Američka komisija: COVID-19 je vjerovatno došao iz laboratorije

Komisija pod kontrolom republikanaca kaže da se korona virus vjerovatno pojavio nakon “nesreće u laboratoriji ili istraživanju”.

Laboratorij P4 na Institutu za virusologiju Wuhan nakon posjete tima Svjetske zdravstvene organizacije kineskoj provinciji Hubei 3. februara 2021. [Ng Han Guan/AP]

Komisija Kongresa Sjedinjenih Američkih Država podržala je teoriju da je curenje iz laboratorije uzrokovalo pandemiju COVID-19.

U izvještaju je odabrani pododbor Zastupničkog doma za krizu izazvanu korona virusom koji kontroliraju republikanci objavio da je zaključio da se korona virus “vjerovatno pojavio zbog nezgode povezane s laboratorijem ili istraživanjem”.

Izvještaj na 520 stranica, koji je izrađivan dvije godine, bavio se odgovorom na pandemiju na saveznom i državnom nivou, kao i njenim porijeklom i naporima u vakcinaciji.

Pomoć u narednim situacijama

“Ovaj će rad pomoći Sjedinjenim Američkim Državama i svijetu da predvidi sljedeću pandemiju, pripremi se za nju, zaštiti se i, nadamo se, spriječi je”, rekao je Brad Wenstrup, republikanski predsjednik komisije u pismu Kongresu.

Među glavnim zaključcima izvještaja bio je taj da je Nacionalni institut za zdravlje SAD-a (NIS) prije izbijanja epidemije finansirao sporna istraživanja “povećanja funkcije”, koja pospješuju viruse kako bi se pronašli načini borbe protiv njih, na Institutu za virusologiju Wuhan u Kini.

Sigurnosni službenik udaljio je novinare od Instituta za virusologiju Wuhan nakon što je tim Svjetske zdravstvene organizacije stigao u posjetu 3. februara 2021. [Ng Han Guan/AP Photo]

Slučajevi COVID-19 prvi su put identificirani u Wuhanu, koji se nalazi u pokrajini Hubei u centralnoj Kini, u decembru 2019, a mnogi vjeruju da je grad mjesto gdje se virus prvi put pojavio.

Virus se brzo proširio svijetom, usmrtivši više od sedam miliona ljudi i stvarajući poremećaje u globalnoj ekonomiji, jer su zemlje zatvorile granice i naredile karantine.

Dok su američke savezne agencije, Svjetska zdravstvena organizacija i naučnici širom svijeta pokušavali utvrditi porijeklo COVID-19, konsenzus nije postignut.

Mnogi istraživači vjeruju da je virus imao zoonotsko porijeklo, da se širio sa životinja na ljude, i da se, možda, proširio na tržnici u Wuhanu.

Međutim, Američko ministarstvo energetike procijenilo je s “niskom pouzdanošću” u obavještajnom izvještaju prošle godine da je virus najvjerovatnije pobjegao iz laboratorije.

Nalaz odjela ponovio je zaključak Federalnog istražnog ureda (FBI), koji je 2021. s “umjerenom pouzdanošću” rekao da se virus vjerovatno proširio nakon laboratorijske nesreće.

Komisija Zastupničkog doma bila je uvjerena u teoriju o curenju iz laboratorije nakon što se sastala 25 ​​puta u posljednje dvije godine, obavila više od 30 transkribiranih intervjua i pregledala više od milion stranica dokumenata.

Zatvorena veleprodajna tržnica plodova mora Huanan u Wuhanu, 21. januara 2020. [Dake Kang/AP Photo]

Kao dio te istrage članovi Kongresnog odbora pod kontrolom republikanaca održali su dvodnevne intervjue s Anthonyjem Faucijem, vladinim naučnikom koji je komunicirao s javnošću u ranim danima pandemije, prije nego što je postao predmetom teorija zavjere o porijeklu virusa.

Republikanci su optužili Faucija, koji se povukao u decembru 2022. nakon 54 godina rada u NIH-u, da je odgovoran za izazivanje najgore pandemije u ovom stoljeću, odobravanjem finansiranja kineskih naučnika za koje vjeruju da su proizveli SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19.

Fauci, koji se redovno sukobljavao s novoizabranim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom tokom njegovog prvog mandata, također se suočavao s optužbama za zataškavanje teorije da je COVID-19 nastao zbog curenja iz laboratorije u Kini.

Osamdesettrogodišnji imunolog, koji sada živi uz sigurnosnu zaštitu zbog prijetnji smrću njegovoj porodici, rekao je vijeću na javnoj raspravi u junu da bi bilo “molekularno nemoguće” da se virusi šišmiša, proučavani u laboratoriji u Wuhanu, pretvore u virus koji je izazvao pandemiju.

“Također sam bio vrlo, vrlo jasan i više puta rekao da ne mislim da je koncept laboratorijskog (curenja) inherentno teorija zavjere”, rekao je Fauci.

“Ono što je zavjera je vrsta iskrivljavanja te određene teme, kao, bilo je curenje iz laboratorija i ja sam padobranom spušten u CIA-u kao Jason Bourne i rekao sam CIA-i da stvarno ne bi trebali govoriti o curenju iz laboratorija”, rekao je.

Kritizirane smjernice

Istraga je, također, otkrila da su karantini “učinili više štete nego koristi” i da su maske “neučinkovite u kontroli širenja COVID-19”, što je u suprotnosti s istraživanjem koje pokazuje da nošenje maske zaista smanjuje stopu prijenosa.

Dok su smjernice o fizičkom distanciranju bile kritizirane, panel je zaključio da su ograničenja putovanja koja su uvedena spasila živote.

Panel je označio Trumpov javno finansirani projekt za razvoj vakcine protiv COVID-a, nazvan Operation Warp Speed, „ogromnim uspjehom“, ali je zaključio da bi zatvaranje škola moglo imati „trajni utjecaj“ na američku djecu.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama