Predsjednica ICC-a: Međunarodni krivični sud je ugrožen

Govoreći na godišnjoj konferenciji 124 članica suda sutkinja Akane nije imenovala Rusiju ili SAD, ali ih je spomenula kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a.

Zgrada Međunarodnog krivičnog suda u nizozemskog Hagu (Reuters/ Piroschka van de Wouw)

Predsjednica Međunarodnog krivičnog suda (ICC) Tomoko Akane u ponedjeljak je rekla da prijetnje s kojima se ova institucija suočava, uključujući moguće sankcije Sjedinjenih Američkih Država i ruske potjernice protiv sudija i tužitelja ovog suda, “ugrožavaju samo njeno postojanje”, prenosi Hina pozivajući se na Reuters.

Govoreći na godišnjoj konferenciji 124 članica suda, sutkinja Akane nije imenovala Rusiju ili SAD, ali ih je spomenula kao stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a.

“Jasno je prema bilo kojem mjerilu, da se ova skupština nalazi u ključnom trenutku”, rekao je tužitelj ICC-a Karim Khan u govoru na otvaranju konferencije. “Suočavamo se s izazovima bez presedana. Vidimo kako žrtve civilnog društva, preživjeli, čovječanstvo u cjelini, mislim da imaju očekivanja bez presedana.”

Sankcije i nalozi protiv Suda

Rusija je izdala nalog za hapšenje glavnog tužitelja ICC-a Khana dva mjeseca nakon što je sud u Hagu izdao nalog za ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Zastupnički dom SAD-a u junu je donio zakon kojim se sankcionira sud kao odgovor na Khanov zahtjev za nalog za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta.

“Sud je bio izložen napadima kojima se nastoji potkopati njegov legitimitet i sposobnost da provodi pravdu, međunarodno pravo i temeljna prava; a to su bile prisilne mjere, prijetnje, pritisci i sabotaže”, rekla je Akane, dodajući da je protiv zaposlenika suda izdano više naloga.

Sudu se također “prijeti strogim ekonomskim sankcijama od institucija druge stalne članice Vijeća sigurnosti kao da se radi o terorističkoj organizaciji. Te bi mjere brzo potkopale rad Suda u svim situacijama i slučajevima i ugrozile samo njegovo postojanje”, istakla je ona.

Premda SAD nije članica suda, nadmoćna svjetska vojna i finansijska sila mogla bi potkopati ICC diplomatski i politički kao i finansijskim sankcijama protiv njegovih uposlenika.

Akane je navela kako sud odlučno odbacuje svaki “pokušaj utjecaja na (njegovu) nezavisnost i nepristranost. Odlučno odbacujemo nastojanja da se politizira naša funkcija. Postupali smo i uvijek ćemo se pridržavati samo zakona, pod svim okolnostima”, istakla je.

Posljednja instanca

Sud je osnovan 2002. godine za procesuiranje ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti, genocida i zločina agresije kada države članice to same ne žele ili ne mogu učiniti. Može procesuirati zločine koje su počinili državljani država članica ili drugi akteri na teritoriji država članica. Njegov budžet za 2024. bio je približno 187 miliona eura.

Nalog za hapšenje Netanyahua je prvi slučaj da je na meti suda osoba koja je blisko povezana s bogatim državama Zapada. Međunarodni krivični sud, sud posljednje instance kada nacionalne vlasti ne žele ili ne mogu djelovati, nema policijske snage. Države koje su potpisale njegov temeljni ugovor na papiru imaju obavezu privesti Netanyahua ako stigne na njihovu teritoriju.

No, već je nekoliko evropskih osnivača javno reklo da to možda neće učiniti. Francuska je navela kako Netanyahu ima imunitet, a Italija kako bi mogao imati imunitet. Velika Britanija i Njemačka izbjegle su direktno objasniti kako će postupiti. Čak je i Nizozemska, koja je domaćin suda u Hagu, saopćila kako bi mogle postojati okolnosti u kojima bi Netanyahu mogao doći na njenu teritoriju, ne navodeći koji bi to uvjeti mogli biti.

Izvor: Agencije

Reklama