Kakve se promjene prilikom putovanja u EU očekuju 2025. godine
Prvo se planira uvođenje automatiziranog IT sistema za registraciju državljana zemalja koje nisu članice Evropske unije.
Putovanja u Evropsku uniju i šengensku zonu bit će značajno izmijenjena sljedeće godine kada se očekuje da na snagu stupe dva nova sistema za ulazak putnika, koji će se odnositi i na zemlje balkanske regije, dok će u pojedinim gradovima i regijama biti uvedene ili povećane takse za posjetioce.
Šengenski prostor bit će proširen potpunim pridruživanjem Rumunije i Bugarske, što će omogućiti ukidanje kontrole kopnenih granica između tih zemalja i ostalih članica šengena.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKallas: Rusija je egzistencijalna prijetnja evropskoj sigurnosti
Dok Trump prijeti carinama, EU sprema odgovor
Novi zapovjednik EUFOR-a u BiH Florin-Marian Barbu preuzeo dužnost
Dvije najveće promjene koje EU planira provesti naredne godine, a koje se odnose na putovanja, odnose se na planirano pokretanje digitalnog graničnog Sistema ulaska/izlaska (EES) i, šest mjeseci kasnije, Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS).
Ovim sistemima koji, između ostalog, imaju za cilj jačanje sigurnosti EU-a i putnika, uvest će se nove procedure za strane državljane koji žele ući u evropske zemlje, a putnici će morati plaćati i taksu od sedam eura.
Prvo se planira uvođenje EES sistema, automatiziranog IT sistema za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU-a, a putuju radi kraćeg boravka, odnosno do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana, svaki put kada pređu vanjske granice bilo koje od 29 evropskih zemalja koje će koristiti ovaj sistem.
Sistem će registrirati ime osobe, vrstu putne isprave, biometrijske podatke, kao što su otisci prstiju i snimljene fotografije lica, datum i mjesto ulaska i izlaska iz EU-a uz, kako je ranije objavila Evropska komisija, puno poštovanje osnovnih prava i zaštite podataka, piše Tanjug.
Sistem za odobrenje putovanja
Sistem će primjenjivati Austrija, Belgija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Italija, Latvija, Lihtenštajn, Litvanija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Španija, Švedska i Švicarska, dok će se na Kipru i u Irskoj pasoši i dalje ručno pečatirati.
Za sada još nije poznat tačan datum početka primjene ovog sistema, koji je trebao biti pokrenut u novembru 2024. godine, ali je to odgođeno zbog pojedinih problema koji su se pojavili.
Evropska komisija je, potom, početkom decembra predložila postepeno uvođenje EES sistema, dajući državama rok šest mjeseci za njegovu primjenu.
Šest mjeseci nakon početka rada EES sistema trebao bi biti pokrenut i ETIAS sistem, u okviru kojeg će gotovo 1,4 milijarde ljudi iz 60 zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u EU morati dobiti odobrenje za putovanje u 30 evropskih država radi kratkoročnog boravka.
Putnici će se prijavljivati za odobrenje za putovanje tako što će popunjavati obrazac preko sajta ETIAS-a ili mobilne aplikacije, a podnošenje zahtjeva za ETIAS putnu dozvolu koštat će sedam eura.
ETIAS putne dozvole su povezane s pasošem putnika i važit će do tri godine ili isteka pasoša.
Odobrenje za putovanje putem ovog sistema tražit će sve zemlje koje će primjenjivati i EES sistem, ali i Kipar.