Sirijski vojnik: Kada sam dobio poziv da se borim, obukao sam civilnu odjeću i otišao kući

Dobro informirani izvor rekao je da su borci i vođe Hezbollaha uglavnom otišli već u oktobru 2023. kako bi se fokusirali na rat s Izraelom.

Sirijska opozicija preuzela je kontrolu nad Damaskom prošle sedmice bez mnogo borbe (Louai Beshara / AFP) (AFP)

Sirijski vojnik Farhan al-Khouli (23 godine) bio je loše plaćen i demoraliziran dok je obavljao službu na vojnom položaju u pustinjskom području u blizini grada Idliba u sjevernoj Siriji, koji je u to vrijeme bio jedini grad pod kontrolom opozicionih frakcija.

Njegova vojna ispostava trebala je imati devet vojnika, međutim, tu su bila samo tri vojnika, nakon što su neki podmitili zapovjednike da pobjegnu iz službe. Od dvojice vojnika s njim, dodaje Al-Khouli, nadređeni su jednog smatrali mentalno nesposobnim za nošenje oružja, prenosi Reuters.

Međutim, u srijedu 27. novembra, Al-Khouli je primio telefonski poziv od svog nadređenog oficira koji se nalazio na drugom položaju iza linije fronta. Obavijestio ga je da su godine zatišja gotove i da pobunjenički borci idu prema njima iz Idliba. Izdao je naređenje njegovoj jedinici da ne napušta položaj i da se bori.

Umjesto toga, Al-Khouli je prebacio svoj mobitel u način rada u avionu, presvukao se u civilnu odjeću, ostavio oružje i pobjegao prema svojoj kući. Dok se vraćao cestom prema jugu, nailazio je na druge grupe vojnika kako bježe sa svojih položaja iako su dobili naredbu da se bore.

Reuters je razgovarao s desetak izvora, uključujući dvojicu dezertera iz sirijske vojske, tri visokopozicionirana sirijska oficira, dvojicu vođa iračkih milicija koje sarađuju sa sirijskom vojskom, sirijskim sigurnosnim izvorom i izvorom bliskim libanskoj grupi Hezbollah, jednoj od glavnih vojnih saveznika svrgnutog predsjednika Bashara al-Assada.

Izvori, zajedno s obavještajnim dokumentima koje je Reuters pronašao u napuštenom vojnom uredu u glavnom gradu, pružili su detaljnu sliku o tome kako je Assadova vojska, koja je ranije ulijevala strah svima, oslabila zbog pada morala vojnika, velikog oslanjanja na strane saveznike, posebno u zapovjednoj strukturi, te sve većeg bijesa u vojsci zbog neobuzdane korupcije.

Oslanjanje na saveznike

Od 2011. godine, zapovjedništvo snaga sirijskog režima oslanja se na iranske savezničke snage te libanske i iračke snage kako bi osigurali najbolje borbene jedinice u Siriji, prema navodima svih visokopozicioniranih izvora.

No, mnogi iranski vojni savjetnici napustili su zemlju posljednjih mjeseci nakon izraelskih zračnih napada na Damask, dok su preostali otišli prošle sedmice, izjavili su zapovjednici iračke milicije koja je sarađivala s njima.

Dobro informirani izvor rekao je da su borci i vođe Hezbollaha uglavnom otišli već u oktobru 2023. kako bi se fokusirali na rat s Izraelom.

Sirijski pukovnik, dva sirijska sigurnosna izvora i dobro obaviješteni libanski sigurnosni izvor također su rekli da glavni zapovjedni i kontrolni centar sirijske vojske više nije dobro funkcioniralo nakon odlaska iranskih i Hezbollahovih oficira te da je vojsci nedostajala odbrambena strategija.

Bez jasnih planova

Nakon što je pokrenut napad na Halep, vojne jedinice nisu dobile jasan plan, već im je rečeno da sami riješe stvar ili da se povuku u strateški grad Homs kako bi se pokušale pregrupirati, prema onome što su za Reuters izjavila dva sirijska sigurnosna izvora.

