Međunarodne medijske mreže kritiziraju upotrebu špijunskih softvera u Srbiji
Safe Journallists i Media Freedom Rapid Response izrazile su zabrinutost zbog analize koja je otkrila da BIA koristi špijunske softvere za hakiranje telefona novinara.
Međunarodne medijske mreže Safe Journallists i Media Freedom Rapid Response izrazile su zabrinutost zbog analize organizacije za ljudska prava Amnesty International koja je otkrila da srbijanska Bezbednosno-informativna agencija (BIA) koristi špijunske softvere za hakiranje telefona novinara.
U zajedničkom saopštenju dvije mreže navodi se da bi se upotreba špijunskih softvera trebala koristiti samo u “izuzetnim slučajevima”, kao i da podaci novinara trebaju biti zaštićeni od nadzora, osim u slučaju dokaza o kriminalnim aktivnostima.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStara tehnologija u temeljima svjetske mreže
Vojni stručnjak: Obavještajni prodor Hamasa drugi je najveći izraelski neuspjeh nakon rata 1973.
Američko ministarstvo finansija tvrdi da ga je hakovao akter iz Kine
‘Represija i ušutkivanje novinara’
“Pozivamo srbijanske vlasti da sprovedu temeljnu, nepristrasnu i nezavisnu istragu o navodnoj upotrebi špijunskog softvera protiv novinara, što je zabranjeno kao krivično djelo, prema Krivičnom zakonu Srbije”, piše u saopćenju, prenijela je Beta.
Medijske mreže su poručile da moraju postojati “rigorozni mehanizmi” za kontrolu državnog nadzora.
“Nijedan digitalni zatvor se ne smije stvoriti i dozvoliti da slobodno radi kao sredstvo za represiju i ušutkivanja novinara i predstavnika civilnog društva zbog njihovog rada od javnog interesa”, dodaje se u saopćenju.