Kina testira ‘mjesečeve cigle’ za gradnju baze na Mjesecu
Uzorci cigle, napravljeni na Zemlji od komponenti koje imitiraju mjesečevo tlo, poletjet će prema kineskoj svemirskoj stanici Tiangong.
Kina bi željela izgraditi svoju bazu na Mjesecu s ciglama izrađenim od lunarnog tla, a hoće li to moći, pokazat će eksperiment koji je pokrenula u svemiru.
Uzorci cigle, napravljeni na Zemlji od komponenti koje imitiraju mjesečevo tlo, poletjet će na teretnoj raketi prema kineskoj svemirskoj postaji Tiangong, u okviru misije Pekinga da pošalje ljude na Mjesec do 2030. i tamo izgradi stalnu bazu do 2035.
Nastavite čitati
list of 4 itemsAmerikanci grade hotel pomoću 3D printera
Japan izdaje nove novčanice koristeći najsavremeniju holografiju
Sam svoj kreator | Buntovnici modernog doba
To je težak zadatak – svaka građevina mora izdržati ogromne količine kosmičkog zračenja, ekstremne temperaturne varijacije i potrese na Mjesecu, a nabavka građevinskog materijala je skupa procedura.
Izgradnja baze od mjesečevog tla mogla bi biti rješenje za te probleme, nadaju se naučnici s univerziteta u pokrajini Wuhan.
Test izdržljivosti na Mjesecu
Napravili su seriju prototipova opeka od različitih sastava materijala pronađenih na zemlji, poput bazalta, koji oponašaju svojstva mjesečevog tla.
Komadići tih testnih cigli bit će podvrgnuti nizu strogih testova nakon što stignu do svemirske stanice Tiangong.
“Uglavnom će se raditi o njihovom izlaganju svemiru”, rekao je Zhou Cheng, profesor na Univerzitetu nauke i tehnologije Huazhong u Wuhanu, čiji je tim istraživača napravio cigle, prenijela je Hina, pozivajući se na AFP.
“Pojednostavljeno rečeno, stavit ćemo (materijal) u svemir i pustiti ga da tamo stoji… da vidimo hoće li njegova izdržljivost i performanse degradirati u ekstremnim uslovima.”
Temperatura na Mjesecu može drastično varirati između 180 i minus 190 stepeni Celzija.
Nedostatak atmosfere znači da je izložen velikim količinama kosmičkog zračenja kao i mikrometeoritima, dok potresi na Mjesecu mogu oslabiti bilo koju strukturu na njegovoj površini.
Eksperiment izloženosti trajat će tri godine, a uzorci će se svake godine slati na testiranje.
Zhouov tim razvio je svoj prototip cigli nakon analize tla koje je donijela kineska sonda Chang'e-5, prva svjetska misija u četiri decenije za prikupljanje uzoraka s Mjeseca.
Ove cigle, crne boje, tri puta su otpornije od standardnih cigli i mogu se uklopiti jedna u drugu, izbjegavajući upotrebu veziva, što bi bio izazov na Mjesecu, ističe Zhou Cheng.
Mnoge zemlje žele bazu na Mjesecu
Tim je, također, dizajnirao robota za 3D ispis za izgradnju staništa.
Peking nije jedini koji želi izgraditi prvu lunarnu bazu.
Planirana kineska ispostava na Mjesecu, poznata kao Međunarodna lunarna istraživačka stanica (ILRS), zajednički je projekat s Rusijom.
Dvanaestak zemalja – uključujući Tajland, Pakistan, Venecuelu i Senegal – partneri su u inicijativi, kao i oko 40 stranih organizacija, prema kineskim državnim medijima.
SAD namjerava vratiti ljude na Mjesec 2026. godine i tamo uspostaviti stanicu, iako je njihov program Artemis već doživio različita odgađanja.
Kao dio američkih priprema, istraživači s Univerziteta na Floridi testiraju potencijalne vlastite građevinske cigle, izrađene pomoću 3D printera.
Evropska svemirska agencija u međuvremenu je provela studije o tome kako sastaviti kockice na temelju strukture Lego kockica.