Četiri članice NATO-a pozivaju na ‘deeskalaciju svih strana’ u Siriji
Frakcije predvođene grupom Hayat Tahrir al-Sham pokrenule su iznenadnu ofanzivu na sirijski Halep i druga područja.
Sjedinjene Američke Države, Njemačka, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo pozvali su na trenutnu deeskalaciju u Siriji nakon iznenadne ofanzive pobunjeničkih frakcija predvođenih grupom Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
Četiri članice NATO-a u zajedničkom saopštenju pozvale su na deeskalaciju svih strana te zaštitu civila i infrastrukture kako bi se spriječilo dalje raseljavanje i prekid humanitarnog pristupa.
Nastavite čitati
list of 4 itemsFrancuska izdala nalog za hapšenje svrgnutog Bashara al-Assada
Francuska će održati konferenciju o Siriji u Parizu
Nove sirijske vlasti završile veliku operaciju protiv Assadovih lojalista u Homsu
“Trenutna eskalacija samo naglašava hitnu potrebu za političkim rješenjem sukoba pod vodstvom Sirije, u skladu s Rezolucijom 2254 Vijeća sigurnosti UN-a”, poručuje se u saopštenju State Departmenta, pozivajući se na rezoluciju UN-a iz 2015, kojom je podržan mirovni proces u Siriji.
U međuvremenu, sirijski predsjednik Bashar al-Assad najavio je protivofanzivu nakon gubitka Halepa. Rusija, ključni saveznik Al-Assada u građanskom ratu koji je počeo 2011, pokrenula je zračne napade na grad prvi put od 2016, također ciljajući položaje pobunjenika diljem sjeverozapadne Sirije.
“Sirijski režim potpuno je izgubio kontrolu nad Halepom”, rekao je za dpa šef Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR) Rami Abdel-Rahman, prenosi Hina.
HTS se smatra jednom od najvećih naoružanih milicija u sjeverozapadnoj Siriji, a ovaj iznenadni napad najvećim pobunjeničkim na Halep od 2016, kada su protjerani iz istočnih područja grada.
‘Slamanje terorizma’
U subotu je sirijska vojska saopštila da je veliki broj pobunjenika uključenih u ofanzivu na više frontova potaknuo vladine snage da se prerasporede u pripremi za protivnapad.
Govoreći na sastanku s iranskim ministrom vanjskih poslova Abbasom Araghchijem u Damasku, Al-Assad je opisao “slamanje terorizma” kao ključno za stabilnost i sigurnost cijele regije, navodi Sirijsko predsjedništvo.
Araghchi, koji je ponovio podšku Irana Al-Assadovoj vladi, optužio je Izrael i Sjedinjene Američke Države da podržavju ofanzivu pobunjenika.
Posebni izaslanik UN-a Geir Pedersen izjavio je da je nedostatak predanosti mirovnom rješenju u Siriji rezultirao ponovnom eskalacijom nasilja u dugotrajnom građanskom ratu u zemlji.
“Ono što danas vidimo u Siriji znak je kolektivnog neuspjeha”, rekao je sirijski posrednik.
Nedavni razvoj događaja predstavlja prijetnju ne samo sirijskom civilnom stanovništvu, već i regionalnoj i međunarodnoj sigurnosti, dodao je. Norveški diplomat je, također, pozvao strane u sirijskom sukobu i uključene države da se uključe u pregovore.