Izraelski komentator: Tel Aviv ima neponovljivu priliku u Siriji i šteta ju je propustiti
Bombardiranje vojne infrastrukture u Siriji prilika je koju je Izrael dobro iskoristio jer mu pruža stratešku prednost u trenutku kada se regija preoblikuje za nadolazeće godine, tvrdi autor teksta.
Samo nekoliko sati nakon svrgavanja režima Bashara al-Assada u Siriji postalo je jasno da je Izrael počeo poduzimati konkretne korake u suočavanju s novonastalim okolnostima, navodi se u članku objavljenom u novinama The Jerusalem Post.
Autor članka Harley Lippman, stručnjak za međunarodna pitanja, piše da je izraelska vojska, čim je sirijski premijer priznao pad Assadovog režima, objavila da je premjestila svoje snage u tampon-zonu koja je razdvajala dvije zemlje od primirja 1974. godine te da je preuzela kontrolu nad strateškim vojnim lokacijama duž granice.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrump ukida američke sankcije izraelskim doseljenicima na okupiranoj Zapadnoj obali
Analitičari: Kakav mir Trump želi na Bliskom istoku
Šta očekivati od drugog mandata Donalda Trumpa? | Kontekst
Istovremeno, sirijski izvještaji navode da su izraelske zračne snage uništile sirijska i iranska skladišta i objekte prije nego što ih je zauzela jedna od oružanih sirijskih frakcija opozicije.
Harley Lippman, osnivač i izvršni direktor američke kompanije Genesis10, smatra da su svi ti postupci razumljivi i da su većinom logične kratkoročne mjere predostrožnosti.
Kaže da je bombardiranje vojne infrastrukture u Siriji prilika koju je Izrael dobro iskoristio jer mu pruža stratešku prednost u trenutku kada se regija preoblikuje za nadolazeće godine.
Tri smjernice
Međutim, iako priznaje da su ti zračni napadi samo vojni koraci poduzeti u žurbi, smatra da nijedan od njih nije bio inovativan niti strateške prirode.
Lippman, član Izvršnog odbora Američko-izraelskog komiteta za javne poslove (AIPAC), rekao je da su tri smjernice koje bi donosioci odluka u Izraelu trebali razmotriti kako bi najbolje zaštitili interese Tel Aviva.
Prva od njih jeste da Izrael uloži napore u presijecanje puteva koje Iran koristi za snabdijevanje svojih saveznika u regiji oružjem i opremom, od kojih je ključna Sirija, prema mišljenju autora.
Druga smjernica odnosi se na pitanje priznatih granica Sirije koja je „do sada“ smatrana jedinstvenom državom na temelju sporazuma Sykes-Picot iz 1916. godine. Upozorava da bi kolaps Assadovog režima mogao dovesti do promjene realnosti Sirije kao države. Lippman je poručio da ovaj scenarij predstavlja priliku za Izrael da dugoročno poboljša svoj položaj duž granice sa Sirijom. Dodao je da bi to moglo ponovno otvoriti pitanje uspostavljanja nezavisne kurdske regije u svijetu, pogotovo jer Kurdi na istoku Sirije dobijaju značajnu vojnu podršku Sjedinjenih Američkih Država.
Treća i „najvažnija“ smjernica, prema Lippmanu, odnosi se na ulogu međunarodnih i regionalnih sila u oblikovanju Sirije. Autor članka smatra da će onome tko preuzme vlast u Damasku biti potrebna velika ekonomska pomoć da bi Sirija ponovno postala neovisna država u kojoj ima budućnosti za narod.
Historijski događaji
Objasnio je da su među tim silama evropske zemlje koje će na novonastalu situaciju gledati kao na priliku za povratak miliona sirijskih izbjeglica u njihovu domovinu. Tu je i Turska koja uveliko podržava sirijske frakcije na sjeveru, blizu svoje granice. Iranu i Rusiji, koji su dugo upravljali situacijom iza kulisa, neće to biti omogućeno u skorije vrijeme, možda čak ni u narednih pet godina, smatra Lippman.
Iako autor ne očekuje mirovni sporazum između Sirije i Izraela, smatra da je u interesu Tel Aviva da komunicira i sarađuje s onima koji finansiraju obnovu Sirije.
Iako ono što se dogodilo u Siriji prošle sedmice opisuje kao historijske događaje, kaže da je naivno gledati na ove dane samo kao na kraj jedne ere jer su oni, također, početak nove stranice za Siriju i njen narod.
Lippman, član Upravnog odbora USAID-ovog Fonda Partnerstvo za mir (PPF), savjetuje izraelskom rukovodstvu da razmotri koje strateške koristi može ostvariti u narednim mjesecima i godinama, imajući u vidu novog američkog predsjednika i administraciju koja snažno podržava Izrael.
Zaključio je da se ovakva prilika pruža jednom u životu i da bi je bilo šteta propustiti.