Šta najviše zabrinjava kolumniste Washington Posta u Trumpovom povratku
List The Washington Post anketirao je 13 svojih kolumnista kako bi saznao šta ih najviše brine ili razloge za njihov optimizam nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
List The Washington Post anketirao je 13 svojih kolumnista kako bi saznao šta ih najviše brine ili razloge za njihov optimizam nakon povratka Donalda Trumpa na mjesto predsjednika Sjedinjenih Američkih Država.
David Ignatius: Rat s generalima
Ignatius nije optimističan u pogledu Trumpovog povratka, jer smatra da bi novoizabrani predsjednik mogao naštetiti Sjedinjenim Američkim Državama na nekoliko načina. Najopasniji način je, prema njegovom mišljenju, slabljenje vojske, Federalnog istražnog ureda (FBI) i obavještajnih službi.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUmjetnička i humanitarna intifada u Sarajevu: Na strani dobra, uz narod Palestine
Napadi na novinare i medije u Crnoj Gori: Potrebna bolja zaštita i oštrije kazne
Singapur pogubio trgovca drogom, treće takvo pogubljenje u sedmici
Ruth Marcus: Svi živimo u Trumpovoj zemlji
Ovu kolumnisticu najviše zabrinjava to što Sjedinjene Američke Države više nisu iste, jer je zemlja postala okrutnija, gadnija i sebičnija, kako u svom stavu prema svojim građanima, tako i u svojim percepcijama američke pozicije u svijetu.
Perry Bacon Jr.: Bauk masovnih deportacija
Bacon se protivi, s moralnog stajališta, deportaciji stotina hiljada ili čak miliona ljudi iz Sjedinjenih Američkih Država, od kojih su velika većina migranti bez dokumenata koji su došli u zemlju u potrazi za boljim životom za sebe i svoje porodice.
Izrazio je zabrinutost da bi Trump mogao upotrijebit Ministarstvo pravosuđa za pokretanje krivičnih istraga protiv svakoga ko mu se ne sviđa ili ko ga kritizira te rasporediti snage Nacionalne garde za suzbijanje demonstracija, gušeći tako protivljenje naroda koje ne odobrava.
Ramesh Ponnuru: Povreda povjerenja
Ponnuru smatra da Sjedinjene Američke Države žive u eri stagnacije kada je riječ o unutrašnjoj politici te da Trump, “čak ni nakon svog nevjerojatnog povratka”, neće moći napraviti drastične i trajne promjene u vladinoj politici.
Smatra da bi Amerikance najviše trebalo zabrinuti “propadanje i izopačenost njihove kulture i političkih institucija”, tvrdeći da je Trump odgovoran za širenje mnogih teorija zavjere koje su preplavile zemlju.
Matt Bai: Kraj američke ideje
”Šta me ne brine?”, pita se Bai. Izrazio je strah za vladajuće institucije i vladavinu prava u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, najviše ga zabrinjava porast novog oblika nacionalizma koji definira ljude kao slabije patriote na temelju toga odakle su, šta nose ili koga vole.
Megan McArdle: Dobra vijest za glasače koji nisu bijelci
McArdle tvrdi da Trump nema poštovanja prema američkim političkim institucijama, koje predstavljaju zaštitu za demokratski sistem kako ne bi pao u ralje tiranije. Prema riječima kolumnistice, novoizabrani predsjednik nastojat će ih srušiti gdje god može. Ipak, duboko vjeruje da će te institucije na kraju, ipak, opstati.
Eugene Robinson: Svijet u plamenu
Robinson kaže da ga najviše brine šta će Trump učiniti na svjetskoj sceni, području u kojem predsjednici uglavnom imaju neograničenu vlast. Kolumnista se boji da će to nanijeti štetu najvažnijim američkim savezima, oslabiti odnose s Evropom i azijskim saveznicima te ugroziti Ukrajinu i Tajvan.
E. J. Dionne Jr.: Otpor se urušava sam od sebe
Poput mnogih njegovih kolega, Dionne Jr. je duboko zabrinut da će Trump ispuniti svoja obećanja o naređivanju masovnih hapšenja migranata, pokrenuti krivične postupke protiv svojih političkih protivnika, ograničiti slobodu štampe i govora te koncentrirati moć u svojim rukama.
Jim Geraghty: Sadašnji Trump je čvršća verzija prethodnog Trumpa
Geraghty očekuje da će Trump, kako se bude približavao osamdesetim godinama, biti još ljući, mrzovoljniji, osvetoljubiviji i skloniji ispadima na društvenim mrežama i pred mikrofonima nego što je to bio u svom prvom mandatu.
Theodore R. Johnson: politički multirasni nativizam
Johnsona najviše zabrinjava to da će tokom drugog Trumpovog mandata doći do jačanja nativizma i radikalnog nacionalizma koji će rasti i privući pripadnike različitih rasa.
Dana Milbank: Autoritarizam je posvuda
Milbank je zvučao pesimistično, tvrdeći da su vlade s nacionalističkim tenzijama, uključujući one koje vode desničari u Izraelu, te moćnici širom svijeta otvoreno slavili Trumpovu pobjedu, vjerujući da bi ta pobjeda mogla označiti kraj američkog vodstva u svijetu.
Leon Krauze: Američki Latinoamerikanci i oportunizam
Prema ovom kolumnisti, Trump je kaznenu migracijsku politiku učinio centralnim pitanjem svoje kampanje. Međutim, ironija je u tome da su birači latinoameričkog porijekla dali prednost Trumpu s historijskom razlikom.
Karen Tumulty: Zadržati vjeru u budućnost
Kolumnistica Tamulty smatra da je najveće razočaranje živjeti u zemlji koja ne mari previše za moral, međusobno poštovanje, poštivanje zakona i normi, pa čak ni za samu istinu.