Mađarska pred Sudom EU zbog Zakona o odbrani suvereniteta
Evropska komisija smatra da se tim zakonom krši pravo Evropske unije. U februaru ove godine, Mađarskoj je poslala službenu opomenu u kojoj je izrazila zabrinutost.
Evropska komisija je u četvrtak uputila Sudu Evropske Unije tužbu protiv Mađarske zbog njenog Zakona o odbrani suvereniteta, smatrajući ga protivnim pravu EU.
U decembru prošle godine, mađarski je parlament izglasao Zakon o odbrani suvereniteta.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIzvještaj EK-a za Sjevernu Makedoniju: Bez napretka u borbi protiv korupcije
Fico u posjeti Kini u pokušaju jačanja strateškog partnerstva Slovačke i Kine
EK: Srbija mora uskladiti vanjsku politiku sa EU
Tim se zakonom predviđa uspostava “ureda za obranu suvereniteta”, koji je zadužen za istraživanje određenih aktivnosti koje se navodno provode u interesu druge države ili inostranog tijela, organizacije ili fizičke osobe i kojima se navodno narušava ili ugrožava suverenitet Mađarske te organizacija čije aktivnosti koje se finansiraju iz inostranstva navodno utječu na rezultate izbora ili volju birača.
Komisija smatra da se tim zakonom krši pravo Evropske unije. U februaru ove godine, Mađarskoj je poslala službenu opomenu u kojoj je izrazila zabrinutost.
Nakon što je utvrdila da je odgovor Mađarske na službenu opomenu bio nezadovoljavajući, Komisija je u maju 2024. godine poslala obrazloženo mišljenje u kojem je ponovila prigovore u vezi s kršenjem osnovnih prava sadržanih u Povelji EU o osnovnim pravima, osnovnim slobodama unutrašnjeg tržišta i zakonodavstvu EU o zaštiti podataka.
Primjedbe neutemeljene
U odgovoru na to obrazloženo mišljenje, Mađarska je tvrdila da se Zakonom o odbrani suvereniteta ne krši pravo EU i da su primjedbe neutemeljene.
Nakon pažljive procjene odgovora mađarskih tijela Komisija i dalje smatra da većina utvrđenih problema još uvijek nije riješena, prenosi Hina.
Komisija navodi da “Ured za odbranu suvereniteta” ima vrlo široko diskreciono pravo u vezi s istragama, posebno u pogledu pristupa informacijama, da zakon predviđa masovno publikaciju detalja iz pojedinačnih istraga, što ima negativne posljedice, između ostalog, stigmatizaciju osoba koje se istražuju.
Komisija također smatra da će široke ovlasti i diskreciono pravo Ureda utjecati na vrlo veliki krug osoba i subjekata, uključujući organizacije civilnog društva, medijske kuće i novinare na nesrazmjeran način.