Kurti u Zagrebu: Za normalizaciju odnosa potrebna ‘normalna Srbija’

Mi želimo stabilno Kosovo i da proces dijaloga između Kosova i Srbije rezultira normalizacijom odnosa i međusobnim priznanjem, kazao je Plenković.

Kurti je zahvalio Plenkoviću na podršci, istaknuvši da je Hrvatska referentna tačka za razvitak i izgradnju države (Davorin Visnjic/PIXSELL)

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu kako Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna “normalna Srbija”, koja trenutno nije “demokratska”.

“Mi želimo stabilno Kosovo i da proces dijaloga između Kosova i Srbije rezultira normalizacijom odnosa i međusobnim priznanjem koje bi dovelo i Kosovo u poziciju da na adekvatan način krene prema Europskoj uniji”, kazao je Plenković na zajedničkoj konferenciji za medije sa Kurtijem.

Dodao je da taj proces nije brz i učinkovit “kao što bi Kurti i cijela vlada željeli vidjeti” jer pet članica Unije i dalje ne priznaje Kosovo.

Premijer Kurti je kazao da Kosovo želi dobrosusjedske odnose, ali da normalni odnosi trebaju i “normalnu Srbiju”, za koju je rekao da “nije demokratska država”.

“Imamo sporazum iz Brisela i on je modeliran prema dvije Njemačke iz 1972. godine koje su se ‘de facto’ međusobno priznale. Mi imamo i sporazum o njegovoj implementaciji, ali svake sedmice Beograd radi razne prekršaje tog sporazuma i ne dozvoljava njegovu implementaciju”, rekao je Kurti, prenijela je Hina.

“Insistiramo da Brisel pritisne Beograd kako bi oni poštovali sporazum i da ga što prije implementiramo i na ovaj način postignemo normalizaciju odnosa kao dvije normalne države”.

Kosovski premijer se referirao i na eksploziju u kojoj je prošlog mjeseca oštećen kanal koji dovodi vodu u dvije termoelektrane koje generiraju gotovo svu električnu energiju na Kosovu.

Kosovo je ‘realnost’

Ponovio je ranije tvrdnje da “sve ukazuje na to da to nije čin običnih građana, već napad koji je podržala i orkestrirala Srbija, kao i tokom napada na Banjsku i mnogih napada na KFOR tokom 2023. ili tokom otmice troje naših policajaca iste godine”.

“Ovaj teroristički napad je novog oblika i sada se odnosio na civilne objekte i civilno stanovništvo. Do sada smo imali napade na kosovsku policiju, zgrade općina, a sada je ciljano civilno stanovništvo jer snabdijevanje vodom i proizvodnja električne energije je vitalna za domaćinstva i ekonomiju”, kazao je Kurti.

Plenković je rekao da Hrvatska na taj događaj gleda sa zabrinutošću, no da je dobro da su kosovske vlasti u proces istrage “ovog terorističkog čina” uključile međunarodne partnere poput predstavnika KFOR-a i evropske misije na Kosovu.

Naglasio je da je Kosovo kao međunarodno priznata država “realnost” te da ne vidi scenarij u kojem bi se ta stvarnost promijenila.

“Ono što je važno za stabilnost cijelog jugoistoka Europe jeste da se odnosi između država koje su nastajale raspadom SFRJ urede na jedan strukturiran, učinkovit način s međusobnim poštovanjem, bez sukoba i fokusiranjem na suradnji i procesu europske integracije”, kazao je Plenković, dodavši da Hrvatska podržava evropski put Kosova.

Kurti je zahvalio Plenkoviću na podršci, istaknuvši da je Hrvatska referentna tačka za razvitak i izgradnju države.

Susret sa Milanovićem

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović izjavio je u petak, tokom razgovora sa kosovskim premijerom Albinom Kurtijem u Zagrebu, kako bi sve članice Evropske unije koje to još nisu učinile trebale priznati Kosovo, saopćio je Milanovićev ured, prenosi Hina.

Državnost Kosova, koje je nezavisnost od Srbije proglasilo 2008. godine, od 27 članica Unije ne priznaju Španija, Kipar, Slovačka, Rumunija i Grčka.

“Stečeni su svi uvjeti za državnost i potpuno međunarodno priznanje Kosova, a pogotovo bi Kosovo trebale priznati sve članice Europske unije koje to još nisu učinile”, rekao je Milanović na sastanku s Kurtijem koji boravi u službenoj posjeti Hrvatskoj.

Dodao je kako Kosovo ima punu i čvrstu podršku Hrvatske na putu prema članstvu u svim međunarodnim asocijacijama. Milanović je također rekao kako je nužna i normalizacija odnosa između Kosova i Srbije jer bi to značilo i veću stabilnost u Jugoistočnoj Evropi, a što je i hrvatski državni interes, navodi se u saopćenju.

Izvor: Agencije

Reklama