Šuica: EU želi imati veću geopolitičku ulogu na Mediteranu

Šuica, koja je u prošloj komisiji Ursule von der Leyen bila povjerenica za demokratiju i demografiju, u novom sazivu zadužena je za Mediteran, što je novo ‘evropsko ministarstvo’.

Mediteran je vrlo značajan za Hrvatsku i Evropsku uniju jer kao strateška trgovačka ruta povezuje Evropu sa sjevernom Afrikom i Bliskim istokom, kaže Šuica (REUTERS/Johanna Geron)

Evropska komisija osnivanjem resora za Sredozemlje želi biti značajniji geopolitički igrač u svom južnom susjedstvu i može pomoći u rješavanju pitanja migracija, rekla je u intervju za Hinu nova povjerenica za Mediteran Dubravka Šuica.

Šuica, koja je u prošloj Komisiji Ursule von der Leyen bila povjerenica za demokratiju i demografiju, u novom sazivu zadužena je za Mediteran, što je novo “evropsko ministarstvo”.

Na samom početku novog mandata Evropske komisije Hini je pisanim putem odgovorila na pitanja o tome šta obuhvata njezina nova dužnost, šta će joj biti prvi potezi i zašto se Komisija odlučila za formiranje novog resora.

“Mediteran je vrlo značajan za Hrvatsku i Evropsku uniju jer kao strateška trgovačka ruta povezuje Evropu sa sjevernom Afrikom i Bliskim istokom. Ključan je i za stabilnost u regiji, posebno iz perspektive migracija, a utječe i na energetsku, ekonomsku i političku stabilnost EU pa i cijeloga svijeta”, kaže Šuica, dodajući da joj je posebna čast što joj je kao povjerenici iz Hrvatske pružena prilika voditi nov i važan resor.

Kako bi ilustrovala važnost Sredozemlja, Šuica navodi malo poznati podatak široj javnosti da je Alžir drugi najveći dobavljač prirodnog gasa u Evropskoj uniji.

Pakt za Mediteran

Jedan od prvih poteza na novoj dužnost bit će izrada novog Pakta za Mediteran s ciljem jačanja ekonomskih veza i zaključivanja novih sporazuma o migracijama te partnerstava za privlačenje talenata koji bi mogli pomoći u rješavanju problema nedostatka stručne radne snage. Na tome će raditi s novom visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Kajom Kallas.

EU je sredinom prošle godine potpisao s Tunisom Memorandum o razumijevanju o strateškom i globalnom partnerstvu, koji između ostaloga uključuje i financijsku pomoć Unije, a u zamjenu tuniske vlasti su se obavezale da će sprečavati migrante da krenu prema Evropi. Proljetos je sličan dogovor postignut s Egiptom.

“Paktom dajemo novi zamah našim odnosima s južnim susjedima. On će se naslanjati na novu generaciju strateških i sveobuhvatnih partnerstava poput onih koje smo počeli s Egiptom i Tunisom. Ostale zemlje regije veoma su zainteresovane za obnavljanje i unapređenje odnosa s Evropskom unijom”, kaže Šuica i dodaje da će uskoro slično partnerstvo biti zaključeno s Jordanom.

Šuica kaže da, također, planira niz vrlo konkretnih inicijativa poput Trans-mediteranske energetske inicijative (T-Med), koje će omogućiti razvoj i prijenos obnovljive energije u regiji. Radit će i na novoj Strategiji za Bliski istok te nastojati unaprijediti saradnju s državama Perzijskog zaljeva, jer one su ključne za osiguranje prosperitetne budućnosti cijele regije.

Obnova Palestine

Šuica tvrdi da osnivanjem novog resora Evropska unija čini važan iskorak ka svom južnom susjedstvu i ističe Evropa treba postati važan geopolitički igrač na Bliskom istoku.

“Evropska unija je zajedno s državama članicama najveći donator u regiji. Želimo osigurati da se naša ekonomska prisutnost osjeti i na političkom planu”, kaže Šuica.

“Naš je prioritet primirje i prestanak stradanja. Želimo pridonijeti trajnom mirovnom sporazumu. Sigurno ćemo biti ključni čimbenik u obnovi Palestine i cilj je okupiti značajan broj međunarodnih partnera na izradi i finansiranju obnove nakon prestanka sukoba na Bliskom istoku”, rekla je.

Šuici će u radu pomagati nova Glavna uprava za Mediteran, svojevrsno ministarstvo koje će uskoro biti uspostavljeno.

“To je vrlo konkretna potvrda ozbiljnosti našeg pristupa te jasan signal južnim susjedima kako smo spremni dodatno ojačati naše odnose – ekonomski, kulturno, u području zaštite okoliša, partnerstva za talente i brojnim drugim sektorima”, kaže Šuica, dodajući da će za to trebati golema finansijska sredstva.

“Govorimo o milijardama eura, a detalji konkretnih proračuna bit će poznati uskoro, kao i nakon pregovora o novom višegodišnjem finansijskom okviru”, kaže Šuica.

“Uz sredstva iz evropskog proračuna, plan je aktivirati i privatni sektor i druge partnere, organizovanjem investicijskih konferencija poput one u Egiptu na kojoj smo kroz ulaganje nekoliko stotina miliona eura javnog novca osigurali skoro 50 milijardi eura investicija. Takav zajednički pristup utkat ćemo i u novi Pakt za Mediteran”.

Privlačenje talenata

Šuica će se na novoj dužnosti baviti i pitanjem demografije, čime se bavila i u prethodnoj Komisiji u kojoj je bila potpredsjednica za demokratiju i demografiju.

Prethodna Komisija je izradila pod njezinim vodstvom paket instrumenata za demografiju za podršku zemljama EU-a u upravljanju njihovim demografskim promjenama.

“Cijela Europa suočena je s brojnim demografskim izazovima od starenja do iseljavanja i opadanja stopa nataliteta. Ipak, ostajem optimistična. Zajedničkim radom i sistemskim naporima možemo značajno doprinijeti rješavanju ovih izazova. Mi smo kroz paket instrumenata ponudili državama članicama konkretne alate za rad na njihovim demografskim izazovima”, kaže Šuica.

U rješavanju demografskih problema može pomoći i privlačenje talenata iz južnog susjedstva.

“Bit će potrebno raditi na legalnim migracijama i integraciji ovih talenata u evropsko tržište rada i društvo”.

Na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi djeca i mladi do 24 godine čine gotovo polovinu stanovništva. Do 2030. godine ukupna populacija regije povećat će se na 581 milion, što je gotovo 100 miliona više nego u 2018. godini.

“Ovi mladi ljudi zaslužuju priliku za pošten i pristojan život. Možemo pomoći jedni drugima razvojem partnerstava”, kaže povjerenica.

Izvor: Agencije

Reklama