Maariv: Situacija izraelskog ratnog zrakoplovstva je teška
Izraelski Apache helikopteri su u najgorem stanju.
Novine The Jerusalem Post prenijele su od novina Maariv koje se izdaju na hebrejskom jeziku da izraelska vojska treba obnoviti svoje vojne kapacitete sveobuhvatnom nabavkom sistema naoružanja, borbenih aviona, helikoptera, tenkova, artiljerije, raketa i raznih vrsta municije.
Prema navodima novina, helikopteri vojske su u najgorem stanju, posebno Apache helikopteri. Što se tiče municije, vojska stalno pregleda svoje zalihe bombi zemlja-zrak.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrumpovi bogataši traže način da uštede 2.000 milijardi dolara
Kineski i ruski vojni avioni ušli u zonu protivzračne odbrane Južne Koreje
Rusija kaže da je raketom Iskander uništila ukrajinski borbeni avion
Također je navedeno da su borbeni avioni ratnog zrakoplovstva uveliko premašili njihov planirani životni vijek nakon što je svaki avion dostigao hiljade sati leta tokom rata, koji je uzrokovao zastarjelost svih borbenih aviona. Ovo od Izraela zahtijeva da ubrza kupovinu novih aviona, posebno F-35 i F-15.
Ono što pogoršava situaciju je to što je američka administracija nedavno povećala – prema novinama – ograničenja pomoći Izraelu i odložila isporuku teških bombi zrak-zemlja i raketa zrak-zemlja koje se bacaju iz helikoptera. Također je i privremeno obustavila isporuku helikoptera Apache, koji se koriste za pomoć sistemu protuzračne odbrane.
Diplomatska ‘kriza’
Međutim, prema navodima u novinama, diplomatska „kriza“ između američke administracije i Izraela nije jedini izazov s kojim se Izrael suočava u nastojanjima da osigura potrebne zalihe oružja jer se trenutno na globalnom nivou odvija utrka u naoružanju. Tako, zbog rata u Ukrajini i rastućih tenzija između Kine i Tajvana, cijela Evropa nabavlja oružje.
Novine su prenijele riječi visokog zvaničnika u jednoj od najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju oružja, čiji identitet nisu otkrile, koji je rekao: „Ono što se danas dešava u svijetu je ludilo. Ovo više nije svijet kakav smo poznavali prije dvije ili tri godine. Cijeli svijet kupuje oružje, sve i svašta.“
Dodao je: „Usred smo utrke u kojoj kompanije za proizvodnju oružja ne mogu pratiti potražnju. Lista čekanja za isporuku postaje sve duža.“
Ono što dodatno oslikava situaciju u izraelskoj vojsci jeste izjava izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, koji je u srijedu objavio da je jedan od razloga za odluku o prekidu vatre s libanskim Hezbollahom potreba za nadopunom zaliha municije i vojne opreme.
Prema novinama The Jerusalem Post, nadopuna arsenala nije bio jedini razlog za odluku o prekidu vatre, već i potreba za nabavkom novih sistema, s fokusom na borbene avione, avione za punjenje goriva i transportne helikoptere.
Otkrile su da je stanje helikoptera Apache u ratnom zrakoplovstvu najgore, s tim da je njihova spremnost na početku rata bila niska te se situacija pogoršavala kako su borbe trajale.
Ograničenost budžeta
U novinama je pojašnjeno da je jedna od opcija koju izraelsko ratno zrakoplovstvo trenutno razmatra korištenje nekoliko transportnih helikoptera Black Hawk (ili Yanshuf), koji se koriste za transport i evakuaciju ranjenih te instalaciju sistema naoružanja, poput raketa zemlja-zrak, topova i dodatnih sistema. Ovi helikopteri će se koristiti za odbranu granica i smanjiti, barem malo, potrebu za helikopterima Apache.
Navele su da su pošiljke teških i poluteških bombi zapele u skladištima Boeinga u Sjedinjenim Američkim Državama zbog odluke predsjednika Joea Bidena. Isto se desilo s raketom Hellfire proizvođača Lockheed Martina, koju Izrael nije imao na početku sukoba.
Prema novinama, Izrael se oslanja na to da će novoizabrani američki predsjednik Donald Trump odmah pustiti pošiljke ka Izraelu.
Prema riječima visokog sigurnosnog zvaničnika – kojeg novine nisu imenovale – glavni problem trenutno je ograničenost budžeta, zbog čega će Izrael morati „koristiti magiju kako bi zadovoljio svoje potrebe za oružjem“.