Gruzijski opozicijski čelnik uhapšen nakon četvrte noći protesta
Opozicijski lider Zurab Japaridze uhapšen je dok je odlazio s protesta, objavila je Koalicija za promjene.
Gruzijska policija uhapsila je istaknutog opozicijskog čelnika rano u ponedjeljak nakon što je upotrijebila vodene topove i suzavac kako bi rastjerala protuvladine demonstrante koji su se okupili ispred parlamenta četvrtu noć zaredom.
Proteste je potaknula prošlosedmična objava vlade da prekida pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji. Kritičari su to vidjeli kao potvrdu odstupanja od prozapadne politike pod utjecajem Rusije, što vladajuća stranka poriče.
Nastavite čitati
list of 4 itemsHrvatski europarlamentarci pozvali na buđenje nakon povratka Trumpa
Macron pozvao na veća ulaganja u evropsku vojnu industriju
EU spremna povećati izdvajanja za odbranu u zamjenu za trgovinski mir s Trumpom
Koalicija za promjene, najveća opozicijska stranka u zemlji, napisala je u objavi na platformi X da je Zuraba Japaridzea, jednog od njezinih čelnika, uhapsila policija dok je odlazio s protesta.
Na snimkama se vidi kako maskirani policajci stavljaju Japaridzea u neoznačeno vozilo, prenosi Hina.
Sjedinjene Američke Države i EU izrazili su zabrinutost zbog onoga što vide kao demokratsko nazadovanje Gruzije, zemlje od 3,7 miliona ljudi koja se nalazi na raskrsnici Evrope i Azije a nekada je bila dio Sovjetskog Saveza.
Rusija negira bilo kakvo uplitanje, ali je bivši predsjednik Dmitrij Medvedev u nedjelju upozorio da se Gruzija “brzo kreće ukrajinskim putem, u mračni ponor”, dodavši: “Ovakve stvari obično vrlo loše završe.”
U nedjelju naveče demonstranti su se ponovno okupili u Tbilisiju na središnjoj aveniji Rustaveli. Neki su bacali pirotehnička sredstva na policiju, koja je odgovorila vodenim topovima i suzavcem.
Policija je na kraju prekinula sukob tako što je demonstrante udaljila od zgrade parlamenta.
Raste broj povrijeđenih
Gruzijsko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je 21 policajac povrijeđen tokom sinošnjih protesta, dok je 113 povrijeđeno od početka nemira. Premijer Irakli Kobakhidze optužio je opoziciju za “koordinisano nasilje” s ciljem rušenja ustavnog poretka.
Deseci demonstranata su, također, povrijeđeni od početka posljednjih protesta, a Sjedinjene Američke Države osudile su prekomjernu primjenu policijske sile.
Proevropska predsjednica Salome Zurabishvili, koja podržava demonstrante, rekla je da su mnogi od uhapšenih zadobili povrede glave i lica kao posljedicu premlaćivanja.
“Ovo je revolt cijele zemlje”, rekla je za France Inter.
Stotine diplomata i državnih službenika potpisalo je otvorena pisma, protestujući protiv odluke da se prekinu pregovori s EU-om i prestanu primati bilo kakva sredstva od Unije na četiri godine. Najmanje četiri gruzijska ambasadora podnijela su ostavke.
Zurabishvili je pozvala na vršenje pritiska na Ustavni sud da poništi izbore koje je u oktobru osvojila vladajuća stranka Gruzijski san. Opozicija i Zurabishvili kažu da su izbori namješteni.
Predsjednica, čije su ovlasti uglavnom ceremonijalne, kaže da neće napustiti dužnost kada joj ovaj mjesec istekne mandat jer je parlament koji će izabrati njezinog nasljednika nelegitiman.
Izborna komisija kaže da su izbori bili pošteni. Premijer Kobakhidze u nedjelju je rekao da predsjednica emocionalno reagira na izborni poraz opozicije i da će morati napustiti predsjedničku palatu krajem mjeseca.
Napetost u Gruziji raste već mjesecima nakon što je vladajuća stranka usvojila zakone o “stranim agentima” i o ograničavanju prava LGBT osoba. Gruzijski san kaže da djeluje kako bi odbranio suverenitet zemlje od vanjskog uplitanja i spriječio Zapad da je uvuče u rat s Rusijom.