma godina mora napraviti ključne iskorake prema toj integraciji. Picula nije siguran da će i jedna zemlja ovoga područja ući u EU do kraja mandata ove Evropske komisije, dakle do 2029.

„Ali se mogu napraviti pomaci“, rekao je Al Jazeeri. „Hrvatska koja je definirana krajem 20. stoljeća i kao zemlja zapadnog Balkana bi u tom smislu trebala biti zemlja koja pruža pomoć da se cijelo ovo područje pomakne, ne samo politički i ekonomski, nego i civilizacijski prema miru.“

Izvor: Al Jazeera

Reklama