Iz Guantanama pušten zatvorenik, ostalo ih još 29
Prema Pentagonu, od 29 zatvorenika koji su ostali u Guantanamu, 15 ima pravo na transfer.
Sjedinjene Američke Države pustile su na slobodu zatvorenika iz Guantanamo Baya Mohameda Abdula Malika Bajabua u Keniju, čime je broj zatvorenika u toj ustanovi porastao na 29.
Pentagon je u utorak najavio puštanje Bajabua, rekavši da je ministar odbrane Lloyd Austin obavijestio Kongres o odluci da ga vrati u Keniju prošlog mjeseca.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD ukinuo nagradu za hapšenje lidera sirijskih pobunjenika
Abu Mohammed al-Julani, vođa najmoćnije oružane snage sirijske opozicije
Bitka za Halep kao mogući nastavak sirijskog rata
Bajabua su uhapsile kenijske vlasti u Mombasi 2007. godine i prebačen je u Guantanamo nekoliko sedmica kasnije zbog navodnog učešća u ogranku Al-Qaede u Istočnoj Africi.
Odbor za periodičnu reviziju, koji ocjenjuje status pritvorenika, utvrdio je 2021. da Bajabu “više nije bio neophodan za zaštitu od kontinuirane značajne prijetnje nacionalnoj sigurnosti Sjedinjenih Američkih Država”.
Oslobađanje
Reprieve US, koja je predstavljala Bajabua, pozdravila je njegovo oslobađanje, rekavši da su ga mučile kenijske vlasti, kao i američko vojno osoblje.
“SAD su opljačkale nevinom čovjeku najbolje godine njegovog života, odvojivši ga od žene i male djece kada im je bio najpotrebniji”, izjavio je advokat koji je pomagao zastupati Bajabua.
“Njegova djeca, koja su bila bebe kada je bio mučen, ispitivan i poslan u Guantanamo, sada su odrasla. Taj dug se nikada ne može vratiti, ali najmanje što SAD može učiniti je osigurati da Abdulmalik dobije podršku i prostor koji mu je potreban da počne novi život.”
Zatvorski objekat u Guantanamu otvoren je 2002. godine kako bi smjestio zatvorenike uhvaćene tokom takozvanog “rata protiv terorizma” nakon napada 11. septembra.
Smješten u američkoj vojnoj bazi na Kubi, zatvor radi pod pravnim sistemom vođenim vojnim komisijama koje ne garantuju ista prava kao tradicionalni američki sudovi.
Crne lokacije
Zatvorenici koji su oslobođeni ponekad provode godine u Guantanamu dok Washington traži zemlje koje će ih prihvatiti.
U zatvoru je nekada bilo smješteno gotovo 800 zatvorenika, od kojih su mnogi prvobitno proveli vrijeme na tajnim lokacijama CIA-e poznatim kao “crne lokacije”, gdje su bili mučeni u okviru programa “pojačanog ispitivanja”, koji je odobrila administracija bivšeg predsjednika Georgea W. Busha.
Guantanamo je postao trajni simbol zlostavljanja SAD-a tokom tog perioda.
Barack Obama, koji je naslijedio Busha, obećao je da će zatvoriti ustanovu, ali nije uspio uglavnom zbog pravno-tehničkih pitanja i domaće političke opozicije.
Prema Pentagonu, od 29 zatvorenika koji su ostali u Guantanamu, 15 ima pravo na transfer.
U julu su Khalid Sheikh Mohammed, navodni organizator napada 11. septembra, i još dvojica zatvorenika postigli sporazum o priznanju krivice prema kojem će provesti ostatak života u zatvoru bez mogućnosti suđenja na kojem će vlada tražiti smrtnu kaznu za njih.
Austin je blokirao dogovor nakon negodovanja nekih konzervativnih zakonodavaca i porodica žrtava napada.
Vojni sudija je ponovno uspostavio sporazum o priznanju krivice, ali se Pentagon žalio na tu odluku.
U utorak je Pentagon rekao da ima za cilj na kraju zatvoriti zatvorski objekat u Guantanamu.
“Sjedinjene Američke Države cijene napore koji su usmjereni na odgovoran proces smanjenja broja zatvorenika i na kraju zatvaranje objekta Guantanamo Bay”, rekao je.