Skok u Neretvu bez aplauza: Obilježena 31. godišnjica rušenja Starog mosta
Stari most je srušen granatiranjem Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) 9. novembra 1993. godine, a s njim i cijela stara jezgra Mostara uključujući i nekoliko džamija, medresu i hamam.
Tačno u 10:16 sati, kao i 9. novembra 1993. kada je srušen, sa Starog mosta u Mostaru je uz zvuk sirene izveden skok bez aplauza. Na taj, simboličan način su članovi Kluba skakača u vodu “Mostari“ obilježili 31. godišnjicu rušenja tog simbola grada i države Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Kluba skakača u vodu Lorens Listo rekao je za Anadoliju kako je veoma značajno ne zaboraviti ono što je učinjeno Mostaru ratnih godina, naravno i najtežu ranu, rušenje Starog mosta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsGradonačelnicima Banje Luke i Bijeljine spriječen ulazak na zasjedanje NSRS
Bursać: A šta ako se Semberija odvoji od RS-a?
Procvat turizma u Međugorju nakon odluke Vatikana raste broj hodočasnika
“Svake godine na ovaj način, dakle skokom bez aplauza, obilježavamo godišnjicu rušenja Starog mosta, kako se taj čin nikad ne bi zaboravio ni ponovio”, rekao je Listo, navodeći da je ove godine skok sa Starog izveo Armin Karalić.
Most srušen granatiranjem HVO-a
“Tu smo danas imali puno djece iz osnovnih škola. Bacili smo ljiljane u vodu i uz zvuk sirene za opću opasnost, simbolično u 10:16 sati, izveden je skok bez aplauza. To radimo da se ne zaboravi i nikad više ne ponovi”, zaključio je Listo.
Stari most je srušen granatiranjem Hrvatskog vijeća odbrane (HVO) 9. novembra 1993. godine, a s njim i cijela stara jezgra Mostara uključujući i nekoliko džamija, medresu i hamam. Granatiranje je trajalo više dana, a intenzivirano je 8. novembra.
Stari most u Mostaru izgrađen je 1566. godine i bio je najveća lučna konstrukcija tog doba u svijetu. Dao ga je sagraditi sultan Sulejman Veličanstveni. Građenje je povjerio turskom graditelju Mimaru Hajrudinu.