Amnesty optužio Srbiju za špijuniranje aktivista pomoću softvera izraelske kompanije

U dva slučaja je za otključavanje telefona, prije nego su zaraženi srbijanskim Android spyware sistemom NoviSpy, korišten softver izraelske kompanije za nadzor Cellebrite DI.

Proizvode Cellebritea naveliko koriste brojne policije širom svijeta, uključujući i američki FBI (Jack Guez / AFP / Ilustracija)

Srbijanski dužnosnici instalirali su špijunski softver domaće proizvodnje na telefone desetaka novinara i aktivista, piše Amnesty Internatonal (AI) u izvještaju objavljenom u ponedjeljak, navodeći forenzičke dokaze i svjedočanstva aktivista koji tvrde da su bili ‘hakirani’.

“U više slučajeva, aktivisti i novinari su izvijestili o sumnjivoj aktivnosti na svojim mobilnim telefonima nakon što su ih ispitali srbijanska policija i sigurnosne službe”, navodi AI u izvještaju, prenosi Hina.

U dva slučaja je za otključavanje telefona, prije nego su zaraženi srbijanskim Android spyware sistemom NoviSpy, korišten softver izraelske kompanije za nadzor Cellebrite DI.

Pomoću špijunskog sistema NoviSpy kopirani su kontakti u telefonima koji su potom prebačeni na server pod kontrolom Srbijanske vlade.

NoviSpy, iako je tehnički manje napredan od vrlo invazivnog špijunskog softvera kao što je Pegasus, omogućava srbijanskim vlastima snimanje osjetljivih ličnih podataka s ciljanog mobitela i omogućuje daljinsko uključivanje mikrofona ili kamere na mobitelu.

“Srbijanske vlasti koriste tehnologiju nadzora i taktike digitalne represije kao instrumente šire državne kontrole i represije usmjerene protiv civilnog društva”, stoji u izvještaju AI-ja.

U njemu se, između ostalog, i spominje da srbijanski MUP koristi i forenzički alat za izvlačenje podataka iz mobilnih telefona koji je dobio na poklon od Norveške, a nabavljen je putem Agencije UN-a za projektne usluge (UNOPS).

“Alarmantne” optužbe

Riječ je o paketu koji je isporučen MUP-u Srbije od 2017. do 2021. kako bi se toj zemlji pomoglo u borbi protiv organiziranog kriminala.

Amnesty dodaje da je Norveška vlada privremeno bila obustavila isporuku uređaja kompanije Cellebrite Srbiji 2018. Norveška ambasada u Beogradu izrazila je zabrinutost zbog tog programa, ali ga je UNOPS naposljetku isporučio u junu 2019.

Prema AI-ju, Srbija je primila uređaje kompanije Cellebrite u okviru širokog paketa pomoći kako bi se Srbiji pomoglo da ispuni zahtjeve vezane uz proces integracije u EU.

Zamjenica norveškog ministra vanjskih poslova Maria Varteressian rekla je za Reuters da su optužbe iznesene u izvještaju “alarmantne i, ako se pokažu tačne, neprihvatljive”. Dodala je da će se norveške vlasti sastati sa srbijanskim vlastima i UNOPS-om krajem mjeseca.

“Očekujemo da UNOPS istraži te optužbe”, rekla je Norvežanka.

Srbijanski MUP, Ministarstvo vanjskih poslova i obavještajna agencija BIA nisu se odazvali zahtjevu za komentar.

Proizvode Cellebritea naveliko koriste brojne policije širom svijeta, uključujući i američki FBI.

Marketinški direktor kompanije David Gee je rekao da bi, ukoliko se optužbe AI-ja pokažu tačnim, to predstavljalo kršenje sporazuma o dozvoli za krajnjeg korisnika te bi rezultiralo suspenzijom korištenja njihove tehnologije.

Izvor: Agencije

Reklama