Australija na korak do prve zabrane društvenih mreža za mlađe od 16 godina
Predstavnički dom velikom većinom je glasao za donošenje zakona koji je usmjeren na platforme kao što su TikTok i Instagram.
Donji dom Australskog parlamenta velikom je većinom glasao za usvajanje značajnog zakona kojim se djeci mlađoj od 16 godina zabranjuje korištenje društvenih mreža.
Prijedlog zakona koji je u srijedu usvojio Zastupnički dom usmjeren je na platforme društvenih mreža kao što su TikTok, Facebook, Instagram i X, s kaznama do 50 miliona australskih dolara (31 milion eura) ako se ne pridržavaju zabrane.
Nastavite čitati
list of 4 itemsSAD prebacio 11 jemenskih zatvorenika iz Guantanama u Oman
U inozemstvu podneseno najmanje 50 tužbi protiv izraelskih vojnika
O'Cearbhaill: Srbijanske vlasti koristile izuzetno invazivni špijunski softver
Nakon usvajanja sa 103 glasa za i 13 glasova protiv, nacrt zakona ide u Senat, gdje se također očekuje da će biti usvojen uz podršku glavnih australskih stranaka.
Opozicijski zastupnik Dan Tehan rekao je da se vlada složila s amandmanima iznesenim u Senatu, koji bi ojačali zaštitu privatnosti za korisnike društvenih mreža, uključujući zabranu platformama koje prisiljavaju korisnike da podnesu identifikacijski dokument koji je izdala vlada.
Tehnološke kompanije pozivaju na odgodu
Ako se zabrana ozakoni, društvene mreže imat će godinu dana da razmisle kako se pridržavati te naredbe.
Tehnološke kompanije pozvale su Australsku vladu da odgodi glasanje bar do juna sljedeće godine, kada bi trebali biti objavljeni rezultati studije o tehnologiji za dobnu verifikaciju.
“U nedostatku takvih rezultata, ni industrija ni Australci neće razumjeti prirodu ili razmjere osiguranja dobi koje zahtijeva zakon, niti učinak takvih mjera na Australce”, stoji u saopštenju iz Mete koja upravlja Facebookom i Instagramom.
“U sadašnjem obliku prijedlog zakona je nedosljedan i neučinkovit.”
Zakon je brzo prošao kroz Australski parlament, gdje zakonodavci kažu da je zabrana potrebna kako bi se spriječili štetni učinci društvenih mreža na djecu.
Iako je zabrana naišla na široku podršku u parlamentu, neki opozicijski zastupnici tvrde da zakon ne rješava mnoge temeljne probleme s društvenim mrežama, a istovremeno ograničava prava Australaca.
Kritike zakona
“Pravi cilj ovog zakona nije učiniti društvene mreže sigurnima, nego učiniti da roditelji i birači imaju osjećaj da vlada poduzima nešto po tom pitanju”, izjavila je nezavisna zastupnica Zoe Daniel u parlamentu.
Zabranu su, također, kritikovali Amnesty International i australska povjerenica za ljudska prava, Lorraine Finlay, koja je rekla da će tako ugroženu djecu lišiti mreže društvene sigurnosti.
Australska povjerenica za privatnost Carly Kind je, također, dovela u pitanje logiku zabrane u objavi na LinkedInu ove sedmice.
“Ne bismo trebali prebrzo prihvatiti da su društvene mreže toliko loše da ih treba zabraniti za najugroženije. Promjene, čak i male i postepene, mogle bi pozitivno oblikovati to okruženje. Strogi zakon o privatnosti i primjena tog zakona u online domeni dio je te slagalice”, napisala je.