Vojni stručnjak: Američke rakete ATACMS obit će se o glavu Washingtonu

Odluka predstavlja velik i nepotreban rizik za SAD, te istovremeno povećava vjerovatnoću za poraz Ukrajine, a ne suprotno, mišljenja je Daniel Davis.

Washinton je dopustio Ukrajini upotrebu raketa dugog dometa ATACMS (8th United States Army/Handout via REUTERS/Ilustracija)

Rusko-ukrajinski rat ušao je u izuzetno opasnu fazu eskalacije nakon što je Ukrajina upotrijebila rakete dugog dometa koje je dobila od Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije za gađanje ciljeva duboko unutar ruske teritorije, i to u vrijeme kada je Moskva izmijenila svoju nuklearnu doktrinu koja joj dopušta da upotrijebi svoj nuklearni arsenal u odgovoru na bilo koji veći napad konvencionalnim oružjem.

Sjedinjene Američke Države bile su prisiljene zatvoriti svoju ambasadu u Kijevu i naložile svim njenim uposlenicima da idu u skloništa čim se oglase sirene iz straha od velikog ruskog napada na Kijev i gađanja američkih objekata u odgovoru Washintonu na njegovo dopuštanje Kijevu upotrebe raketa dugog dometa ATACMS.

U analizi koju je objavio američki magazin National Interest, Daniel L. Davis, vojni stručnjak iz organizacije Defense Priorities i bivši oficir američke vojske, rekao je da je nejasan razlog koji je predsjednika Joe Bidena, u ovoj kasnoj fazi rata i na kraju njegovog predsjedničkog mandata, potaknuo na potez koji nosi rizik od ozbiljne eskalacije rata.

Veliki rizik

Vrlo je jasno, kaže Davis, da ova odluka predstavlja velik i nepotreban rizik za Sjedinjene Američke Države te da istovremeno povećava vjerovatnoću za poraz Ukrajine, a ne suprotno.

S druge strane, poznate ličnosti u Washingtonu pohvalile su Bidenovu odluku. Bivši generali Jack Keane, Barry McCaffrey i Wesley Clark su podržali predsjednikovu odluku, a Keane je kritizirao previše ograničenja na korištenje američkih raketa u Ukrajini.

Davis smatra da su ovi generali tokom cijelog ovog sukoba davali katastrofalne savjete na televiziji, napominjući da je u septembru prošle godine, kada je postao jasan neuspjeh ukrajinske ljetne ofanzive, general David Petraeus izjavio da Ukrajina još uvijek može izazvati „kolaps“ ruske odbrane.

Davis je mjesecima prije početka ljetne ofanzive pisao da temeljna pravila ratovanja pokazuju da Ukrajina nema gotovo nikakve šanse za uspjeh.

U julu 2023. godine, mjesec dana nakon početka ukrajinske ljetne ofanzive i dva mjeseca nakon tvrdnje Petraeusa da su snage ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i dalje sposobne probiti rusku odbranu, Davis je objavio članak u kojem je rekao da je jasno da je ofanziva propala.

Dodao je tada da je najmudriji, najrazumniji i najmoralniji put za Kijev i Zapad „traženje sporazumnog rješenja koje će sačuvati što je moguće više slobode i teritorije za Kijev“ i da bi „okončanje rata zaustavilo ubijanje i ranjavanje desetke hiljada hrabrih ukrajinskih boraca koji će Kijevu trebati da obnovi svoju zemlju kada se rat završi“.

Davis kaže da ovo otkriva stvarnost teške situacije ukrajinskih snaga prije, za vrijeme i nakon ofanzive.

Ipak, visoki američki generali ignorirali su ovu stvarnost i savjetovali zapadnim vladama da nastave rat. Posljedica toga je pogibija na hiljade Ukrajinaca koji su mogli ostati u životu da je Biden prihvatio realnost u ljeto 2023. i tražio sporazumno rješenje  za okončanje rata.

Davis dodaje da je ta stvarnost danas još jasnija. Broj raketa dugog dometa koje Washington daje Ukrajini neće promijeniti ništa jer te rakete same po sebi ne mogu promijeniti dinamiku na bojnom polju, baš kao ni raniji ulazak zapadnih tenkova, oklopnih transportera, artiljerijskog oružja, protuzračnog naoružanja, HIMARS sistema, ili čak borbenih aviona F-16.

Jedina istina

„Kijev je izgubio rat i to je jedina istina. Nastavak ignoriranja stvarnosti i slušanje generala samo će povećati krajnju cijenu poraza za Ukrajinu. Međutim, ono što Biden radi je još gore, rizikuje širenje rata, što bi moglo uvući Sjedinjene Američke Države u direktan sukob s Rusijom”, navodi Davis.

Magazin National Interest potvrđuje da je Rusija bila jasna u svojim izjavama da uvođenje američkih ili zapadnih raketa dugog dometa u rat protiv Rusije predstavlja direktno učešće Zapada protiv Rusije i zahtijeva njen „odgovor“.

Prema medijskim izvještajima, takvi napadi su se sada dogodili i to je vjerovatno razlog zbog kojeg su Sjedinjene Američke Države zatvorile svoju ambasadu, plašeći se da bi Rusija mogla ostvariti svoju prijetnju. Na taj način bi se mogle američke rakete ATACMS, koje je Ukrajina ispalila na Rusiju, obiti o glavu SAD-u.

Na kraju Davis kaže da rizikovanje eskalacije rata dozvoljavanjem upotrebe američkog oružja dugog dometa protiv Rusije predstavlja krajnje nepromišljen potez, pogotovo jer ne donosi nikakvu vojnu korist za Ukrajinu, već predstavlja veliki strateški rizik od mogućeg uključivanja Washingtona u sukob.

Izvor: Agencije

Reklama