Evropa traži oslonac dok se Trump vraća na vlast
Evropski čelnici sastaju se u Budimpešti u pokušaju da odgovore na izazove koje donosi povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
Evropski čelnici sastaju se u četvrtak u Budimpešti na dvodnevnim razgovorima na visokom nivou, koji će nastojati odgovoriti na izazove koje donosi povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću – ali riskiraju i razotkrivanje rascjepa na kontinentu, piše agencija Afp.
Čelnicima Evropske unije pridružit će se drugi, od Ujedinjenog Kraljevstva do Turske, kao i šef NATO-a Mark Rutte i ukrajinski čelnik Volodimir Zelenski, na sastanku Evropske političke zajednice (EPC) u četvrtak.
Nastavite čitati
list of 4 itemsŠta bi Trumpov ‘mali Marco’ mogao donijeti Balkanu
Čelnik Evropskog vijeća: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU
Sastanak vladajuće koalicije u BiH: RS ne odustaje od odlaska stranih sudija
Na dnevnom redu: evropski sigurnosni izazovi, glavni među njima ruska invazija na Ukrajinu kao i sukob na Bliskom istoku, migracija, globalna trgovina i ekonomska sigurnost – pitanja koja su sva u prvom planu zbog mogućnosti remetilačkog drugog Trumpovog predsjedništva.
“Evropljani doista imaju nož pod grlom”, rekao je politički analitičar Sebastien Maillard s Instituta Jacques Delors. “Izborni rezultat prisiljava EU da otvori oči. Možda se u situacijama poput ovih stvari doista mogu pokrenuti”, rečeno je.
Najhitnija među prijetnjama koje predstavlja Trumpov povratak jest strah da bi mogao narušiti evropsku sigurnost i ukinuti podršku Ukrajini i istovremeno pokrenuti trgovinski rat visokim carinama na evropsku robu.
Kriza u Njemačkoj i Francuskoj
Nakon razgovora u četvrtak odmah u petak slijedi sastanak vrhovnih čelnika EU-a, koji je usredotočen na rješavanje rizika opasnog zaostajanja evropske ekonomije za glavnim rivalima Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom, što je istaknuto u ključnom izvještaju bivšeg italijanskog čelnika Marija Draghija.
Ali, jesu li se evropski čelnici spremni okupiti oko zajedničkih prioriteta – kao što su vitalno potrebni novi alati za financiranje obrane i ekonomske inovacije, koji se smatraju ključnima za osiguravanje evropskog suvereniteta – tek će se vidjeti.
“Ne mislim da su se stvarno pripremili za ovo”, rekao je Guntram Wolff iz istraživačkog centra Bruegel. “Nema potpuno raspravljenog plana o tome što sada učiniti – na nivou EU-a, ali i na francusko-njemačkom nivou.”
Snažna Njemačka je u zastoju zbog urušavanja koalicije kancelara Olafa Scholza, a u Francuskoj je predsjednik Emmanuel Macron u posljednjim godinama mandata oslabljen dugotrajnom političkom krizom.
“Bez to dvoje, ostalima će biti iznimno teško stvarno napredovati u bilo čemu”, predviđa Wolff.