Kada su opozicione snage preuzele kontrolu nad Halepom bez veće borbe, u redovima sirijske vojske zavladao je šok. Sirijskoj vojsci na terenu nedostajala je kohezija, a jedinice su bile nedovoljno popunjene.

Vojska je 2020. godine imala 130.000 pripadnika, prema Izvještaju o vojnoj ravnoteži koji je izdao Međunarodni institut za strateške studije (IISS), a opisana je kao ozbiljno iscrpljena dugim ratom i transformirana u nepravilno strukturiranu organizaciju nalik na milicije, koja se fokusira na unutrašnju sigurnost.

Nezadovoljstvo zbog plata

Izvori iz sirijske vojske opisali su oficire i vojnike kao frustrirane zbog plata koje su stalno bile niske, čak i nakon bolnih vojnih pobjeda ostvarenih ranije u ratu. Dok je porodica Assad postajala sve bogatija, mnogi vojnici su bili prisiljeni ostati u obaveznoj vojnoj službi i nakon što odsluže rok.

Prema dokumentu koji je pronašao Reuters, Zračna obavještajna služba u Damasku upozorila je svoje ljude na ”kazne bez popuštanja ako se ne budu borili”. Uprkos komandama i prijetnjama, sve veći broj vojnika i oficira počeo je dezertirati.

Prema svjedočenjima stanovnika sirijskih gradova i brojnim videosnimcima koji su se širili internetom, vojnici su napuštali svoje položaje, presvlačili se u civilnu odjeću i odlazili kući.

Sve veći bijes

Visokopozicionirani vojno-obavještajni oficir rekao je da se bijes nakupljao tokom proteklih godina zbog loših životnih uvjeta. Plata vojnika nije bila veća od 500.000 sirijskih funti (40 američkih dolara) mjesečno. Dodaje kako je “rasla ogorčenost prema Assadu”, čak i među njegovim alavitskim pristalicama.

Pukovnik Makhlouf Makhlouf, koji je služio u inženjerijskoj brigadi, rekao je da je svaka osoba koja se žalila na korupciju bila pozivana na ispitivanje pred vojnim sudom. ”Živjeli smo u zastrašujućem društvu i bojali smo se reći ijednu riječ”, dodao je.

Zapovjednik iračke milicije koji je služio u blizini Halepa rekao je da su često pozivali vojnike sirijske vojske da jedu s njima iz sažaljenja, jer su njihovi obroci bili loši i nedovoljni, prenosi Reuters.

Irački vojni savjetnik koji je bio u Siriji rekao je: “Izgubili smo bitku za Siriju od prvog dana”, zbog nedostatka želje za borbom među vojnicima sirijske vojske i nakon što su iračke snage otkrile da su prekinuti svi kanali komunikacije s Irancima.

Assadovo iznenađenje

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araqhchi otkrio je nakon pada Bashara al-Assada da je prilikom svoje posljednje posjete zatekao svrgnutog predsjednika iznenađenog ponašanjem svoje vojske.

“Bilo je jasno da nije bilo odgovarajuće analize sirijske vojske čak ni u sirijskoj vladi”, dodao je.

Nakon pada sirijskog režima, Iran je naglasio da nije njegova dužnost da se ”bori umjesto sirijske vojske”, aludirajući time na optužbe da se ne bori za opstanak Assada i kritizirajući pripadnike vojske koji su pobjegli.

Četiri dana prije pada, Assad je izdao dekret kojim se vojnicima povećavaju plate za 50 posto, ali su vojnici nastavili bježati.

Reuters prenosi riječi 28-godišnjeg bivšeg vojnog logističara koji je rekao: ”Godinama sam se borio za Assada, ali imam rođake među opozicionim frakcijama”, dodajući: “Ne znam kako bih opisao svoju sreću kada sam saznao za njihov napredak.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama