Moguće greške koje su urušile dio željezničke stanice u Novom Sadu
Aleksandar Opsenica je kazao da ne postoje relevantne informacije na osnovu kojih bi neko mogao da kaže s većom tačnošću zbog čega se danas desila nesreća i ko je za to odgovoran.
Građevinski inženjer Aleksandar Opsenica izjavio je za agenciju FoNet da postoje četiri osnovna koraka i procedure i da je u svakom od njih neko mogao da napravi grešku koja je na kraju dovela do rušenja nadstrešnice na Željeznoj stanici u Novom Sadu.
“S obzirom na to koliko se gradi u Srbiji i šta se sve gradi, uz ovaj broj incidenata Bog nas sve vreme gleda”, rekao je Opsenica.
Nastavite čitati
list of 3 itemsŠta građani Balkana mogu očekivati od američkih izbora?
Poplave u Španiji – uzroci nastanka katastrofe
On je podsjetio da je rekonstrukcija Željezničke stanice trajala dvije-tri godine, ali da ne znamo šta je sve u sklopu toga urađeno i da li je cilj bio da se uradi nešto kvalitetno i funkcionalno ili samo “šminka”.
“Znamo šta je epilog, ali da bi se došlo do odgovora na pitanje ko je kriv, ima puno učesnika u zanatskom smislu. Rađeno je po projektu, odabran je izvođač po nekoj ponudi, nadzor je to trebalo da iskontroliše i to je trebalo da se preda naručiocu sa upotrebnom dozvolom. To su četiri osnovna koraka, a na svakom je neko mogao da pogreši”, objasnio je Opsenica.
Nema instant rješenja
On je zaključio da ne postoje relevantne informacije na osnovu kojih bi neko mogao da kaže s većom tačnošću zbog čega se danas desila nesreća i ko je za to odgovoran.
Napomenuo je da bi kompletan proces morao da se isprati – od javne nabavke, preko toga ko je napravio projekat, ko ga je naručio, kako su određeni projektanti, izvođači i nadzor, kako se to kontroliše u međuvremenu, kako se izdaje upotrebna dozvola, kako se otvara i stavlja u funkciju takav poduhvat.
“Zašto je ta nadstrešnica trebalo da bude takva, zašto nije bila neka drugačija, lakša, jednostavnija, možda jeftinija, ko se bavio time, ko je napisao projektni zadatak da ona bude te geometrije, tih materijala i takvog tehničkog rešenja”, postavlja niz pitanja Opsenica.
“Ovo je znak, kao što je znak bio i ‘Ribnikar’ i šta smo nakon toga promijenili – ništa. A spisak onoga šta bi trebalo da uradimo kako se ovakve nesreće ne bi ponavljale je neograničen i instant rješenja ne postoje”, zaključio je Opsenica.
Nadstrešnica nije rekonstruisana
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić potvrdio je da nadstrešnica na novosadskoj Željezničkoj stanici koja se obrušila nije rekonstruisana sa ostatkom zgrade, a da će narednih dana biti utvrđeno ko je odgovoran za to.
“Narednih dana utvrdićemo ko je odgovoran za to što i ovaj deo stanice nije rekonstruisan i ko je rekao da je to bezbedno. Utvrdićemo odgovornost svakog lica”, poručio je Vesić sa željezničke stanice u Novom Sadu.
On je izrazio saučešće porodicama žrtava i naveo da je sada najvažnije da MUP završi posao i spasi ljude koji su, eventualno, još pod ruševinama.