SAD nije djelovao u 500 slučajeva u kojima je njihovo oružje naštetilo civilima u Gazi

SAD se optužuje da je zanemario dokaze o povredama civila kako bi nastavio s ‘bezuslovnim transferima oružja’ Izraelu, kažu izvještaji.

Visoki zvaničnici često su odbacivali vjerodostojnost palestinskih izvora, iskaza svjedoka, nevladinih organizacija, službenih izvještaja palestinskih vlasti, pa čak i UN-a (REUTERS/Ramadan Abed)

SAD je identificirao oko 500 izvještaja o civilima u Gazi, koje su izraelske snage povrijedile ili ubile oružjem koje im je isporučio SAD, ali nije preduzeo nikakve mjere ni u jednom od njih, prema The Washington Postu i novinskoj agenciji Reuters.

Informacije su prikupljene od 7. oktobra 2023. putem Smjernica za odgovor na incidente civilne štete Ministarstva vanjskih poslova SAD-a, službenog mehanizma za praćenje i procjenu svake prijavljene zloupotrebe oružja američkog porijekla, izvijestio je Post u srijedu.

Među slučajevima koji su predani State Departmentu je, kako kažu osobe upoznate s tim, ubistvo šestogodišnje Hind Rajab i njene porodice u automobilu u januaru, s dijelovima američkog tenkovskog projektila od 120 mm, koji su navodno pronađeni na mjestu događaja.

Krhotine bombi malog promjera američke proizvodnje fotografirane su u porodičnoj kući i školi u kojoj su se sklonili raseljeni civili nakon što su u zračnim napadima u maju ubijeni deseci žena i djece.

Dio repa projektila koji je proizveo Boeing, pronađen je na mjestu napada u julu, u kojem su ubijeni deseci Palestinaca.

Tri faze mehanizma

Zvaničnici State Departmenta prikupili su događaje iz javnih i drugih izvora, uključujući medijske izvještaje, grupe civilnog društva i kontakte stranih vlada.

Mehanizam, uspostavljen u augustu prošle godine kako bi se primijenio na sve zemlje koje dobiju američko oružje, ima tri faze: analizu incidenta, procjenu utjecaja politike i koordinirano djelovanje Ministarstva, prema internoj depeši State Departmenta iz decembra, u koju je Reuters, kako tvrdi, imao uvid.

Nijedan od slučajeva u Gazi još nije došao do treće faze, rekao je bivši američki zvaničnik upoznat s tim pitanjem.

Opcije, rekao je bivši zvaničnik za Reuters, mogle bi se kretati od saradnje s Izraelskom vladom kako bi se ublažila šteta, do suspenzije postojećih dozvola za izvoz oružja ili uskraćivanja budućih odobrenja.

Administracija predsjednika Joea Bidena rekla je kako je razumno ocijeniti da je Izrael prekršio međunarodno pravo u sukobu, ali da bi procjena pojedinačnih incidenata bila “vrlo težak posao”, kako je novinarima u srijedu rekao glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller.

“Provodimo te istrage, i provodimo ih temeljito i agresivno, ali želimo doći do pravog odgovora i bitno je da ne iskačemo s preuranjenim rezultatom i izostavimo potrebne radnje“, rekao je Miller, dodajući da Washington dosljedno izražava zabrinutost zbog štete nad civilima s Izraelom.

John Ramming Chappell, pravni i politički savjetnik fokusiran na američku sigurnosnu pomoć i prodaju oružja u Centru za civile u sukobu, rekao je za Post da su američki zvaničnici “ignorirali dokaze o raširenom stradanju civila i zločinima kako bi održali politiku gotovo bezuslovnih transfera oružja vladi [izraelskog premijera Benjamina] Netanyahua”.

“Kada je riječ o politici naoružanja Bidenove administracije, sve izgleda dobro na papiru, ali se u praksi pokazalo besmislenim kada je riječ o Izraelu”, dodao je.

‘Zloupotrebe postaviti u manje negativne okvire’

Mike Casey, koji je radio na pitanjima Gaze u Uredu za palestinska pitanja State Departmenta u Jerusalemu, rekao je za Post kako su viši zvaničnici rutinski ostavljali dojam da je njihov cilj u raspravi o bilo kakvoj izraelskoj navodnoj zloupotrebi, doći do zaključka kako to postaviti u manje negativne okvire.

“Postoji osjećaj – ‘kako da ovo načinimo urednim?'“, rekao je Casey koji je podnio ostavku u julu.

“A, ‘kako ćemo doći do prave istine o tome šta se ovdje događa?’, ne postoji“, dodao je.

Visoki zvaničnici, rekao je, često su odbacivali vjerodostojnost palestinskih izvora, iskaza svjedoka, nevladinih organizacija, službenih izvještaja palestinskih vlasti, pa čak i Ujedinjenih naroda.

William. D Hartung, stručnjak za industriju oružja i američki vojni budžet na Institut za odgovorno upravljenje Quincy, rekao je novinama kako je “gotovo nemoguće” da Izrael ne krši američki zakon “s obzirom na nivo pokolja koji se događa i prevlast američkog oružja”.

Oren Marmorstein, glasnogovornik Izraelskog ministarstva vanjskih poslova, odbio je s Postom razgovarati o američkim upitima ili naporima Washingtona da ograniči štetu nad civilima.

Izraelska vojska kaže da preduzima “značajne napore” kako bi izbjegla povrede civila, ali je navela prisutnost Hamasovih boraca među civilima kao opravdanje za izvođenje bombaških napada na škole, bolnice, džamije i šatorska naselja.

Ministarstvo zdravstva Gaze kaže da su većina od 43.163 ljudi ubijenih od 7. oktobra prošle godine žene i djeca.

Izvor: Agencije

Reklama