Države Bliskog istoka osuđuju izraelsko ‘opasno’ otimanje zemlje u Siriji
Izjave arapskih država dolaze u trenutku kada Izrael nastavlja pojačavati udare širom Sirije nakon svrgavanja vlade Bashara al-Assada.
Katar, Irak i Saudijska Arabija osudili su izraelsko otimanje zemlje u Siriji u blizini okupirane Golanske visoravni dok izraelska vojska nastavlja sa zračnim napadima širom zemlje.
Ministarstvo vanjskih poslova Katara saopštilo je u ponedjeljak da Doha smatra izraelski upad “opasnim razvojem događaja i eklatantnim napadom na suverenitet i jedinstvo Sirije, kao i flagrantnim kršenjem međunarodnog prava”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNepokolebljiva podrška Izraelu prioritet nove američke administracije
Stručnjaci: Šta znači ostavka načelnika Generalštaba izraelske vojske u ovom trenutku?
Bishara: Netanyahu operacijom na Zapadnoj obali umiruje krajnje desničare
“Politika nametanja načela svršenog čina koju provodi izraelska okupacija, uključujući pokušaje okupacije sirijskih teritorija, dovest će regiju do daljnjeg nasilja i napetosti”, dodaje se.
Izrael je počeo napadati Siriju nakon što je oružana opozicija u zemlji srušila vladu bivšeg predsjednika Bashara al-Assada rano u nedjelju.
Saudijska Arabija oštro je osudila izraelske poteze u ponedjeljak, poručivši kako oni potvrđuju da Izrael “stalno krši pravila međunarodnog prava, te njegovu odlučnost da sabotira šanse Sirije da obnovi svoju sigurnost, stabilnost i teritorijalni integritet”.
Ministarstvo vanjskih poslova kraljevine je, također, pozvalo međunarodnu zajednicu da osudi izraelsku kampanju, ističući da je Golanska visoravan okupirano arapsko područje.
Bagdad je ponovio kritike, poručivši da je Izrael počinio “ozbiljno kršenje međunarodnog prava”.
Netanyahu: Golanska visoravan ostaje sa Izraelom ‘zauvijek’
Irak “naglašava važnost održavanja suvereniteta i integriteta Sirije i poziva Vijeće sigurnosti UN-a da preuzme svoju odgovornost i osudi ovu agresiju… i prekine je”, navodi se u saopštenju Iračkog ministarstva vanjskih poslova.
U nedjelju je Izrael brzo ušao i zauzeo tampon-zonu koja je odvajala okupiranu Golansku visoravan od područja pod kontrolom Sirije. Izraelska vojska je, također, upozorila Sirijce koji žive u pet sela u blizini strateškog područja da “ostanu kod kuće”.
Izrael je okupirao veći dio Golanske visoravni 1967. i nezakonito anektirao teritoriju 1981. godine.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da je naredio izraelskim snagama da zauzmu tampon-zonu, uspostavljenu prekidom vatre sa Sirijom 1974. godine, nedugo nakon što je Assad svrgnut s vlasti.
Obraćajući se novinarima u ponedjeljak, Netanyahu je rekao da će okupirana Golanska visoravan ostati s Izraelom “zauvijek”.
Također je zahvalio novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu što je priznao izraelski suverenitet nad teritorijem tokom njegovog prvog mandata. Međunarodno pravo strogo zabranjuje sticanje zemlje nasilnim putem.
Netanyahu je rekao da je pad Assada “direktan rezultat snažnih udaraca koje smo zadali Hamasu, Hezbollahu i Iranu”, pišu izraelske novine Haaretz.
Nedavno izraelsko otimanje zemlje oštro je, također, osudio Stephane Dujarric, glasnogovornik generalnog sekretara UN-a Antonija Guterresa, koji je rekao da taj potez predstavlja “kršenje” sporazuma o razdruživanju iz 1974. između Izraela i Sirije.
Mirovne snage UN-a raspoređene na Golanskoj visoravni, poznate kao UNDOF, “obavijestile su izraelske kolege da bi te akcije predstavljale kršenje sporazuma o razdruživanju iz 1974.”, rekao je Dujarric. Dodao je da su izraelske snage koje su ušle u zonu i dalje prisutne na tri lokacije.
‘Više od 100 zračnih napada’
U međuvremenu, izraelski ambasador pri Ujedinjenim nacijama rekao je Vijeću sigurnosti da je raspoređivanje vojnika u to područje “ograničeno i privremeno”.
“Obratio sam se Vijeću sigurnosti i pojasnio da smo kao odgovor na sve veću sigurnosnu prijetnju na sirijsko-izraelskoj granici i opasnost koju predstavlja za naše građane poduzeli ograničene i privremene mjere”, napisao je ambasador Danny Danon na mreži X.
Osim kopnenog upada izraelske snage bambarduju ciljeve širom Sirije od svrgavanja Al-Assada u nedjelju.
Novinska agencija Reuters prenijela je izjavu sirijskih snaga sigurnosti da je Izrael u ponedjeljak bombardovao tri zračne baze u Siriji – lokacije u blizini Damaska, Homsa i Qamishlija.
Izrael je, također, pokrenuo napade na vojnu imovinu u obalnom gradu Latakiji, izvijestio je Reuters.
Izraelska vojska obično ne preuzima odgovornost za napade u Siriji.
Izrael je izveo tri zračna napada u Damasku dan ranije na sigurnosni kompleks i vladin istraživački centar, rekla su dva sigurnosna izvora.
Sirijska opservatorija za ljudska prava, organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji, saopštila je da je Izrael u ponedjeljak pokrenuo više od 100 zračnih napada na vojne lokacije širom zemlje.
Rami Abdel Rahman, šef Opservatorije, rekao je da je cilj sve intenzivnijih izraelskih napada “uništiti vojne sposobnosti bivšeg režima”.