Ministar u Vladi KS uhapšen u slučaju nezakonite gradnje na planini Bjelašnici

Bojan Bošnjak je pod istragom Tužilaštva Kantona Sarajevo zbog sumnje na počinjenje krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja.

U toku su pretresi prostorija Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS-a (Fena/SIPA)

U okviru akcije “Incitat 2”, po nalogu postupajućeg tužioca, istražitelji Državne agencije za istrage i zaṣ̌titu (SIPA) slobode su lišili ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi Kantona Sarajevo Bojana Bošnjaka.

Nakon kriminalističke obrade u SIPA-i, osumnjičeni će biti predat u nadležnost Tužilaštva KS.

Na osnovu naredbi Kantonalnog suda u Sarajevu a pod nadzorom Tužilaštva Kantona Sarajevo, istražitelji SIPA-e, u saradnji s Uredom za borbu protiv korupcije KS-a, jutros su počeli realizaciju ove akcije zbog nezakonite gradnje na Bjelašnici.

Pretresene su prostorije Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS-a.

Zbog sumnje na počinjenje krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja, Bošnjak je pod istragom Tužilaštva KS-a. Sumnjiči se da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni utjecaja na životnu sredinu, kojim je htio legalizirati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici osumnjičenima Ibri Berilu i Nađi Milišić, prenosi Fena.

Ova akcija nastavak je ranije, pod nazivom “Incitat”, u kojoj je zbog gradnje na Bjelašnici u augustu ove godine uhapšen dugogodišnji načelnik Općine Trnovo Ibro Berilo.

Berilo je uhapšen u okviru velike istrage u kojoj je osumnjičen da je zloupotrijebio položaj kako bi za mito pogodovao investitorima koji su tokom njegovog mandata masovno gradili apartmane na olimpijskoj planini Bjelašnici.

Berilo uhapšen, pa pušten

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) su po sudskom nalogu u augustu uhapsili Berila te troje njegovih saradnika kao i poduzetnika Adisa Mulaosmanovića, vlasnika firme koja je investirala u gradnju spornih apartmanskih zgrada.

Tužilaštvo Kantona Sarajevo tereti ih da su prodavali, odnosno kupovali zemljište na Bjelašnici, koje je upisano kao državna imovina. Takve su nekretnine temeljem odluke visokog predstavnika pod privremenom zabranom sve dok se trajno zakonom na državnom nivou ne riješi njihov status.

Nakon tri mjeseca pritvora Berilo je u novembru pušten na slobodu, kao i Mulaosmanović i Nađa Milišić, Berilova pomoćnica, nakon što je Kantonalni sud uvažio njegovu žalbu i ukinuo mu pritvor.

Ovaj predmet se odnosi na sistemsku korupciju u sektoru gradnje i pranja novca, a osumnjičeni se terete za udruživanje radi činjenja krivičnih djela i to zloupotreba položaja ili ovlaštenja i pranje novca.

Berilo se sumnjiči da je s općinskim saradnicima mijenjao regulacione planove u korist investitora da bi gradili objekte na Bjelašnici, na državnom zemljištu koje je pod privremenom zabranom raspolaganja, a zauzvrat primao poklone, zloupotrebljavajući položaj.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama