Američka predizborna kampanja ulazi u napetu završnicu

Kamala Harris i Donald Trump upozoravaju da o rezultatu izbora ovisi sudbina duboko podijeljene zemlje.

Donald Trump i Kamala Harris
Zemlju očekuje napeta završnica s obzirom na to da su Trump (78) i Harris (59) izjednačeni u ispitivanjima javnih mnijenja (Darron Cummings/AP)

Kamala Harris i Donald Trump ulaze u završnicu kampanje za najdramatičnije predsjedničke izbore u savremenoj historiji Sjedinjenih Američkih Država 5. novembra. Oboje upozoravaju da o rezultatu izbora ovisi sudbina duboko podijeljene zemlje.

Predizborna utrka 2024. ima više zapleta od holivudskog blockbustera, od šokantne zamjene predsjednika Joea Bidena potpredsjednicom Kamalom Harris do dva neuspjela atentata na bivšeg republikanskog predsjednika, piše u tekstu AFP-a, koji prenosi Hina.

Zemlju očekuje napeta završnica s obzirom na to da su Trump (78) i Harris (59) izjednačeni u ispitivanjima javnih mnijenja, a republikanac upozorava na ponavljanje haosa koji se dogodio nakon izbora 2020. ako ponovo izgubi.

Svijet napeto čeka ko će završiti u Bijeloj kući, u trenutku kada Bliski istok sve brže klizi prema općem ratu, a ukrajinska borba za opstanak ovisi o nastavku američke pomoći, što Trump kritikuje.

“Ovo su izuzetno važni izbori”, rekao je Peter Loge, direktor Fakulteta za medije i javne poslove Univerziteta George Washington, za AFP. “Oni (Trump i Harris) ih oboje prikazuju u apokaliptičnom svjetlu.”

Jak kontrast

Jedno je sigurno: iduće četiri sedmice Harris i Trump će se zajedno sa svojim potpredsjedničkim kandidatima, demokratskim guvernerom Minnesote Timom Walzom i republikanskim senatorom iz Ohija J.D. Vanceom, žestoko boriti na raznim skupovima i događajima širom zemlje ne bi li privukli što više birača.

Specifični američki izborni sistem s elektorskim kolegijem znači da će se na kraju boriti za nekoliko hiljada glasova u sedam ključnih, takozvanih. “swing” država, koje mogu glasati za jednu ili drugu stranu i zapravo odlučuju izbore. To su Arizona, Georgija, Michigan, Nevada, Sjeverna Karolina, Pennsylvania i Wisconsin.

I dok Amerikanci razmišljaju za koga će glasati, Harris i Trump nude im dvije sasvim različite vizije.

Harris sloganom “Ne vraćamo se na staro” obećava da će završiti doba podjela.

Trump obećava da će “Učiniti Ameriku ponovno velikom”, smatrajući da samo on može popraviti naciju koju sada oslikava distopijskim bojama.

Sa Harris demokrati imaju kandidatkinju koja je probila “staklene stropove” kao prva Afroamerikanka izabrana za potpredsjednicu, prva žena te prva Amerikanka južnoazijatskog porijekla na toj dužnosti. Ona obećava da će se boriti za pravo na pobačaj i ono što naziva “ekonomijom prilika”.

Ali njen meteorski uspjeh znači da su njen karakter i politike i dalje nepoznanica mnogim biračima.

Trump je prvi osuđenik koji se kandiduje za predsjednika, a njegova desničarska biračka baza pozdravlja njegove uvrede “drugarici Kamali” i obećanja da će dati poticaj ekonomiji i strpati iza rešetaka svoje političke protivnike.

Nada se da će mu eksplozivno pitanje migracija pomoći da pobijedi, zaoštravajući svoju retoriku s timu vezi. Migrante je na primjer optužio da “truju” američku krv.

“Potpredsjednica Harris i guverner Walz govore da je američka priča komplikovana, ali da oni to mogu ispraviti”, rekao je Loge.

Trump, s druge strane, ima “jako uvjerljivu priču… ‘dajte snažnom priliku, neka počisti nered, vratit ćemo se demokratiji kasnije’. Problem je što se nikada nećemo moći vratiti demokratiji.”

‘Predati baklju’

Američki birači doživjeli su takođe veliki preokret za vrijeme kampanje. Prije manje od tri mjeseca u utrci su bili Trump i 81-godišnji Biden.

Sve se promijenilo za samo 90 minuta zbog Bidenova lošeg nastupa u debati s Trumpom. Mjesec dana kasnije Biden se povukao iz utrke, kazavši da je vrijeme da “preda baklju” Harris.

Ona je munjevitom brzinom prestigla Trumpa u anketama, imala velie predizborne skupove i prikupila mnogo novca.

Republikanac se iznenada morao suočiti s mnogo mlađom protukandidatkinjom.

Trump je doživio posebno nagli zaokret jer se to dogodilo samo osam dana nakon što je na njega na skupu u Butleru u Pennsylvaniji pokušan atentat, pri čemu je ranjen u uho.

Harris insistira da je ona i dalje slabiji kandidat i da ankete najavljuju jako tijesnu i neizvjesnu utrku.

Konačni rezultat možda će se morati čekati danima ili sedmicama bude li se osporavalo prebrojavanje glasova ili podizalo tužbe, što se i očekuje, a što znači da bi neizvjesnost mogla protegnuti na januar.

Izvor: Agencije

Reklama