Haaretz: Izrael počinio gotovo sva djela koja se ubrajaju u zločin genocida

Izraelski novinar se ne slaže s onima koji smatraju da morate ubiti čitavu naciju da bi se smatralo da ste počinili genocid.

Termin 'genocid' skovao je poljski advokat Rafael Lemkin koji je 'neumorno radio' da se takva vrsta zločina prizna u međunarodnom pravu i da mu se da poseban status (Getty Images)

Izraelski novinar Michael B. napisao je u članku u Haaretzu da se ne slaže s onima koji smatraju da morate ubiti cijeu naciju da bi se smatralo da ste počinili genocid.

Naveo je da je termin „genocid“ skovao poljski advokat Rafael Lemkin koji je „neumorno radio“ da se takva vrsta zločina prizna u međunarodnom pravu i da mu se da poseban status.

Dodao je da je, velikim dijelom zbog njegovih napora, to postignuto kada je uspostavljen međunarodni ugovor čiji je cilj borba protiv genocida i kažnjavanje njegovih počinilaca i podstrekača. Taj ugovor uključuje listu djela koja se smatraju genocidnim, pa ukoliko ih počine neka država ili narod, smatraju se počiniocima genocida.

U nastavku je rekao da je u Članu 2. ovog ugovora navedeno pet djela koja definiraju zločin genocida. Da bi utvrdili čini li Izrael genocid ili ne, sugerira Michael, trebamo detaljno provjeriti svaku od pet stavki, „riječ po riječ“, pa vidjeti koliko njih Izrael čini u Pojasu Gaze.

Više nego dovoljno za klasifikaciju genocida

Prema autoru članka, stavka A Člana 2. govori o „ubijanju pripadnika neke zajednice“ i tvrdi da je „lako“ utvrditi da Izrael ispunjava ovaj kriterij. Iako ugovor ne precizira broj žrtava koje čine zločin „genocida“, autor smatra da je ubistvo 43.000 osoba dovoljno da se zadovolji definicija.

Dalje je istakao kako niko ne poriče da je Izrael izvršio ono što je navedeno u stavki B Člana 2, koja se odnosi na „nanošenje ozbiljne fizičke ili psihičke štete članovima zajednice“ jer „bombardirali smo (Gazu) danju i noću, oduzeli stotine ekstremiteta, uništili živote desetaka hiljada djece, njihovih očeva i majki, nanijeli im fizičke i psihičke povrede“.

Među pet djela koja se smatraju genocidom su ona navedena u stavki C Člana 2, a to je „namjerno nametanje nekoj zajednici životnih uslova takvih da vode njenom potpunom ili djelimičnom uništenju“.

Michael smatra da je izgladnjivanje ljudi, uskraćivanje vode, odgađanje dostave humanitarne pomoći, beskrajna tortura, premještanje s jednog mjesta na drugo, sistematsko uništavanje stambenih naselja, vjerskih objekata i škola, zatrpavanje hiljade ljudi ispod ruševina, unajmljivanje nekoga da sravni grad Rafah sa zemljom, više nego dovoljno da se klasificira kao genocid.

‘Pretvaranje nevinim’ neće biti prihvatljivo

Uništavanje gotovo svih bolnica u Gazi, uključujući hitne službe, odjeljenja za novorođenčad i porodilišta, blokiranje isporuka medicinske opreme i ubijanje medicinskog osoblja spada u djela koja se mogu smatrati genocidom, prema stavki D Člana 2, naslovljenoj kao „postupci sprečavanja rađanja djece unutar neke zajednice“.

Autor je naveo da jedina stavka koju Izrael nije proveo u djelo od pet navedenih koje predstavljaju zločin genocida jeste stavka E Člana 2, odnosno „prisilno premještanje djece iz jedne zajednice u drugu“.

Upozorio je da „pretvaranje nevinim“ neće biti prihvatljivo kao argument za odbranu jer niko neće povjerovati „da smo sve ovo uradili u dobroj namjeri ili samo u samoodbrani, kao što neće pomoći ni javno izražavanje žaljenja“.

Michael je završio svoj članak, izražavajući svoju zabrinutost zbog međunarodnih naloga za hapšenje izdatih protiv ministara u Izraelskoj vladi, što ih sprečava da putuju u inozemstvo, smatrajući to, kako kaže, „kaznom gorom od smrti“.

Izvor: Al Jazeera

Reklama