Izraelski parlament usvojio zakon o deportaciji rođaka ‘terorista’
Zakon se primjenjuje na palestinske državljane Izraela i stanovnike okupiranog istočnog Jerusalema. Kritičari tvrde da je zakon neustavan i očekuje se da će biti osporen na sudu.
Izraelski parlament dao je konačno odobrenje kontroverznom zakonu koji dopušta vladi da deportuje članove porodica takozvanih “terorista”, uključujući vlastite građane, u Pojas Gaze i druga mjesta.
Kako je zakon prošao dva potrebna završna plenumska čitanja u četvrtak, zastupnici u Knesetu odobrili su zakon – koji bi se, također, odnosio na palestinske državljane Izraela – sa 61 glasom za i 41 protiv.
Nastavite čitati
list of 4 items‘Projekt 2025’: Stvaranje vojske apsolutnih Trumpovih lojalista
Očajni Palestinci traže utočište na nezamislivim mjestima
Hiljade tražitelja kojima je odbijen azil dobivaju novac da napuste Njemačku
Pod pokroviteljstvom Hanocha Milwidskyja, političara iz stranke Likud premijera Benjamina Netanyahua, zakon daje ministru unutrašnjih poslova ovlaštenje da deportuje rođaka prvog koljena navodnih napadača.
Roditelji, braća i sestre ili supružnici takozvanog “teroriste” mogu biti poslani iz Izraela u slučaju da se smatra da imaju “izraženu podršku ili identifikaciju” ili da nisu prijavili informacije o “terorističkom činu ili terorističkoj organizaciji”.
Zakon će vjerovatno biti osporen na sudu
Al Jazeerina reporterka Nour Odeh rekla je: “Izrael je sve palestinske frakcije označio kao terorističke organizacije”, dodala je da je “svako izražavanje suosjećanja sa žrtvama rata u Gazi označeno kao izraz podrške teroru, posebno u protekloj godini.”
Zakon će se primjenjivati i na stanovnike okupiranog istočnog Jerusalema, ali još nije jasno hoće li se primjenjivati na okupiranoj Zapadnoj obali. Izraelski državljani bi, također, mogli biti deportovani, ali bi zadržali državljanstvo čak i nakon protjerivanja iz zemlje.
Osumnjičeni će imati pravo da iznesu odbranu na ročištima koje saziva ministar unutrašnjih poslova, koji će imati 14 dana da donese odluku i potpiše nalog o protjerivanju.
Protjerani bi bili poslani u Gazu ili druga odredišta na period od sedam do 15 godina za građane i deset do 20 godina za legalne stanovnike.
Zakon će vjerovatno biti osporen na sudu. Eran Shamir-Borer, viši istraživač na Izraelskom institutu za demokratiju i bivši stručnjak za međunarodno pravo za izraelsku vojsku, rekao je da, ako zakon stigne do Vrhovnog suda, vjerovatno će biti poništen na osnovu prethodnih izraelskih slučajeva u vezi s deportacijom.
“Suština je da je ovo potpuno neustavno i jasan sukob s osnovnim vrijednostima Izraela”, rekao je Shamir-Borer za novinsku agenciju Associated Press.
Osim toga, petogodišnji privremeni nalog odobren je sa 53 glasa za naprema 41 glasom kojim se dozvoljavaju zatvorske kazne za maloljetnike mlađe od 14 godina, koji su osuđeni za ubistvo kao dio terorističkog akta ili kao dio aktivnosti terorističke organizacije.
Bilo je neslaganja o toj mjeri, a neki zakonodavci i izraelski pravni organi, poput Ureda državnog tužioca, zagovarali su ograničavanje obima.
Ali zagovornici, među kojima je i ministar krajnje desnice za nacionalnu sigurnost Itamar Ben-Gvir, usvojili su zakon, uključujući sve članove uže porodice.
‘Administrativni pritvor’
Parlament je, također, dao konačnu saglasnost na zakon kojim se Ministarstvu prosvjete daje ovlast da otpusti, bez prethodne najave, nastavnike koji su se identifikovali kao povezani sa “terorističkim činom”.
Ovo je bilo usmjereno na palestinske škole u okupiranom Istočnom Jerusalemu, kao i na škole unutar Izraela koje vode palestinski državljani Izraela, navodi Odeh iz Al Jazeere, koji je rekao da “svako izražavanje palestinskog identiteta ili potpora palestinskim težnjama, bilo kakva uporaba nacionalnog simboli bi se smatrali vrlo širokim, vrlo elastičnim pojmom terorizma, ti bi učitelji bili otpušteni bez prethodne najave”.
Ministarstvo prosvjete moglo bi i da oduzme sredstva školama, dodala je.
Kneset usvaja sve tvrđi pristup, a najnoviji zakon dolazi nekoliko dana nakon što su zakonodavci odobrili još jedan zakon kojim je zabranjena agencija Ujedinjenih naroda za palestinske izbjeglice (UNRWA).
Izrael je prekinuo veze s glavnom agencijom koja isporučuje spasonosnu pomoć milionima Palestinaca širom regije na osnovu nepotkrijepljenih tvrdnji da skriva “teroriste” i radi s Hamasom i drugim grupama protiv Izraela.
Izrael već hapsi Palestince u okviru kvazi-sudskog procesa poznatog kao “administrativni pritvor”, prema kojem su oni prvobitno zatvoreni na šest mjeseci, a njihov pritvor se može više puta produžavati na neodređeno vrijeme bez podizanja optužnice ili suđenja.
U izraelskim vojnim napadima od 7. oktobra 2023. godine u Gazi su ubijene više od 43.000 Palestinaca, stotine njih su ubijene na okupiranoj Zapadnoj obali a više od 3.000 je ubijeno u Libanu.