Izrael izveo 480 napada na Siriju, želi uspostavu ‘sterilne’ zone

U proteklih 48 sati izveden je val zračnih napada širom Sirije, tvrdi izraelska vojska.

Izraelske trupe su posljednjih dana ušle u Siriju (REUTERS/Ammar Awad)

Izraelski ministar odbrane tvrdi da njegova zemlja namjerava uspostaviti “sterilnu odbrambenu zonu” u južnoj Siriji nakon što su izraelske snage zauzele tu teritoriju i pokrenule val zračnih napada na zemlju nakon smjene predsjednika Bashara al-Assada.

Izraelske trupe su posljednjih dana ušle u demilitariziranu zonu unutar Sirije, uključujući sirijsku stranu strateške planine Hermon koja gleda na Damask, gdje su preuzele napuštenu sirijsku vojnu ispostavu.

Ministar odbrane Israel Katz rekao je u utorak da je naredio izraelskim snagama da stvore “sterilnu odbrambenu zonu” u južnoj Siriji, koja će biti uspostavljena bez stalne izraelske prisutnosti.

Katz nije dao detalje, ali je rekao da će zona “spriječiti uspostavu i organizaciju terora u Siriji”.

Odvojeno od toga, izraelska vojska je rekla da je u proteklih 48 sati izvela oko 480 napada na ključne vojne ciljeve, koristeći sigurnosni vakuum nakon svrgavanja Al-Assada.

Kaže se da je pogođena “većina strateških zaliha oružja u Siriji, čime je spriječeno da padnu u ruke terorističkih elemenata”. Dodaje se da su mete bile i 15 mornaričkih brodova, protivzračne baterije i pogoni za proizvodnju oružja u nekoliko gradova.

U glavnom gradu Damasku i oko njega izraelske snage ciljale su vojne objekte, istraživačke centre i upravu za elektroničko ratovanje.

Rusija ohrabrila Izrael

Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR), ratni posmatrač iz Londona, tvrdi da je Izrael “uništio najvažnije vojne lokacije u Siriji, uključujući sirijske aerodrome i njihova skladišta, eskadrile aviona, radare, vojne signalne stanice i mnoga skladišta oružja i municije u raznim lokacijama u većini sirijskih pokrajina”.

Izraelski mediji, citirajući visoki sigurnosni izvor, opisali su napade kao najveću zračnu operaciju koju su izvele njihove zračne snage u svojoj historiji.

Stephane Dujarric, glasnogovornik šefa Ujedinjenih naroda Antonija Guterresa rekao je da je svjetsko tijelo “protiv ovakvih napada”.

“Mislim da je ovo prekretnica za Siriju. Njegovi susjedi je ne bi trebali koristiti za napad na teritoriju Sirije”, rekao je Dujarric novinarima.

Izvještavajući iz Damaska, Al Jazeerin novinar Resul Serdar opisao je izraelske napade kao “sistemske”. “Cilj im je uništiti sirijske odbrambene baze”, rekao je.

Nije bilo neposredne reakcije Mohammeda al-Bashira kojeg su sirijski borci, koji su svrgnuli Al-Assada, u utorak imenovali za privremenog premijera zemlje.

Analitičar Aron Lund rekao je da Izrael već nekoliko godina napada mete povezane s Iranom i libanskom skupinom Hezbollah u Siriji, koji su podržavali Al-Assada, ali mu je iznenadna marginalizacija drugog saveznika bivšeg vladara, Rusije, omogućila da gađa vojne lokacije u zemlji bez ograničenja.

Širenje na Golanskoj visoravni

Prije pada Sirijske vlade “Izrael je djelovao prema pravilima utvrđenim u pregovorima s Moskvom, koja su, čini se, uključivala obećanje da neće ozbiljno destabilizirati Al-Assadovu vladavinu”, rekao je Lund, saradnik Century Internationala i analitičar za Bliski istok u Švedskoj agenciji za odbrambena istraživanja.

“Sada Rusija više ne ograničava izraelsku akciju”, dodao je, opisujući situaciju kao “slobodu za sve u Siriji”, te da “Izrael to u potpunosti iskorištava”.

“Čini se da međunarodna zajednica ne mari, iako mislim da će u jednom trenutku biti više kritika, posebno ako izraelske trupe krenu dublje u područja južno od Damaska”, dodao je.

Vijeće za američko-islamske odnose (CAIR), američka muslimanska grupa, kritikovala je Američku vladu zbog kontinuirane podrške Izraelu uprkos eskalirajućim napadima u regiji, rekavši da “sirijski narod zaslužuje ponovno izgraditi svoju zemlju bez strane okupacije i nasilja”.

Raspoređivanje izraelskih snaga u tampon-zoni u blizini okupirane sirijske Golanske visoravni krši 50-godišnji sporazum o prekidu vatre sa Sirijom, kojim je uspostavljena tamponzona sa mirovnim snagama Ujedinjenih naroda.

Viši politički analitičar Al Jazeere Marwan Bishara rekao je da je “Izrael iskoristio priliku da Damask bude preokupiran promjenom režima da proširi svoju prisutnost na Golanskoj visoravni, a možda i šire”.

Izrael je “to nazvao privremenim, ali znamo implikacije kada Izrael kaže privremeno”, rekao je Bishara.

“Na okupiranoj Zapadnoj obali, naprimjer, prošlo je gotovo šest decenija.”

Al Jazeerina Federica Marsi doprinijela je ovom izvještaju.

Izvor: Al Jazeera

Reklama