Na protestima u Gruziji hospitalizovane četiri osobe, policija koristila vodene topove
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije saopštilo je da je u noći između subote i nedjelje hospitalizovano 27 demonstranata kao i 16 policajaca te jedan medijski radnik.
Treće noći protesta u gruzijskoj prijestolnici protiv odluke vlade da obustavi pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji 44 osobe su hospitalizovane, saopštili su zvaničnici u nedjelju, a protesti su održani i sinoć – četvrtu noć zaredom.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Gruzije saopštilo je jučer da je u noći između subote i nedjelje hospitalizovano 27 demonstranata kao i 16 policajaca te jedan medijski radnik.
Nastavite čitati
list of 4 itemsProtest radnika RiTE Ugljevik: Traže veće plaće, raskid koncesija i ostavke
Protest radnika ‘Ugljevika’: Traže veće plate, raskid koncesija i ostavke
Južnokorejski istražioci uhapsili opozvanog predsjednika Yoona
Deseci hiljada demonstranata okupili su se ispred parlamenta i u nedjelju navečer, bacajući kamenje i paleći baklje, dok je policija upotrijebila vodene topove i suzavac.
Nakon četiri sata policija je uspjela raščistiti područje oko zgrade parlamenta u aveniji Rustaveli, prenosi Tanjug, pozivajući se na portal Georgia Today.
Slika osnivača vladajuće partije Gruzijski san Bidzine Ivanišvilija, milijardera u sjenci koji je stekao bogatstvo u Rusiji, spaljena je ispred parlamenta.
Premijer Irakli Kobahidze upozorio je da će “svako kršenje zakona biti strogo sankcionisano”.
“Ni oni političari koji se kriju u svojim kancelarijama i žrtvuju članove svojih nasilnih grupa neće izbjeći odgovornost”, rekao je on na brifingu u nedjelju.
Ponovio je kako nije tačno da je evropska integracija Gruzije zaustavljena.
“Jedino što smo odbacili je sramna i uvredljiva ucjena koja je, ustvari, bila značajna prepreka evropskim integracijama naše zemlje.
‘Neaktivnost Ustavnog suda’
Saopštenje vlade uslijedilo je nekoliko sati nakon što je Evropski parlament usvojio rezoluciju u kojoj se prošlomjesečni opšti izbori u Gruziji kritikuju kao neslobodni i nepošteni”, rekao je.
Kobahidze je, također, potvrdio da je gruzijski ambasador u SAD-u David Zalkaliani postao posljednji od brojnih diplomata koji su podnijeli ostavku od početka protesta.
Predsjednica Salome Zurabishvili je na konferenciji za novinare ukazala na “neaktivnost Ustavnog suda”, istakavši da ta institucija tek treba sazvati sjednicu. Ona je ohrabrila aktiviste, političke stranke i pravne stručnjake da izvrše pritisak na taj sud koji, kako je navela, “ima veoma značajnu ulogu u rješavanju ustavne krize“.
“Sud i sudije imaju vitalnu ulogu u vraćanju ustavnog poretka. Njihova pozitivna odluka mogla bi poništiti izborne rezultate od 26. oktobra”, rekla je Zurabishvili.
Ona je 19. novembra podnijela tužbu Ustavnom sudu, u kojoj traži da se ponište izborni rezultati, pri čemu sud ima rok 30 dana da reaguje.