Savjetnik: Biden će pokušati uvjeriti Trumpa da ne odustaje od Ukrajine
Očekuje se da će odlazeći američki predsjednik u susretu s Trumpom razmotriti stavove Washingtona o Ukrajini.
Američki predsjednik Joe Biden pokušat će uvjeriti novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da ne povlači podršku Ukrajini kada preuzme dužnost, rekao je savjetnik odlazećeg predsjednika za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
S Trumpom, koji je u više navrata osuđivao američku pomoć Ukrajini, u srijedu će se sastati na tranzicijskom sastanku u Bijeloj kući, podsjetio je Sullivan u intervjuu za emisiju “Face the Nation” na kanalu CBS News.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOštre kritike republikanaca na Bidenovo pomilovanje sina Huntera
Trump izabrao Massada Boulosa, porijeklom iz Libana, za savjetnika za Bliski istok
Vijeće sigurnosti UN-a raspravljalo o Ukrajini nakon eskalacije sukoba
“Predsjednik Biden imat će priliku tokom sljedećih 70 dana iznijeti argumente Kongresu i novoj administraciji da SAD ne bi trebao dići ruke od Ukrajine i da bi to značilo još veću nestabilnost u Evropi”, rekao je Sullivan.
“Biden će reći da su potrebni stalni resursi za Ukrajinu nakon završetka njegovog mandata”, dodao je.
Rat u Ukrajini jedna je od razlika u vanjskopolitičkim stavovima Bidena i Trumpa.
Američka vlada je s Bidenom na vlasti izdvojila oko 174 milijarde dolara pomoći Ukrajini dok se bori protiv invazije ruskih snaga, a američki predsjednik lobirao je i kod drugih saveznika NATO-a da nastave s podrškom.
Gruba vizija okončanja rata
Međutim, Trump je kritizirao pomoć Ukrajini i rekao da će okončati njen rat s Rusijom “za jedan dan”.
Da bi to učinio, sugerirao je da će Ukrajina, možda, morati ustupiti teritoriju u mirovnom sporazumu, što Ukrajinci odbijaju, a Biden nikada nije predložio.
Prema izvještaju Washington Posta u nedjelju, Trump je u četvrtak razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, pozivajući ga da ne eskalira rat u Ukrajini.
Iako Trump nije ulazio u detalje o tome kako planira okončati rat, njegov budući potpredsjednik J. D. Vance ponudio je grubu viziju.
“Ono što može biti je da trenutna linija razgraničenja između Rusije i Ukrajine postane nešto poput demilitarizirane zone”, rekao je Vance u septembru.
“Ukrajina zadržava svoj suverenitet, Rusija dobija garanciju neutralnosti od Ukrajine koja ne ulazi u NATO i neke od savezničkih institucija. Tako će dogovor na kraju izgledati”, rekao je.
U strahu od slabljenja američke podrške s Trumpom na vlasti, Ukrajinci i evropske članice NATO-a pokušavaju doprijeti do novoizabranog predsjednika.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je u poruci kojom je čestitao Trumpu na izbornoj pobjedi napisao: “Cijenim predanost predsjednika Trumpa pristupu ‘mir kroz snagu’ u globalnim poslovima. Upravo je to princip koji praktično može približiti pravedan mir u Ukrajini.”
“Oslanjamo se na kontinuiranu snažnu dvostranačku podršku Ukrajini u SAD-u.”
‘Najjača moguća pozicija’
Njemački kancelar Olaf Scholz, koji je u oktobru naglasio da evropska podrška Ukrajini “neće posustati”, također je razgovarao s Trumpom u nedjelju navečer.
Sullivan je rekao da će jedan od glavnih ciljeva Bidenove administracije u preostalim mjesecima biti “omogućiti Ukrajinu najjaču moguću poziciju na ratištu kako bi na kraju bila u osnažena za pregovaračkim stolom”.
Kao dio tih napora Bijela kuća požuruje realizovati planove pomoći preostalih šest milijardi dolara za Ukrajinu prije Trumpove inauguracije u januaru, prema izjavi Sullivana.
Sullivan je rekao da će Trump i Biden imati priliku razmotriti stavove Washingtona o Ukrajini zajedno s drugim pitanjima vanjske politike te razgovarati o tome kakvi su Trumpovi planovi u vezi s tim.
“Predsjednik će imati priliku objasniti Trumpu kako on vidi stvari, kako one stoje i razgovarati o tome kako predsjednik Trump razmišlja o preuzimanju tih pitanja kada preuzme dužnost”, rekao je.
Svaki novi pokušaj okončanja rata u Ukrajini vjerovatno će uključivati mirovne pregovore neke vrste, koji nisu održani od prvih mjeseci rata.