Društvene mreže ‘utjecale’ na izbor Oxfordove riječi godine

Izraz ‘brain rot’ (moždana trulež) izabran je za riječ godine, a opisuje učinak beskrajnog listanja, ‘skrolanja’ po društvenim mrežama i sadržaja koji zatupljuje um.

Izraz 'moždana trulež' (brain rot) ukazuje na jednu od uočenih opasnosti virtualnog života i o načinu na koji koristimo svoje slobodno vrijeme, objasnili su stručnjaci (Rasid Necati Aslim / Anadolu via Getty Images) (Anadolu)

Izraz brain rot, koji bi se mogao prevesti kao moždana trulež izabran je za Oxfordovu riječ godine nakon javnog glasanja u kojemu je učestvovalo više od 37.000 ljudi. Ta riječ opisuje učinak beskrajnog listanja, skrolanja po društvenim mrežama i sadržaja koji zatupljuje um.

Oxford University Press, kao izdavač Oxford English Dictionaryja, izabrao je šest riječi koje su ušle u najuži krug, uz podsjećanje da je svrha godišnje nagrade ukazati na raspoloženja i trendove godine, prenosi Hina.

Moždana trulež definira se kao „vjerovatno pogoršanje mentalnog ili intelektualnog stanja osobe, posebno kada se promatra kao rezultat prekomjerne konzumacije određenog materijala (danas osobito online sadržaja) koji se smatra trivijalnim ili neizazovnim“.

Oxford University Press je pojasnio da je izraz „dobio nov prizvuk u godini 2024. kao termin koji se koristi da bi se izrazila zabrinutost u pogledu utjecaja konzumacije prekomjerne količine nekvalitetnog online sadržaja, posebno putem društvenih mreža“.

Premda danas dobiva na važnosti, izraz je prvi put zabilježen u knjizi Walden Henryja Davida Thoreaua iz 1854. godine.

„Moždana trulež ukazuje na jednu od uočenih opasnosti virtualnog života i način na koji koristimo svoje slobodno vrijeme. Čini se kao istinsko predstojeće poglavlje u kulturološkom razgovoru o čovječanstvu i tehnologiji“, rekao je Casper Grathwohl, predsjednik Oxford Languages. „Ne iznenađuje činjenica da je toliko glasača prihvatilo ovaj termin, podržavši ga kao naš izbor za ovu godinu. Fascinantno je i to da su termin ‘moždana trulež’ usvojile i generacija Z i generacija Alfa, grupa mladih ljudi koja je u velikoj mjeri odgovorna za upotrebu i stvaranje digitalnog sadržaja na koji se taj izraz odnosi“.

Demure, dynamic pricing, lore, romantasy, slop

Među pet preostalih riječi koje su ušle u uži izbor bile su demure (skroman, suzdržan), koja se nametnula nakon ovoljetnog trenda društvenih mreža, a odnosi se na suzdržano ili odgovorno ponašanje; dynamic pricing (dinamičko određivanje cijena), gdje cijena proizvoda ili usluge varira da bi odražavala potražnju; riječ lore ili skup činjenica ili informacija o određenoj temi ili znanja određene grupe koja se obično prenose od osobe do osobe usmenom predajom; romantasy (romantazija) kao novi književni fenomen – hibridni podžanr između romantičnih i fantastičnih romana; riječ slop, odnosno online sadržaj niskog kvaliteta generiran pomoću umjetne inteligencije.

O užem izboru odlučivalo je četveročlano vijeće stručnjaka, kojim je predsjedala leksikografkinja Susie Dent, najpoznatija po svojim nastupima na Channel 4's Countdown. Pri izboru pobjednika Oxford University Press je uzeo u obzir javno glasanje, kao i javne komentare te ostale analize prije nego što je konačna odluka objavljena.

Među nedavnim dobitnicima nagrade Oxforda su i riječ rizz, kratica od karizma, koja je titulu ponijela prošle godine. Goblin mode je bila riječ 2022. godine, a vax je pobjednica za 2021. godinu iz vremena pandemije.

Izvor: Agencije

Reklama