Japanska raketa Kairos otkazala nekoliko minuta nakon polijetanja
Japanska kompanija Space One istražuje uzrok neuspjeha rakete Kairos, koja je prekinula let nakon deset minuta zbog autonomnog sistema za samouništenje.
Japanska kompanija Space One prekinula je let svoje rakete Kairos nedugo nakon polijetanja u srijedu, što predstavlja drugi njezin neuspješan pokušaj u devet mjeseci da postane prva japanska privatna kompanija koja je isporučila satelit u svemir.
To je posljednji u nizu neuspjeha u razvoju japanskih raketa, dok vlada želi potaknuti domaću svemirsku industriju s ciljem od 30 lansiranja raketa godišnje do ranih 2030-ih. Vlasti se zalažu za pretvaranje Japana u azijsko središte svemirskog saobraćaja.
Nastavite čitati
list of 4 itemsKompanija SpaceX neuspješno testirala raketu
Mjesec prvi put na listi ugroženih lokaliteta
Nauka i svemir | Nova Afrika
Drugi let Kairosa, koji je trajao samo oko deset minuta, prekinut je jer bi “ostvarivanje njegove misije bilo teško”, rekao je Space One u e-poruci novinarima. “Neodgovarajuće postavke leta pokrenule su autonomni sistem za samouništenje rakete iako nisu pronađeni nikakvi problemi u njezinom hardveru”, objavio je Space One. Kompanija je najavila istragu.
Slike uživo lokalne vlade prefekture Wakayama pokazale su 18-metarsku raketu na čvrsto gorivo kako polijeće iz svemirske luke Kii u zapadnom Japanu u 11 sati po lokalnom vremenu, ali gubi stabilnost na svojoj putanji dok se penje.
Neuspješno lansiranje
Raketa koja je krenula prema orbiti na visini od otprilike 500 km iznad Zemljine površine nosila je pet malih satelita, uključujući jedan Tajvanske svemirske agencije.
Kompaniju Space One sa sjedištem u Tokiju osnovali su 2018. Canon Electronics, odjel za zrakoplovstvo korporacije IHI, građevinska kompanija Shimizu, te banka koju podržava država, s ciljem lansiranja 20 malih raketa godišnje do 2029. kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za lansiranjem satelita.
Na svom prvom letu u martu, Kairos, koji je nosio satelit Japanske vlade, eksplodirao je pet sekundi nakon lansiranja.
Drugi nedavni projekti japanskih raketa su se, također, suočili s neuspjesima.
Japanska agencija za istraživanje svemira (JAXA) odgodila je debitantski let nove rakete na kruto gorivo Epsilon S nakon što je njezin test prošlog mjeseca drugi put bio neuspješan.
JAXA-ina veća raketa na tekuće gorivo H3, također, nije uspjela pri svom inauguracijskom lansiranju u martu 2023, ali su sljedeća tri njezina leta ove godine, ipak, bila uspješna.
Godine 2019. Interstellar Technologies postala je prva japanska kompanija koja je poslala raketu u svemir bez korisnog tereta, ali je njezin orbitalni lanser Zero još u razvoju.