Kandidat proruske stranke Stoianoglo u vodstvu na izborima u Moldaviji
Nakon prebrojavanja 85 posto glasova, on je dobio 51,3 posto, a Sandu 48,6 posto.
Kandidat kojeg podržavaju proruski socijalisti Alexandr Stoianoglo vodi u drugom krugu predsjedničkih izbora u Moldaviji ispred aktuelne proeuropske predsjednice Maie Sandu, pokazali su djelimični rezultati koje je u nedjelju navečer objavila izborna komisija, prenosi Hina.
Nakon prebrojavanja 85 posto glasova, on je dobio 51,3 posto, a Sandu 48,6 posto.
Nastavite čitati
list of 4 itemsČelnik Evropskog vijeća: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU
Scrivener: Protesti u Gruziji su izraz čistog bijesa usmjerenog prema vladi
Dvadesetak povrijeđenih u Gruziji nakon proevropskih protesta
Pristalice predsjednice koja se bori za drugi mandat nadaju se da se konačni rezultat još može preokrenuti, pogotovo glasovima iz dijaspore.
Savjetnik predsjednice za nacionalnu sigurnost rekao je ranije u nedjelju da moldavske vlasti svjedoče “velikom miješanju” Rusije u drugom krugu predsjedničkih izbora.
Moldavija, pretežno poljoprivredna zemlja smještena između Rumunije i Ukrajine, kandidatkinja je za članstvo u Evropskoj uniji poput Ukrajine.
Veća izlaznost nego u prvom krugu
U Moldaviji su u 21 sat po lokalnom vremenu zatvorena biračka mjesta u drugom krugu izbora za predsjednika, javlja agencija RIA Novosti, prenosi Tanjug.
Izlaznost na predsjedničkim izborima do 20 sati premašila je 53 posto, navedeno je na stranici Moldavske Centralne izborne komisije (CIK). U prvom krugu glasanja 20. oktobra glasalo je 51,67 posto birača.
Predsjednica CIK-a Angela Karaman rekla je da se rad pojedinih biračkih mjesta može produžiti za dva sata ukoliko bude potrebno.
Prema podacima policije, tokom izbornog dana registrovan je 191 prekršaj: fotografisanje glasačkih listića (61 slučaj), sastavljeno je 27 protokola, zabranjena izborna kampanja (29 slučajeva), sumnja na podmićivanje birača (25 slučajeva), nedozvoljen prevoz birača ( 20 slučajeva), neovlaštene predizborne demonstracije (sedam slučajeva), oštećenje glasačkih listića (šest slučajeva), kao i drugi prekršaji.
Lažne prijetnje bombama poremetile su glasanje na osam biračkih mjesta, uključujući dva u Moldaviji i šest u EU, objavio je CIK.
Rusko miješanje u izbore
Moldavske vlasti svjedoče “ogromnom miješanju” Rusije u drugom krugu predsjedničkih izbora, rekao Stanislav Secrieru, savjetnik predsjednice za nacionalnu sigurnost, prenosi Hina.
Aktuelna proevropska predsjednica Maia Sandu bori se za drugi mandat, ali nije uspjela osigurati apsolutnu većinu u prvom krugu glasanja prije dvije sedmice.
“Nastojanja s velikim potencijalom da se izokrene ishod izbora”, napisao je Secrieru na X-u govoreći o navodnom ruskom miješanju.
Predsjednica na odlasku, koja se otrgnula od zagrljaja Moskve i ubrzala približavanje svoje zemlje Evropskoj uniji, sučeljava se u drugom krugu s Alexandrom Stoianoglom, bivšim glavnim državnim tužiteljem i kandidatom tradicionalno snažne Socijalističke stranke proruskog bivšeg predsjednika Igora Dodona.
Pedesetdvogodišnja Sandu osvojila je prije dvije sedmice u prvom krugu izbora 42,45 posto glasova, predvodeći među ukupno 11 kandidata. Stoianoglo je bio na drugom mjestu s 25,98 posto glasova.
Uprkos znatnoj razlici između Sandu i Stoianogla, ishod drugog kruga glasanja u nedjelju smatra se neizvjesnim.
Prije dvije sedmice je Sandu zakazala referendum o unošenju orijentacije te zemlje prema EU-u u ustav koji je jedva prošao.
Policija je pokušala suzbiti kupovinu glasova, strategiju koju je prvom krugu, kako tvrde vlasti, primjenio odbjegli proruski oligarh Ilan Shor.
Rusija odbacuje optužbe za miješanje u izbore u Moldavije, a Shor također negira bilo kakve nedopuštene radnje. On živi u Rusiji i otvoreno je pozivao ljude putem društvenih mreža da glasaju protiv Sandu, obećavši im isplatu ako slijede njegove upute.
Sandu tvrdi da je miješanje u prvi krug izbora utjecalo na konačni rezultat te da je Shor sve učinio da kupi glasove 300.000 ljudi, što je više od 10 posto stanovništva te zemlje.
Ekonomske veze sa Rusijom
Iako se Sandu smatra favoritom za predsjednički položaj, istovremeno se suočava s kritikama zbog nedostatka ekonomskog i društvenog napretka u zemlji sa oko 2,5 miliona stanovnika.
Pedesetsedmogodišnji Stoianoglo zalaže se za to da Moldavija teži pristupanju EU-u, ali i održava dobre ekonomske veze s Rusijom.
Njegovi protivnici smatraju ga marionetom korumpiranih oligarha.
Sigurnosne vlasti u Kišinjevu nedavno su objavile da su uoči izbora 20. oktobra razotkrile šemu gotovine za glasove proruskih birača.
Međutim, referendum o unošenju orijentacije te zemlje prema EU u ustav, koji je Sandu zakazala za isti dan kad i prvi krug glasanja, dobio je tijesnu podršku glasača.
Stotine hiljada Moldavaca iz inostranstva, uglavnom iz EU, ali i iz otcijepljene regije Pridnjestrovlje pod ruskom kontrolom pozvane su na biračka mjesta u drugom krugu glasanja.
Birališta su otvorena od 7 do 21 sat po lokalnom vremenu. Prvi rezultati očekuju se kasno navečer.