Posebna sjednica NSRS-a o ‘urušavanju pravnog sistema kršenjem Dejtonskog sporazuma’
Među tačkama dnevnog reda o kojima će raspravljati zastupnici u Republici Srpskoj je i ‘Informacija o urušavanju pravnog sistema Bosne i Hercegovine kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma’.
Kolegij Narodne skupštine bh. entiteta Republika Srpska (NSRS) zakazao je posebnu sjednicu s dvije tačke dnevnog reda. Jedna od njih je “Informacija o urušavanju pravnog sistema Bosne i Hercegovine kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma”.
Tekst ove informacije sadrži poruke koje se odnose na rad pravosudnih organa Bosne i Hercegovine na teritoriji entiteta Republika Srpska, a zastupnici se, između ostalog, pozivaju na “donošenje odgovarajućih zaključaka”. Smatra se da će NSRS krenuti u pokušaj zabrane djelovanja pravosudnih organa Bosne i Hercegovine u tom entitetu, s posebnim akcentom na Državnu agenciju za istrage i zaštitu (SIPA), piše Klix.
Nastavite čitati
list of 4 itemsParlament RS-a pokušava blokirati suđenje Dodiku
‘Hrvat je pucao na Đinđića zbog Republike Srpske’
Dejtonski sporazum 29 godina kasnije
Druga tačka predloženog reda je zauzimanje stava povodom Prijedloga zakona o graničnoj kontroli BiH i Prijedloga zakona o zaštiti ličnih podataka BiH, koji su upućeni u proceduru u Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, piše Fena.
Nenad Stevandić, predsjednik NSRS-a, izjavio je da su predlagači informacije o urušavanju pravnog sistema desetak zastupnika iz koalicije, a da su zauzimanje stava o predložena dva zakona u Parlamentu BiH zatražili zastupnici opozicije, tačnije iz Srpske demokratske stranke (SDS).
‘Odbrana’ Dodika od odlaska na sud
Tužilaštvo BiH je Stevandiću poslalo dokument koji se odnosi na tu sjednicu, u kojem se traži “dostavljanje informacija i pružanje pravne pomoći” u tom kontekstu.
Zahtjev se temelji na Zakonu o krivičnom postupku BiH i dostupnim podacima koji ukazuju na sumnju u počinjenje više krivičnih djela, uključujući “Dogovor za činjenje krivičnog djela”, “Pripremanje krivičnog djela” te “Napad na ustavni poredak”.
Tužilaštvo je, također, istaklo sumnju u krivična djela kao što su “Neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava” i “Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje”, navodi Klix.
Pretpostavlja se i da će NSRS zaključcima pokušati “odbraniti” entitetskog predsjednika Milorada Dodika od odlaska na sud, gdje mu se već nekoliko mjeseci sudi zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini.
Sljedeće ročište u ovom slučaju je zakazano za 25. decembar u Sarajevu. Dodik je najavio da, zbog svoje nedavne operacije, neće prisustvovati suđenju.
Stevandić: Nema konkretnog povoda
Stevandić je dodao da će se zastupnicima obratiti predsjednici stranaka.
Na pitanje je li nešto konkretno povod za razmatranje “informacije o urušavanju pravnog sistema” i šta je suština, Stevandić je rekao da je dokument napisan na 25 strana i da će sve biti poznato u utorak.
“Nema konkretnog povoda. Urušavanje pravnog sistema se provodi nametanjem zakona od visokog predstavnika. Po jednom od tih zakona se sudi predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku. Želimo da naredna godina bude godina odlaska visokog predstavnika”, dodao je Stevandić.
Nije mogao odgovoriti hoće li se posebno izjašnjavati NSRS o nastavku suđenja Dodiku.
“Mogu samo da kažem da je u toku iživljavanje nad pacijentom. Gospodin je smršao 12 kila, ne osjeća se baš dobro. Licemjerstvo i siledžijstvo nezabilježeno u sudskoj praksi”, ocijenio je Stevandić.
Bodiroga: Skretanje pažnje
Šef Zastupničkog kluba SDS-a Saša Bodiroga rekao je da je informaciju dobio na Kolegiju NSRS-a, ali da se mogao uvjeriti kako je riječ o suhoparnoj materiji i da se ne radi ni o čemu novom.
“Mislim da smo se o ovome već izjašnjavali, i o radu Tužilaštva i Suda BiH, donosili smo i zaključke. Ovdje se spominje i imovina i poljoprivredno zemljište.
Mislim da se ovdje radi o skretanju pažnje sa 77 miliona konvertibilnih maraka (oko 39 miliona eura) koje je gospodin Dodik dobio budžetom”, ocijenio je Bodiroga.