Oštra retorika tokom rasprave o BiH na Vijeću sigurnosti UN-a

Članice raspravljaju o izvještaju Christiana Schmidta i produženju mandata EUFOR-u za još godinu.

Ambasadorica Velike Britanije Barbara Woodward ocijenila je zabrinjavajućom sadržaj tzv. svesrpske deklaracije iz juna ove godine (REUTERS/Brendan McDermid)

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda raspravljati o šestomjesečnom izvještaju visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christiana Schmidta o stanju u toj državi.

Na sjednici, na kojoj Schmidt nije govorio, produžen je mandata snagama EUFOR-a za još jednu godinu, javio je iz reporter Al Jazeere Ivica Puljić.

U redovnom šestomjesečnom izvještaju Schmidt je izvijestio Vijeće sigurnosti UN-a da BiH nije iskoristila zamah koji je početkom godine postignut na putu evropskih integracija pa sada kasni za drugim državama regije, dok se istovremeno suočava s dobro poznatim izazovima poput secesionističkih prijetnji.

Schmidt političku situaciju u zemlji vidi kao “pomiješanu” jer poticaji iz EU-a snažno utječu na proces evropskih integracija, no BiH to nije u stanju u cijelosti iskoristiti i to zbog ponašanja njenih političara.

Schmit prozvao vlasti entiteta RS

Upozorava i na to da BiH do sada nije preduzela nikakve korake kako bi provela presude Evropskog suda za ljudska prava (ECHR), kojima je utvrđena diskriminacija građana u izbornom procesu, a posebice podsjeća na presudu u slučaju “Sejdić-Finci”. Podsjetio je kako HDZ BiH insistira da se uz izmjene izbornih pravila osigura ravnopravnost konstitutivnih naroda kroz legitimno predstavljanje.

Schmidt je u izvještaju Vijeću sigurnosti UN-a istaknuo i “kontinuirane pokušaje” podrivanja Dejtonskog sporazuma pri čemu je kao najodgovornije prozvao vlasti bh. entiteta Republika Srpska, odnosno predsjednika tog entiteta Milorada Dodika kao najglasnijeg u secesionističkoj retorici.

“To uključuje prijetnje i huškačku retoriku, ali i radnje kojima se potkopava moj kredibilitet kao visokog predstavnika, a time i sposobnost da provedem svoj mandat. Ovakvim postupcima se direktno krši Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, koji nalaže punu saradnju strana u sporazumu s visokim predstavnikom”, stoji u izvještaju.

Kina i Rusija kritikovale Schmidta

Ruski i kineski ambasadori u Vijeću sigurnosti UN-a kritikovali su Schmidta i politiku zapadnih zemalja u Bosni i Hercegovini, dok su zapadni ambasadori čvrsto stali uz teritorijalni integritet i suverenitet BiH, kritikujući politike koje destabiliziraju zemlju.

Ruski ambasador Vasilij Nebenzja ponovo je pokušao osporiti Schmidta kao visokog predstavnika, optuživši ga da svojim postupcima krši Dejtonski sporazum a tvrdio je i kako Zapad od BiH silom pokušava napraviti centraliziranu državu. Uz to je branio politiku koju vode čelnici entiteta RS predvođeni Miloradom Dodikom.

Predstavnik Kine Geng Shuang, čija vlada također održava bliske veze s čelnicima RS-a, nešto je suzdržanije izrazio zabrinutost zbog pojačane politike podjela u BiH i pozvao na unutarnji dijalog kako bi se sačuvala stabilnost zemlje a međunarodnu zajednicu da “poštuje sve tri etničke skupine”, dok je djelovanje visokog predstavnika i njegove ovlasti nazvao “kontroverznim”.

S druge strane, zapadne ambasade kritikovale su politiku koju u BiH provode čelnici bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.

Predstavnik SAD-a Robert Wood kazao je kako je Washington zabrinut zbog pokušaja slabljenja tijela vlasti BiH i prijetnji secesijom.

“Visoki predstavnik ima ključnu ulogu…. SAD u cijelosti podupire Christiana Schmidta kao i ovlasti koje on ima”, kazao je Wood najavljujući kako će SAD koristiti sve instrumente da spriječe djelovanje onih koji ometaju provedbu Dejtonskog sporazuma.

Ambasadorica Velike Britanije Barbara Woodward s tim se složila a uz to je ocijenila zabrinjavajućom sadržaj tzv. svesrpske deklaracije iz juna ove godine, istaknuvši kako je ona protivna odredbama Dejtonskog sporazuma.

“Sa žaljenjem primjećujemo nastavak negiranja genocida i slavljenja ratnih zločinaca. Tome nema mjesta u multietničkom društvu”, kazala je.

Bećirović: Agresivno uplitanje Beograda

Sjednici Vijeća sigurnosti nazočio je i predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović koji je rekao kako je njegova zemlja suočena s blokadama potaknutim izvana, što sprječava njeno brže približavanje članstvu u EU i NATO-u kao ključnim ciljevima.

“Vlasti RS opasno prijete temeljima Dejtonskog sporazuma”, kazao je Bećirović koji je također optužio Beograd da se “agresivno upliće” u unutarnja pitanja BiH s krajnjim ciljem priključenja RS Srbiji. Pozvao je UN da pravodobno reagira i spriječi provedbu takvog projekta.

U međuvremenu, bosanskohercegovački entitet Republika Srpska poslao je svoju verziju izvještaja, 32. po redu, u kojem se traži gašenje Ureda visokog predstavnika (OHR).

RS se žali na „neovlašteno donošenje zakona visokog predstavnika u BiH“, koji „krše ljudska prava građana BiH i podrivaju vladavinu prava u BiH, destabilizujući napredak zemlje unutar dejtonskog okvira“.

U izvještaju se i osuđuje „strano uplitanje“, a posebno „ekonomska kampanja protiv Republike Srpske, koju vode određeni elementi u SAD-u“.

Rusija je poslala pismo predsjedavajućem Vijeća sigurnosti, Velikoj Britaniji i generalnom sekretaru UN-a Antoniju Guterresa, u kojim se traži da se izvještaj iz RS-a podijeli članovima Vijeća sigurnosti.

Kako navodi Al Jazeerin Puljić, Rusija je to i ranije pokušavala, ali bez uspjeha.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama